Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Ciepło domowe po czesku

autor: Paweł Kralka

Jednym z pieców, który zwrócił ostatnio moją uwagę, jest kaflowy piec wolnostojący firmy Hein, oznaczony symbolem MKK 006. Został on wprowadzony do sprzedaży pod koniec 2010 roku, a prace nad nim trwały 2 lata.
mkk-006-zluta-1-2.jpgpin
Zobacz całą galerię
Piec posiada formę nowoczesnej kolumny o wysokości 2150 mm, z podstawą o średnicy 700 mm. Obudowa wykonana jest z kafli ceramicznych wysokości 33 cm, których kolor można indywidualnie wybierać spośród aż 70 różnych barw. Do wyboru klientów są między innymi kolory klasyczne od bieli, przez kość słoniową, brązy, zielenie, szkliwa matowe po glazury typu efekt.
Serce pieca stanowi żeliwny wkład kominkowy KV 075 firmy Romotop. Komora paleniska wyłożona jest szamotem, który podnosi temperaturę spalania, powoduje wzrost sprawności oraz czystości spalin i jednocześnie wpływa korzystnie na estetykę. Nad wkładem umieszczony został specjalny moduł, którego zadaniem jest akumulacja ciepła. Drzwiczki pieca otwierają się do boku i wyposażone są w szybę płaską, pojedynczą lub podwójną, w tym jedną nisko emisyjną IR, z półokrągłą ramą dekoracyjną (tzw. blendą).

Wkład pobiera powietrze do spalania w 100% z zewnątrz, a dzięki odpowiedniej konstrukcji, może być instalowany także w budynkach z rekuperatorem.
Wydajność pieca, emisja ciepła na godzinę w zależności od dawki paliwa, wynosi od 2 do 8 kW. Dzięki wysokiej sprawności wkładu, piec generuje dużą ilość energii przy jednoczesnym niewielkim zużyciu drewna. Regulacja dopływu powietrza może odbywać się manualnie lub przy zastosowaniu komputerowego regulatora (dostępnego jako wyposażenie opcjonalne). Przy składaniu zamówienia na piec, nabywca może wybrać sposób odprowadzenia spalin, z góry lub z tyłu urządzenia.
W zależności od oczekiwań użytkownika, piec może być wykonany jako hypocaustum (bez kratek nawiewnych i wywiewnych, oddający energię przez promieniowanie z obudowy), jako konwekcyjne źródło ogrzewania (z kaflowymi kratkami nawiewno - wywiewnymi) lub jako połączenie obu tych sposobów. Tą pierwszą metodę ogrzewania zaleca się między innymi osobom cierpiącym na schorzenia alergiczne oraz posiadaczom domów pasywnych, wyposażonych w rekuperację.
Piec spełnia najsurowsze europejskie normy ekologiczne w zakresie czystości spalin - instalowany jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach Europy, między innymi w Niemczech oraz państwach skandynawskich.

Warto zwrócić uwagę, że wykonawca pieca otrzymuje od producenta komplet materiałów do budowy (kafle, wkład, nasadę akumulacyjną, rury, zaprawy) oraz dokumentację projektową. Dla wygody pracowników firmy zduńskiej kafle do pieca są przez producenta częściowo spanelizowane. Znakomicie ułatwia to zarówno przygotowanie oferty dla klienta, jak i późniejszą budowę pieca.
Takie rozwiązanie sprawia, że zawsze mamy gwarancję doskonałego wyglądu oraz parametrów grzewczych pieca. Jest on więc doskonałą propozycją dla zwolenników pieców wolnostojących, którzy doceniają nowoczesną technologię, a jednocześnie pragną niepowtarzalnego klimatu, jaki wprowadza do wnętrza piec kaflowy.
fot. Heinpin

fot. Heinpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek