Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Carvin - klasyczne piece żeliwne

autor: Paweł Kralka

Wśród ponad 250 modeli pieców wolnostojących jednego z największych europejskich producentów takich urządzeń - francuskiej firmy Godin - naszą uwagę zwróciła seria pieców żeliwnych Carvin.
carvin_366122_kremowy.jpgpin
Zobacz całą galerię
Wydawałoby się, że w czasach, gdy projektanci lansują proste i surowe formy, a wśród kolorów króluje czerń i szczotkowana stal nierdzewna, wypuszczanie na rynek nowej serii żeliwnych pieców o klasycznym wyglądzie jest przedsięwzięciem co najmniej ryzykownym. Tym bardziej, jeśli większość czołowych producentów europejskich, w tym również Godin, ma już w swojej ofercie podobne piece żeliwne.
Jednak designerzy firmy Godin najwyraźniej znudzeni rysowaniem kwadratów i prostokątów, czerpiąc z ponad 150-letniej tradycji, postanowili świeżym okiem spojrzeć na klasyczny żeliwny piec i w 2008 roku powstał pierwszy produkt z serii Carvin, model 366101 o szerokości 75 cm.
Wkrótce po jego sukcesie na rynku pojawiła się wersja mniejsza o szerokości 70 cm (model Petit Carvin 366102) oraz odmiany tych pieców z drzwiczkami ażurowymi (modele 366103 i 366104) i na podstawie, która może służyć za składzik drewna (modele 366122 i 366124).
Wydaje się, że do popularności tych pieców przyczynił się głównie ich rozmiar.
Przy szerokości 75 cm Carvin jest jednym z największych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Moc nominalna 13 kW wystarcza do ogrzania przestrzeni do 500 m3. W mniejszej wersji o szerokości 70 cm i mocy 10,5 kW (model 366102) piecyk też do małych nie należy. Boczne drzwiczki do dokładania drewna są rozwiązaniem stosunkowo rzadko spotykanym, ale bardzo praktycznym. Przy zredukowanym spalaniu, złym ciągu lub niekorzystnych warunkach atmosferycznych, korzystając z mniejszego otworu załadunkowego, unikamy przypadkowego wydostania się dymu do pomieszczenia.
Dodatkowym atutem jest bogata gama kolorystyczna, która daje pole do popisu projektantom wnętrz i inwestorom, niezależnie od tego czy piec ma być centralnym punktem pomieszczenia, czy też tylko dodatkiem i uzupełnieniem wystroju wnętrza. Poza typowymi dla firmy Godin kolorami, czarnym malowanym, brązowym i zielonym emaliowanym, piece Carvin są dostępne w kolorach granatowym, kremowym, czerwonym i wszystkie są wyposażone w stylowe mosiądzowane klamki. Klasyczny, ale bez barokowego przesytu i niezbyt narzucający stylistykę kompozycji wnętrza wygląd pieców Carvin również należy zapisać po stronie ich zalet.
Klasyczny wygląd nie oznacza, że producent ograniczył się do prostych rozwiązań. Najważniejszą z nowinek technicznych jest zaopatrzenie każdego z pieców Carvin w termostat, który utrzymuje stałą temperaturę pieca. Wbudowany w drzwiczki system nawiewu powietrza na szybę utrzymuje ją w czystości, nawet przy wolnym spalaniu, a duży, żeliwny deflektor podnosi sprawność i ekonomię spalania w piecach.
Podczas, gdy wiele nowych i nowoczesnych pieców Godin ginie w powodzi setek podobnych urządzeń dostępnych na rynku, klasyczne piece Carvin mają w sobie to coś, co sprawia, że od razu zwracają uwagę stylem i podobają się "od pierwszego wejrzenia". Francuscy projektanci po raz kolejny dowiedli, że nie odnosi się do nich powiedzenie, iż lepsze jest wrogiem dobrego.
fot. Godinpin

fot. Godinpin

fot. Godinpin

fot. Godinpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek