Aktualności

Targi Kominki 2010

autor: Rafał Rębisz

No i stało się, mamy w Polsce międzynarodowe targi kominkowe z prawdziwego zdarzenia. Po wielu suchych latach, kiedy branża kominkowa traktowana była "po macoszemu", wreszcie dostrzeżono jej rozwój i potrzebę szerszej prezentacji.
a-kominka_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Nie tylko organizatorzy stanęli na wysokości zadania, ale również producenci z całej niemal Europy, zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających targi. Na uwagę zasługuje bez wątpienia fakt, iż zachodnie firmy nie tylko postrzegają nasz kraj jako interesujący rynek zbytu, ale coraz więcej zagranicznych dystrybutorów szuka w Polsce producentów. Polskie produkty już teraz możemy znaleźć w domach zagranicznych inwestorów i wszystko wskazuje na to, iż będzie to coraz częstsze zjawisko.
Na targach, oprócz firm polskich, mogliśmy podziwiać produkty wielu producentów zagranicznych, zarówno tych świetnie nam już znanych (jak Spartherm, Brunner, Romotop, BeF, MCZ, Supra, Dovre, Nordpeis, Palazzetti), tych którzy postanowili o sobie przypomnieć (jak Bronpi) oraz całkiem nowych, niemal debiutujących na naszym rynku (Hoxter, Koppe, NunnaUuni, M-Design, Xeoos). Na stoiskach polskich dystrybutorów pojawiły się również produkty innych firm, wchodzących na nasz rynek (Caminetti Montegrappa na stoisku Unirol, Hergom z Parkanexem czy kuchnie Clementi prezentowane przez Eurostyl Bis).
Wielkim zainteresowaniem cieszył się również samochód na stoisku magazynu Kominek. Volkswagen Karmann Ghia z roku 1965 wzbudzał podziw nie tylko licznie odwiedzających nasze stoisko kolekcjonerów, ale wszystkich obserwatorów, którzy docenili piękno tego rzadkiego modelu.
Jednym z wydarzeń targów Kominki 2010, był konkurs na najlepszą premierę targów. Wygrała centrala grzewcza firmy Brunner, przed kuchnią ogrodową Clementi i kominkiem elektrycznym Opti-Myst firmy Glen Dimplex. Złoty medal MTP otrzymała firma PPH Jan z Krakowa za rodzinę pieców wolnostojących Royal.
Nie oznacza to jednak, że to jedyne ciekawostki prezentowane na tegorocznych targach. Moje szczególne zainteresowanie wzbudziły nowe piecyki wolnostojące firmy Hajduk. Okazuje się, że w Polsce da się zaprojektować produkty, które swoim designem mogą konkurować z urządzeniami niemieckimi, skandynawskimi czy włoskimi. Na uwagę bez wątpienia zasłużyły również wyróżnione kominki elektryczne Opti Myst firmy Glen Dimplex. Kojarzone dotychczas z czymś sztucznym i nie przypominającym prawdziwego ognia kominki elektryczne, zaskoczyły wielu obserwatorów. Producentowi udało się stworzyć efekt do złudzenia przypominający "żywy" ogień i niejeden musiał go dotknąć, aby uwierzyć, że to kominek elektryczny.
Ciekawostką okazało się również urządzenie do rozwiercania kominów, zaprezentowane przez firmę Vondenberg. Umożliwia ono dostosowanie przewodu kominowego w starych kamienicach, do wymagań nowoczesnych urządzeń. Firma Xeoos zaprezentowała piece z systemem dopalania gazów powstałych podczas spalania drewna (opisywanych niedawno przez nas). Widok drugiego płomienia, skierowanego w dół wielu zadziwiał. Mnie osobiście cieszy również fakt, że do Polski wreszcie zawitały na dobre piece steatytowe. Każdy, kto odwiedził targi, mógł zapoznać się z tymi niesamowitymi urządzeniami na stoisku firmy NunnaUuni. Przyznane zostały również nagrody Acanthus Aureus, za najlepsze stoisko. Wśród przedstawicieli branży kominkowej wyróżnione zostały firmy Parkanex, Darco oraz Brunner.
Podczas targów zwiedzający mieli okazję zapoznać się z procesem budowy pieca kaflowego z wykorzystaniem materiałów akumulacyjnych. Oficjalnego jego odpalenia dokonał pan Piotr Batura ostatniego dnia targów. Na odbywającej się podczas targów konferencji "Bezpieczny kominek", swoje wykłady wygłosili Renard Fornalski, Łukasz Darłak, Kazimierz Bobrowski oraz Agnieszka Żuk.
Kominki 2010 to tylko jedna z imprez targowych odbywających się w tym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pozostałe to INSTALACJE, SAWO, SECUREX oraz WODOCIAGI. Podczas targów odbyły się II Mistrzostwa Polski Instalatorów. Zwycięzcą został pan Jarosław Banach, który odjechał główną nagrodą - Volkswagenem Caddy Life.
W dniach 26 - 29 kwietnia 2010 targi odwiedziło około 30 000 gości, którzy na terenie 46 500m2 mogli zapoznać się z ofertą tysiąca wystawców z Polski i Europy. Kolejna edycja już za dwa lata i liczę na podobne, a może nawet większe zainteresowanie zarówno branży, jak i inwestorów.
Stoisko magazynu KOMINEKpin

Brunner otrzymał nagrodę za premierę targówpin

Laureat Acanthus Aureus - Parkanexpin

"Żywy" ogień? Nie to niesamowity kominek elektryczny Opti-Mystpin

Mistrzostwa Instalatorówpin

Laureat złotego medalu MTP - firma Jan pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek