Aktualności

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Energia i Paliwa"

autor:

W ramach III Tygodnia Zrównoważonej Energii na AGH 9 - 12 czerwca 2015 r. w Krakowie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Energia i Paliwa".
100_3547.jpgpin
Zobacz całą galerię
W otwartej debacie "Czyste powietrze dla Krakowa - rozwiązania w zakresie ogrzewnictwa" wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i województwa, odpowiedzialni za stosowane obecnie legislacje prawne, przedstawiciele środowisk naukowych i społecznych zainteresowanych problemem zwalczania smogu, a także Jacek Ręka delegat Fundacji na rzecz zrównoważonego rozwoju "Człowiek - Środowisko - Ekonomia", który przedstawił stanowisko branży zduńskiej wobec proponowanych sposobów stosowania OZE i ochrony środowiska. Zaapelował o wprowadzenie zrównoważonego sposobu wspierania przez lokalne regulacje wszystkich alternatywnych źródeł energii, które mają zamienić powodujące zanieczyszczenia piece węglowe starego typu.
Jacek Ręka w debacie wyraził stanowisko branży zduńskiej przedstawiając propozycje, które mogłyby w sposób o wiele tańszy i skuteczny przyśpieszyć działania przywracające czyste powietrze i zlikwidować smog. Polegałyby one na wprowadzeniu, obok dotychczasowych systemów wspierania poprzez 100% dotacji, tylko instalacji gazowych lub z miejskiej sieci ciepłowniczej, także zdecydowanie tańszych, zduńskich instalacji, czyli nowoczesnych pieców i kominków opalanych drewnem - najtańszym, a zarazem ekologicznym źródłem odnawialnej energii.
Nie możemy dopuścić jako branża zduńska, by tak korzystnymi dotacjami zostały objęte jednostronnie tylko te drogie nośniki energii, a całkowicie były pomijane w dotacjach najtańsze nośniki energii pozyskiwanej z drewna. W swej wielkiej części są one jeszcze niezagospodarowane i na wielką skalę marnowane, ponieważ brakuje promocji wykorzystywania ich do celów grzewczych domów mieszkalnych, używania drewna jako ich głównego, najtańszego, a zarazem najpiękniejsze źródła ogrzewania.
fot. Cebudpin

fot. Cebudpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek