Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Art of fire...

autor: Paweł Kralka

Po raz pierwszy opisywałem produkty duńskiej firmy RAIS prawie trzy lata temu. Było trochę historii i bez mała wstępu do dzisiejszego artykułu. Różnica polegała jednak na tym, że wtedy pisałem o produktach wyróżnionych przez autorytety świata designu. Były wówczas nagrody reddot design i DESIGN PLUS. Dzisiaj napiszę o czymś, co nie zdobyło żadnej nagrody w wielkim świecie, ale gdy pierwszy raz zobaczyłem ten piec, zdobył on moje uznanie i zachwyt nad pomysłem, prostotą i wykonaniem.
rais_pilar_172_2005.jpgpin
Zobacz całą galerię
Łatwo pisze się o produktach, które zyskują cenne nagrody, bo w zasadzie zachwycić się można wszystkim i nikt nam nie zarzuci "nieznajomości" tematu. Pisać natomiast o piecu, który nie otrzymał żadnej nagrody, wydaje się być sprawą dość ryzykowną. Ale nie ma tu nic bardziej mylnego. Pisanie o takim produkcie, jaki za chwilę zaprezentuję, jest i przyjemne i zarazem bezpieczne, a dla mnie jest to po prostu ART OF FIRE ...

PILAR


W roku 2003 na rynek zostaje wprowadzony produkt, jakiego jeszcze nie było. Rura z przytwierdzoną na czterech stalowych cekinach, wielką szybą, która opasuje palenisko na przestrzeni 170°. Osiągnięto wspaniały i proporcjonalny kształt, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Do wielkiej szyby przymocowana jest estetyczna rączka ze stali nierdzewnej, która jak zawsze w produktach Rais'a będzie zimna, nawet przy mocno gorącym piecu.

Doskonale zaprojektowana komora spalania i wiele lat doświadczenia w produkcji doskonałych pieców i wkładów kominkowych, których podstawowym celem jest wspaniały widok ognia, kolejny raz dało nam do dyspozycji produkt spełniający wymogi NORDISK MILJOMARKNING przyznawane tylko tym wyrobom, które są wytwarzane z troską o środowisko naturalne.
Piec występuje w dwóch wersjach: 172 i 152. Każdy z nich może być wyposażony w tylny lub górny wylot spalin o średnicy 150 mm. Obydwa modele posiadają przyłącze umożliwiające zasilanie powietrzem czerpanym bezpośrednio z zewnątrz.
Piec mimo stosunkowo niewielkiej średnicy (o 456 mm) sprawia wrażenie dużego, jest to spowodowane jego wysokością wynoszącą 1720 mm dla wersji 172 i odpowiednio 1520 mm dla modelu 152.

Wyłożone płytami wermikulitowymi palenisko, pracuje bardzo płynnie w zakresie 3 - 7 kW, przy czym moc nominalna wynosi 5 kW, co zapewnia ogrzanie do 105 m2. Sprawność tego pieca wynosi 76%, nie jest to wynik, który zadowoli wszystkich, ale jak to w życiu bywa, zawsze znajdzie się jakieś ale ...
Ładnym efektem wykończeniowym, zastosowanym przez producenta jest położenie na górnej części pieca grubej, (10 mm) płyty, wykonanej ze stali nierdzewnej.

Charakterystyczną cechą pieca jest to, że się obraca! Mało tego, może się obracać o 360° wokół własnej osi, kiedy jest podłączony do komina od góry oraz o 120°, kiedy jest podłączony od tyłu. Jak to jest możliwe? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Tylne przyłącze piece wykonane jest jako obrotowy moduł, zespolony z przyłączem górnym, które to ukryte jest w wysokiej obudowie pieca. Mała rzecz, a cieszy! Teraz można mieć ogień tam, gdzie się chce i niekoniecznie kominek musi być przeszklony z każdej strony.
fot. Raispin

fot. Raispin

fot. Raispin

fot. Bertelsenpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek