Aktualności

Konferencja - MAŁOPOLSKA UCHWAŁA ANTYSMOGOWA A BRANŻA KOMINKOWA PO 1 LIPCA 2017

autor:

W dniu 30 marca 2017 r. w krakowskim hotelu Novotel odbyła się konferencja, która miała charakter otwartej debaty, przy udziale przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, pracowników naukowych, przedstawicieli producentów kominków oraz uczestników konferencji.
dsc_0582.jpgpin
Zobacz całą galerię
W trakcie debaty odpowiadali na pytania: Tomasz Pietrusiak – Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego; Piotr Łyczko – Kierownik Zespołu Ochrony Powietrza w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego; Robert Wojtowicz – Instytut Nafty i Gazu, Państwowy Instytut Badawczy; Henryk Sekuła – Dyrektor Centrum Kominkowego Spartherm; Paweł Knapik – Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek – Środowisko – Ekonomia; Paweł Węgrzyn – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Kominki Polskie".

Współorganizatorem debaty była Gazeta Krakowska, która wspólnie z OSKP przygotowała na konferencję dodatek tematyczny „Kominkowe abecadło”, który był także dołączony do wydania Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego. W dodatku można było przeczytać m. in. artykuły "Cała prawda o mokrym drewnie" i "Jak wyczyścić szybę w kominku?". Eksperci tłumaczyli również, jak palić, by piec nie stał się "kopciuchem". Dodatek zawierał także porady dla tych, którzy maja kominki, chcą je mieć, a zwłaszcza dla kominkowych sceptyków, którzy kominkom mówią NIE. 

W debacie licznie wzięli udział przedstawiciele producentów, dystrybutorów i innych firm kominkowych z całej Polski, a także przedstawiciele organizacji proekologicznych, osoby żywo zainteresowane tematem oraz media.
1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla całego regionu. Oznacza to, że do jej przepisów będą musieli dostosować się wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego. Wszystkie kotły, kominki, piece czy piece typu „koza”, których eksploatacja rozpocznie się po 1 lipca 2017 roku będą musiały spełnić wymagania Ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i norm emisji. Na stronie powietrze.malopolska.pl/kotly prowadzona jest lista urządzeń, które spełniają wymagania tych rozporządzeń. W trakcie debaty padło wiele pytań ze strony firm kominkowych, jak umieścić swoje produkty na tej liście. 

Ważna była możliwość bezpośredniej dyskusji producentów urządzeń z osobami decyzyjnymi w kwestii planowanych obostrzeń przepisów. Omawiano także działania jakie należy podjąć, aby kolejne decyzje były podejmowane w oparciu o jak najszerszy zakres wiedzy, aktualne badania z różnych, niezależnych źródeł oraz konsultacje społeczne. Jest to temat ważny nie tylko dla Małopolski, gdyż kolejne województwa już pracują nad podobnymi przepisami.

Merytoryczny i bardzo konkretny charakter debaty pozwala mieć nadzieję na wypracowanie kompromisu i znalezienie wspólnych, optymalnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie poziomu szkodliwej emisji, na czym nam wszystkim zależy.
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin
fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek