Aktualności

OSKP zaprasza na "Kolorowe Jarmarki"!

autor:

Waldemar Miłek, Piotr Batura i Jan Biegański oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie" zapraszają na imprezę "Kolorowe Jarmarki", która odbędzie się 8 września br. (niedziela) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Dzięki tej inicjatywie co roku ożywają stare chaty i zagrody w toruńskim skansenie.
jarmarki.jpgpin
Zobacz całą galerię
Członkowie Stowarzyszenia "Kominki Polskie" zaprezentują mobilny piec chlebowy z żywym ogniem, dadzą pokaz budowy pieca z gliny, wyrobu kafli, ręcznej obróbki kamienia i tworzenia mozaiki. Tradycyjnie będą miały miejsce także pokazy rzemieślnicze: obróbki drewna z użyciem zabytkowych narzędzi, tkactwa, garncarstwa, plecionkarstwa, kowalstwa czy wyrobu kwiatów z bibuły. Zaprezentuje się toruński "Klub Supełek" ze swymi frywolitkami i makatkami
Muzealnicy przygotowali także tematyczne ekspozycje i pokazy. W spichlerzu będzie można podziwiać część muzealnej kolekcji zabawek. Na placu przy wiatraku stanie wóz, załadowany tak, jakby za chwilę miał wyruszyć na jarmark. Zademonstrowane zostaną także dawne miary i wagi. Będzie można posmakować ziemniaków prosto z zabytkowego parownika czy ukręcić sobie skakankę na dawnej maszynie powroźniczej. 
Dzieci będą miały okazję pobawić się na wiejskim podwórku kopiami dawnych zabawek (szczudła, huśtawki, skakanki, koniki, hulajnogi, obręcze), rozwiązywać zagadki ludowe, rysować i malować. Na starszych czekać będzie atrakcyjna gra planszowa "Chłopska Szkoła Biznesu". Nie zabraknie tradycyjnych zabaw przy muzyce Kapeli Toruniacy. Jak to na jarmarkach bywało, w niedzielę w skansenie będzie też można spotkać Cygankę. Nie zabraknie też odpustowych zabawek, waty cukrowej, regionalnych przysmaków i zdrowej żywności od producentów Stowarzyszenia "Ekołan".
Ponadto na muzealnym jarmarku pojawi się także stoisko firmy SpodLady z gadżetami nawiązującymi do wystawy "Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, love i PRL", którą w czasie trwania imprezy będzie można zwiedzić w ramach tego samego biletu. O 14.00 przyjedzie do muzeum Żuk z PRL-u z kiełbaskami i lemoniadą, a o 15.00 dotrze tu autobus retro MZK. Za otrzymany bon żywnościowy jego pasażerowie będą oni mogli zwiedzić bezpłatnie wystawę o PRL-u, a także zakupić ulgowy bilet wstępu na "Kolorowe Jarmarki".
Mozeum Etnograficzne w Toruniu znajduje się przy ulicy Wały gen Sikorskiego 19 (okolice dworca PKS). Dojazd samochodem proszę planować od ul. Uniwersyteckiej, gdyż kilka ulic w pobliżu muzeum jest zamkniętych z powodu remontu. 
Bilety w cenie: 9 zł  - normalny, 6 zł - ulgowy, 18 zł - rodzinny.
OSKP zaprasza na "Kolorowe Jarmarki"! pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek