Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Design-Kamine i Irony Fireplace

autor: Paweł Kralka

W swoim artykule chciałbym zwrócić uwagę na - sygnalizowane od pewnego czasu i wyraźnie manifestujące swoją obecność podczas Międzynarodowych Targów ISH - najnowsze kierunki przemian we wzornictwie i technologiach budowy w branży systemów grzewczych.
fireplace1_1.jpgpin
Zobacz całą galerię

Dwa oblicza minimalizmu

Podczas tegorocznych targów Austroflamm zaprezentował kilka bardzo ciekawych rozwiązań, które szerzej zaprezentujemy w kolejnych numerach naszego pisma. Tym razem Państwa uwadze szczególnie polecam dwie linie produktów austriackiej firmy: Irony Fireplace oraz Design-Kamine. Przemiany, które obserwujemy we wzornictwie austriackiego producenta, nie są jedynie podyktowane modą, ale wskazują na nowe tendencje i kierunki rozwoju firmy. Na pierwszy rzut oka obie grupy produktów stanowią odrębne propozycje dla różnych grup konsumentów ale po bliższym zapoznaniu się z nimi, możemy dostrzec wiele podobieństw, w tym przede wszystkim, prostotę, funkcjonalność i wydajność, które sprowadzają całość do wspólnego mianownika, jakim jest minimalizm.
Pierwsza z nich - seria Irony Fireplace - nawiązuje formą do ultranowoczesnej, surowej i oszczędnej w formie, stylistyki, świetnie wpisując się w przestronne, postindustrialne wnętrza. Linia Irony Fireplace bardzo dobrze odpowiada wyzwaniom stawianym producentom przez wymagający rynek. Staranie o utrzymanie konkurencyjności produktów wymusza na producentach branży grzewczej zwiększenie efektywności każdego nowego wyrobu. Temu trendowi nie mogą się oprzeć również urządzenia kominkowe. W celu podniesienia użyteczności urządzeń grzewczych projektanci Austroflamm stworzyli nowoczesne serie pieców wolnostojących, opierając ich działanie o sprawdzone elementy - wkłady kominkowe, dzięki czemu piece wolnostojące uzyskują moc grzewczą tradycyjnego kominka. Linię Irony Fireplace reprezentują trzy modele: Irony Fireplace 1, Irony Fireplace 2 i Irony Fireplace 3. Pierwszy z wymienionych pieców - Irony Fireplace 1, dla którego rdzeń stanowi wkład Achilles, posiada wymiary: 1440 x 1316 x 671 mm (wysokość, szerokość, głębokość), a jego nominalna moc grzewcza wynosi 10 kW. Z kolei w Irony Fireplace 2, zbudowanym na bazie wkładu Kadmus, przedstawiają się one następująco: 1313 x 930 x 605 mm, w tym przypadku nominalna moc grzewcza to 7 kW. Ostatni z tej serii piec - Irony Fireplace 3, opierający się na wkładzie Artemis, jest prawie trzydzieści centymetrów wyższy od swoich poprzedników (1659 mm), a jednocześnie, w porównaniu z Fireplace 1, ma pięćdziesiąt centymetrów mniej w podstawie (810 mm), jego osiągana nominalna moc grzewcza to 6 kW. Opisane modele są dostępne w dwóch wariantach - wypukłym i wklęsłym. Podobnie jak w innych produktach Austroflammu, tu także producent pozostawia wolną rękę klientowi w wyborze przedniego panelu fasady. Możemy więc wybierać między stalą nierdzewną szczotkowaną, antracytem, a także kamieniem naturalnym. Piece z tej linii charakteryzuje niebywała dbałość o detal, o czym świadczą chociażby perfekcyjnie wygładzone, zaokrąglone powierzchnie, świetnie wyprofilowana, smukła rączka.
Drugą, ze wspomnianych, linii produktów Austroflamm - Design Kamine - większość z profesjonalistów branży kominkowej utożsamiało dotychczas z stylem "klasycznym", a więc z gotowymi zabudowami opartymi na palenisku, których design nawiązywał do rustykalnej, sielskiej atmosfery wiejskiego dworku, kilka modeli z tej linii to: Atmos, Belweder, Merlin. Jednak w tym roku, w serii "Design-Kamine" nastąpił radykalny zwrot w kierunku prostoty i funkcjonalizmu, widocznych skąd inąd w projektach i realizacjach Austroflammu, już od kilku lat. Wykorzystano więc istniejącą formułę gotowej zabudowy i uzupełniono ją o funkcję akumulacji energii cieplnej. W połączeniu z łatwością montażu, otrzymano niezmiernie atrakcyjny, konkurencyjny produkt, któremu warto się przyjrzeć. Funkcjonowanie ciepłej zabudowy Kera, opiera się po pierwsze na wkładzie kominkowym, po wtóre na masach kumulacyjnych, charakteryzujących się doskonałym gromadzeniem energii grzewczej oraz, po trzecie, na nowatorskim rozwiązaniu konwekcji powietrza. Zastosowanie w "sercu" zabudowy wkładu generującego wysoką moc grzewczą, który dzięki bardzo wysokiej technologii spalania, uzyskuje sprawność powyżej 86%, w połączeniu z Xtra Heat Storing Technology oraz z systemem konwekcji powietrza, pozwala sądzić, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań grzewczych dla domu. Dla optymalnego i bezpiecznego sterowania konwekcją powietrza, na górnej części zabudowy umieszczono regulator. Jeżeli więc zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia, system konwekcji powietrza ustawiamy na pozycji otwartej. Po ogrzaniu pomieszczenia do oczekiwanej temperatury regulator przestawiamy na pozycję zamkniętą, wówczas zabudowa magazynuje w sobie energię grzewczą i oddaje ją do pomieszczenia na zasadzie promieniowania.
Od strony wizualnej, statyczna, prostopadłościenna bryła ciepłej zabudowy, zyskuje na lekkości poprzez zastosowaną, szorstką, rozpraszającą i załamującą światło, fakturę ścian zewnętrznych oraz kolorystykę dobraną indywidualnie, na życzenie klienta. Kera dostępna jest w dwóch wariantach - pierwszym, podstawowym, o wymiarach: 1579 x 506,4 x 600 (wysokość, szerokość, głębokość w mm), a także drugim, wersji z wnęką na drewno. Wówczas jego wymiary przedstawiają się następująco: 1579 x 1040 x 600 (wysokość, szerokość, głębokość w mm). Znakomitym dopełnieniem całości są, obecne na fasadzie, zastosowane wokół wkładu antyramy, wykonane z ceramiki nowoczesne kafle. Obserwując całość można dostrzec silne inspiracje naturą i ekologią. To jeden z niewielu pieców z tak czytelną i prostą koncepcją funkcjonowania. Kera przypadnie do gustu z pewnością sympatykom prostoty i umiaru, lecz również szlachetnego wzornictwa, ekologicznych rozwiązań. Kropkę nad i stanowi zaś konkurencyjna cena.
Irony Fireplace 1pin

Irony Fireplace 2pin

Irony Fireplace 3pin

Kerapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek