Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Biel wkracza na salony

autor: Paweł Kralka

Designerzy, współpracujący z wiodącymi producentami kominków, coraz częściej wprowadzają na salony kolory. Nie każdy jednak zdecyduje się na mocny, intensywny wariant, ale już na naturalną i bezpieczną barwę, jaką jest biel wraz z jej odcieniami, z pewnością znajdzie się wielu chętnych.
f600_ive_int_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Biel to niezawodna klasyka, która pozwala na harmonijne, stonowane zaaranżowanie każdego wnętrza. Dobrze współgra zarówno z wystrojem minimalistycznym, nowoczesnym, jak i klasycznym, a czasami wręcz rustykalnym.
Bohaterami tego artykułu będą zatem białe piece na drewno, w odcieniach od śnieżnej bieli po kość słoniową. Biel sprawdza się nie tylko w zimowych krajobrazach, będąc również świetnym akcentem każdego wnętrza. Może ona być zimna lub mieć ciepłe odcienie. Od kilku dekad niezmiennie jest obecna w skandynawskim designie, gdzie pomieszczenia są pełne światła i ponadczasowej prostoty.
Styl skandynawski, poza białą barwą we wnętrzach, charakteryzuje się również wyjątkowym stosunkiem do otaczającej przyrody. Przekłada się to wprost na procesy związane z produkcją. Nie bez przyczyny najbardziej cenionym oznaczeniem ekologicznym jest "Svanemerket", czyli "znak łabędzia". Jego biel symbolizuje to, co czyste, poczynając od projektowania, poprzez najwcześniejsze etapy produkcji, a kończąc na użytkowaniu. Troska o środowisko owocuje kominkami, które zostały zaprojektowane i wytworzone tak, by dawały użytkownikom jak największą ilość ciepła, przy jednocześnie jak najmniejszym zużyciu drewna oraz maksymalnym ograniczeniu emisji spalin.
Producenci, wypuszczając na rynek piece w białej kolorystyce, dali nam, mówiąc metaforycznie, pole do popisu w zastosowaniu ich w różnych pomieszczeniach. Jednocześnie obalili powszechnie przyjętą opinię, że wszystko co białe, to zimne - wystarczyło ogniem rozgrzać białą formę pieca. Niewinność bieli w połączeniu z siłą żywiołu płomieni tworzy niebagatelne połączenie.
Propozycją duńskiej firmy Scan, dobrze nam znanej z designu na bardzo wysokim poziomie, jest śnieżnobiały piec Scan 85 White. Ta duża, stalowa, malowana na biało forma, o cylindrycznym kształcie, posiadająca panoramiczną szybę, umożliwiającą oglądanie płomieni w całej ich okazałości, robi imponujące wrażenie na obserwatorze. Kształt szyby podkreślony został czarnymi lub aluminiowymi listwami, tworzącymi ramę dla płomieni. Tę samą tendencję w kolorystyce obserwujemy również wśród wkładów kominkowych, warto wspomnieć tu choćby o modelach Scan 1001 i Scan 1002. Producenci wyposażyli je w białe, szklane ramy.
Jotul, norweska firma, ze 160-letnią tradycją walki z zimnem, proponuje żeliwne piece emaliowane, w barwie białej i kolorze kości słoniowej. Piecami emaliowanymi na biało są Jotul F 163 WHE i Jotul F 373 WHE.
Jotul F 163 WHE to piec żeliwny, umieszczony na trzech nogach, dzięki którym zyskuje nowoczesny i ciekawy wygląd. Boczne szyby umożliwiają podziwianie ognia prawie z każdego miejsca pokoju. Piec ten, ze względu na swoje parametry, jak i dopływ powietrza zewnętrznego do zamkniętej komory spalania, może być montowany w domach pasywnych. Dodatkowa maskownica w kolorze identycznym jak reszta pieca, pozwala ukryć rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz budynku.
Drugą propozycją w bieli jest F373 WHE. Można dokupić do niego mechanizm umożliwiający obracanie pieca o 360° wokół jego osi, dzięki czemu mamy możliwość zmiany w piec obrotowy, by móc cieszyć się widokiem tańczących płomieni w zależności od miejsca, z którego chcielibyśmy na niego patrzeć.
Dodatkowymi elementami, które pozwalają na dopełnienie wnętrza, są akcesoria kominkowe, oczywiście w białym kolorze - zestaw kominkowy i kosz na drewno. W sprzedaży dostępne są także kominy stalowe, według wzornika kolorów RAL, również w bieli.
Tak jak do nowoczesnych form pasuje czysta biel, tak do pieców klasycznych przypisane są tradycyjnie złamane biele. Gdy na klasyczne, kolonialne piece, nałożymy emalię w kolorze kości słoniowej, nabiorą one nowych cech i dzięki temu będą wpasowywać się dobrze, nawet w bardzo nowoczesne wnętrza.
Pierwszy piec w opisywanej kolorystyce to Jotul F3 IVE - jest to model produkowany od wielu lat i nadal zaliczany do jednych z najczęściej kupowanych produktów Jotul. Charakterystyczne dla skandynawskiego designu szprosy w drzwiach, odnoszą się do tradycyjnego wzornictwa i tworzą niepowtarzalną ramę dla płomieni.
Kolejnym przedstawicielem białej linii klasyków jest Jotul F 400 IVE, o bogato zdobionej pokrywie górnej. Zastosowany na niej wzór został zaczerpnięty ze zdobień, jakie można odnaleźć w meblarstwie i budownictwie drewnianym Skandynawii. Podobne odniesienia mają największe piece norweskiego producenta: Jotul F 500 IVE i Jotul F 600 IVE. Oba posiadają boczne drzwi, ułatwiające załadunek drewna i są przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni.
Producenci pomyśleli również o rurach podłączeniowych, które możemy obecnie spotkać w różnych odcieniach bieli, dzięki czemu wraz z piecem tworzą całościową formę - wysoką rzeźbę, która może stanowić dominantę danego pomieszczenia.
Wybierając piec pokryty emalią, warto zwrócić uwagę na fakt, iż emaliowana powierzchnia to same plusy. Ułatwia konserwację, chroni piec przed korozją oraz przez długie lata zachowuje niezmieniony wygląd. Cieszy także oko, rozświetlając pokój, nawet gdy nie pali się ogień.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym produkcie marki Jotul Group - ATRA BOX 600. Produkowany jest on co prawda poza Skandynawią, we Francji, ale doskonale wpisuje się w charakterystykę pieców omawianych w tym artykule. Jest to duże, stalowe palenisko, którego oprawę stanowi imponująca, lakierowana na biało obudowa, obejmująca w swoich ramach żywy obraz ognia.
Należy podkreślić, że zdecydowana większość opisywanych w artykule pieców, stanowi nie tylko niezaprzeczalną ozdobę pomieszczenia, ale należy również do bardzo sprawnych urządzeń grzewczych, spełniających wymogi surowych, skandynawskich norm ochrony środowiska. Nadają się one zarówno do montażu w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, jak i w domach pasywnych. W większości z nich jest to możliwe dzięki bezpośredniemu dopływowi powietrza do spalania z zewnątrz budynku do paleniska. Dzięki temu powietrze, potrzebne do prawidłowego procesu spalania, nie jest pobierane z pomieszczeń, czyli nie zużywa się powietrza już ogrzanego. Pozwala to na zmniejszenie zużycia opału i obniżenie kosztów eksploatacji.
W obecnych trendach wystroju wnętrz, coraz większą uwagę designerzy zwracają na prostotę, jasne i czyste barwy, naturalne materiały. Opisane piece Jotul, Scan i Atra doskonale wpisują się w najnowsze tendencje. Mogą stanowić ważne uzupełnienie domu, mieszkania czy nietuzinkowego biura, w źródło ciepła i być niezaprzeczalną ich ozdobą. Dzięki swej kolorystyce piece tworzą element idealnie współgrający z całościową tonacją pomieszczenia, bądź kontrastujący z ciemnym tłem wnętrza. Warto zatem zwrócić uwagę, przy doborze pieca czy kominka, na nowe kolorystyczne warianty i pozwolić, by biel wkroczyła na salony.
Jotul F600pin

Jotul F3 IVEpin

Atrabox FS 600 Whitepin

Scan 1002 Whitepin

Jotul F373 WHE, Jotul F163 WHE, Scan 85 Whitepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek