Kominek gazowy w obudowie z płyt krzemianowo-wapniowych

środa, 7 sierpnia 2013

Autor: Paweł Węgrzyn / Steinberg Sp. z o.o.

Każdy kominek składa się z wkładu grzewczego, którego wybór w obecnych czasach jest bardzo trudny ze względu na szeroką ofertę rynkową. Dostępne są wkłady kominkowe żeliwne, stalowo-żeliwne, stalowe. Producenci dali nam do wyboru wyłożenia wkładu szamotem lub wermikulitem, z wzorem lub gładkie, malowane lub w kolorze naturalnym. To, czym będziemy palić, też ma znaczenie. Drewno - to paliwo, które z zasady przyporządkowane jest do kominków, obecnie jednak paliwo takie jak węgiel brunatny, pellety czy gaz, jest ogólnie dostępnym rozwiązaniem w kominkach.

realizacja TiM Kominki

realizacja TiM Kominki

fot. Steinberg

fot. Steinberg

fot. Steinberg

fot. Steinberg

Ponadto ludzie ceniący sobie wygodę często wybierają kominki gazowe, do których nie trzeba dokładać drewna. Wkład sam pobiera sobie paliwo (gaz ziemny lub LPG), a jego zużycie regulujemy pilotem zdalnego sterowania, który za pomocą fal radiowych komunikuje się z naszym urządzeniem, sterując wielkością płomieni.
Maksymalne zużycia paliwa dla paleniska o szerokości 1 m, to dla gazu ziemnego około 1 m3/h oraz 0,6 kg/h przy gazie LPG. Wkład taki osiąga moc wyjściową dla gazu ziemnego prawie 8 kW oraz 7,5 kW przy użyciu gazu LPG.

W standardowych ofertach kominki gazowe to urządzenia z przeszkleniem kwadratowym (do zabudów portalowych), ale przede wszystkim prostokątnym (głównie do zabudów nowoczesnych). Wkład może być przeszklony jednostronnie, z jedną lub dwiema bocznymi szybami, a także w wersji vis-a-vis. Zakres najpopularniejszych szerokości to 1 - 2 m. Natomiast możliwości techniczne są dużo większe, np. kilka metrów, na zdjęciu 6-metrowe palenisko gazowe w restauracji hotelu Belweder w Toruniu.

Gazowe kominki, z racji tego, że muszą spełniać wygórowane wymogi bezpieczeństwa, są w szczególny sposób bezpiecznymi urządzeniami. Już na domowej instalacji gazowej, zgodnie z przepisami, powinien znajdować się zawór odcinający. Hermetyczna komora spalania to najwyższy stopień bezpieczeństwa, a powietrze do spalania pobierane jest z zewnątrz. Przy jakichkolwiek problemach z drożnością przewodu powietrzno-spalinowego lub dopływu gazu, kominek gazowy jest automatycznie wyłączany. Przed przypadkowym wypływem gazu, urządzenie chronione jest w pełni przez termoelektryczny iskrownik, a przed ewentualnym nadmiarem gazu chroni je rewizja ciśnieniowa.

Kominek gazowy łatwo można dopasować do wystroju pomieszczenia, również poprzez wybór dekoracji wnętrza paleniska. Ściana tylna może być płaska, w kolorze czarnym, w postaci czarnych paneli metalowych, a także może być szamotowa lub wermikulitowa. Palenisko wypełnia się polanami ceramicznymi, kamieniami lub drobnym grysem Carrara.

Ważnymi aspektami kominka gazowego są prawidłowe podłączenie wkładu przez osobę uprawnioną oraz prawidłowe wykonanie zabudowy. Do tego celu najlepiej użyć bezpiecznych płyt kominkowych. Minimalna grubość płyty to 25 mm, ale w zależności od wielkości powierzchni zabudowy możemy użyć grubości 30, 40 lub 50 mm. Dostępne w ofercie płyty mają wymiar 1000/610 mm lub 1220/1000 mm.
Płyty krzemianowo-wapniowe, wykorzystywane do budowy kominków, są nie tylko izolacyjne, ale przede wszystkim konstrukcyjne. Pozwala to na wykorzystanie ich do zabudów samonośnych, bez potrzeby stosowania dodatkowych konstrukcji. Przykładowo zestaw do wykonania naszego kominka gazowego składa się z płyt Varmsen, kołków TDM do połączenia płyt ze ścianą za kominkiem, wkrętów TD (do połączenia montażowego traconego płyt między sobą), impregnatu i kleju Isol Glue+, masy szpachlowej oraz tynku i farby.

Ustawienie wkładu kominkowego


Przed rozpoczęciem budowy kominka powinniśmy zdjąć wszystkie niezbędne wymiary do podłączenia przewodu spalinowo-powietrznego. W opisywanym przypadku wkład gazowy podłączamy na ścianie zewnętrznej budynku, z bezpośrednim poziomym wyrzutem spalin. Należy pamiętać, aby bezwzględnie pierwszy odcinek przewodu spalinowo-powietrznego nad wkładem gazowym miał minimum 1 m, dopiero za tym odcinkiem możemy zamontować kolano 90 stopni.
Osoba uprawniona do podłączeń urządzeń gazowych powinna na tym etapie połączyć wkład z instalacją gazową i dokonać sprawdzenia prawidłowego działania wkładu gazowego. Jeżeli działa on sprawnie - tak ustawiony, wraz z przewodem spalinowym, powinniśmy przymocować do ściany, za pomocą uchwytów dostarczonych w komplecie z wkładem. Wówczas możemy przejść do następnego etapu - izolacji ściany tylnej.

