W dniach 6-7 października w Porażynie odbyło się szkolenie „najzdrowsze ciepło” organizowane przez zarząd OSKP. Uczestników przywitał prezes Paweł Węgrzyn i poruszył kilka ogólnych spraw stowarzyszenia.
Zobacz całą galerię
Szkolenie rozpoczął p. Mariusz Godzic omówieniem współczesnych kominków i pieców oraz przybliżeniem zjawiska przypalania kurzu. Pani Ilona Witte z firmy Brunner zaprezentowała ciężkie ceramiczne paleniska akumulacyjne z przeznaczeniem do nowoczesnego budownictwa, do dużych pomieszczeń „Grundofen” oraz paleniska skrzynkowe - małe paleniska akumulacyjne o niewielkim przeszkleniu z przeznaczeniem do mniejszych powierzchni „KFR”, a także paleniska żeliwne „HKD”.
Zaproszony gość z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska p. Marek Baumgart przedstawił w jaki sposób pozyskać dotacje na cele ekologiczne. P. Wojciech Guźliński przybliżył akumulacje ciepła i materiały ogniotrwałe. Pan Ruslan Caiko z firmy Tulikivi przedstawił urządzenia akumulacyjne według aprobaty EN 15250 i oznaczenia ECODESIGN. P. Roman Nowak ze Stowarzyszenia Kominy Polskie prezentował innowacyjne systemy kominowe w budownictwie mieszkaniowym. Na zakończenie p. Artur Kocimski z firmy Wolfshoher Tonwerke przedstawił materiały szamotowe HBO+. Napięty pierwszy dzień szkolenia zakończyła uroczysta kolacja.
Drugi dzień szkolenia rozpoczęła p. Patrycja Sobień omawiając kampanię mającą na celu edukowanie polaków na temat ekologicznego palenia w kominkach i piecach „Nie Rób Dymu”. Zaraz potem p. Ruslan Caiko zaprezentował steatytowe piece gotowej konstrukcji i nowoczesne kaflowe piece Tulikivi. Tradycyjne i współczesne piece, piecokominki i kominki, jako ogrzewacze pomieszczeń spełniające normy emisyjne, przedstawił p. Jacek Ręka z firmy Cebud. Pan Michał Działowski z firmy Tatarek omówił zastosowanie regulatorów elektronicznych do ciepłej zabudowy. Na zakończenie szkolenia p. Mariusz Godzic przedstawił hypokaustum, a p. Damian Gawron przybliżył oprogramowanie do projektowania i obliczania kanałów dymowych oraz projektowania pieca lub kominka - PaletteCad.
Podczas szkolenia, na które przybyło ponad 50 osób, odbyło się także zebranie zarządu, na który przyjęto pięciu członków zwyczajnych i jednego członka wspierającego oraz omówiono plan wydarzeń na rok 2017.