Izolacja ściany tylnej za kominkiem

Kominki gazowe pracują w niższych temperaturach niż kominki na drewno, ale również należy dobrze wyizolować komorę konwekcyjną - obudowę wkładu, aby uzyskać należyty efekt. Ściana tylna w naszym przypadku jest wyklejana płytą o grubości 30 mm. Jest to ściana zewnętrzna, więc 30 mm stanowi tak naprawdę minimalną grubość izolacji. Płyty przymocowane są do ściany kołkami sprężynującymi TDM w ilości 4 szt/m2. Połączenia czołowe płyt należy wypełnić klejem Isol Glue +, aby uniknąć występowania mostków cieplnych. Po wykonaniu izolacji ściany tylnej, następne etapy zabudowy wykonujemy tak jak przy kominkach na drewno.

Montaż skrzynki technicznej

Naszym kominkiem gazowym steruje centralka, z którą łączymy się za pomocą pilota. Montujemy ją na dole po lewej lub prawej stronie, aby nie rzucała się w oczy, ale tak byśmy mieli do niej łatwy dostęp. Szczelina pomiędzy drzwiczkami a ościeżnicą skrzynki rewizyjnej pełni również funkcję kratki wlotowej zimnego powietrza.
Tutaj należy nadmienić, że wkłady gazowe, dzięki niższej temperaturze działania (temperatury w palenisku wkładu gazowego sięgają maksymalnie 350 - 450 oC),nie obciążają tak konstrukcji wkładu, jak wkłady na drewno. Dlatego do dostarczenia powietrza konwekcyjnego wystarczy szczelina, o której mowa wyżej.

Montaż otworów wylotowych dla ciepłego powietrza
Z kolei kratki wylotowe dla ciepłego powietrza konwekcyjnego powinny być zamontowane około 0,5 m od sufitu. Wkłady DreamFIRE w zestawie posiadają 2 sztuki kratek w wersji nowoczesnej tunelowej (jak na zdjęciu). Montaż ich jest banalnie prosty, w wyciętym otworze w płycie obudowy należy osadzić ościeżnicę, odginając wąsy metalowe, a następnie wsunąć kratkę tunelową.

Montaż portalu kamiennego

Opisywany wkład jest podłączony do sieci, ma podłączenie przewodem spalinowo-powietrznym 100/150 mm. Zamontowaliśmy już skrzynkę techniczną oraz wyloty ciepłego powietrza. Obudowę wykonano z płyt krzemianowo-wapniowych. Pozostała kwestia, jaki styl będzie miał nasz kominek - wybraliśmy opcję gotowego portalu kamiennego do samodzielnego montażu. Wszystkie elementy należy montować zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu. Na koniec nadamy na warstwę masy szpachlowej ostateczny kolor kominka.

Po wykonaniu prac wykończeniowych i porządkowych możemy rozpocząć słodkie leniuchowanie, regulując płomień w naszym kominku za pomocą pilota zdalnego sterowania.
Zagłębiając się w funkcje, jakie oferuje nam producent, możemy ustawić dowolnie czas rozpoczęcia oraz zakończenia pracy naszego kominka, np. automatyczne uruchomienie na godzinę przed naszym powrotem do domu. Kominek będzie na nas czekał już z pięknym ogniem. A jeśli wyjedziemy na urlop i zapomnimy wyłączyć kominek, to po 12 godzinach automatycznie ustawi się płomień minimalny, a po 24 godzinach wkład samoczynnie się wyłączy. Kominek gazowy to ogień pod szczególną kontrolą, a obudowany płytami krzemianowo-wapniowymi (np. Varmsen) gwarantuje bezpieczeństwo w naszym domu. Czyż nie jest to komfort, o jakim każdy z nas marzy?


<< Wstecz do: Budowa i montaż

Zaloguj się, by skomentować

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany.

Skorzystaj z formularza, by się zalogować lub utworzyć nowe konto.

Formularz logowania

Podaj swój login i hasło aby się zalogować:
Zaloguj się

Komentarze użytkowników

Brak komentarzy
Kwartalnik Kominek

Kominek

Kominek - salony partnerskie

Kwartalnik kominek 2/2015

Nowy numer już w sprzedaży!

  • Domowy open space
  • Dom na wydmie
  • Dobry grill...
  • Systemowe kominy...

O Magazynie

Kominek - salony partnerskie

Kominek to pierwsze w Polsce pismo, które kładzie tak duży nacisk na prezentacje rozwiązań aranżacji kominka i jego otoczenia. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej...


Prenumerata

Kominek - salony partnerskie

Zachęcamy do prenumeraty kwartalnika "Kominek".

Teraz zamawiając cztery edycje pisma, zapłacisz zaledwie 29,90 PLN. 

 Zaprenumeruj Magazyn


Reklama
Reklama
Reklama
Wioski SOS


© Copyright Media United Sp. z o.o. | 2006 - 2016