Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Domowa pinakoteka

autor: Marita Benke-Gajda

Od czasów prehistorycznych, aż do dnia dzisiejszego poszukiwania nad formą wyrobów ceramicznych (w tym również kafli) postępowały nie tylko po linii funkcji, ale także miały oddziaływać artystycznie i estetycznie.
pop-art-_2_.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na przestrzeni wieków powstawały piece ceramiczne, które zaliczone zostały do wielkich dzieł sztuki, jak na przykład renesansowe piece na Wawelu, odtworzone zgodnie z historyczną formą piece w Zamku Królewskim w Warszawie czy piec na Dworze Artusa w Gdańsku. Każdy, z przytoczonych uprzednio przykładów stanowi swoiste rozwiązanie estetyczne zgodne z duchem epoki. Nie tylko forma, ale i treść były istotne przy realizacji każdego obiektu (pieca).
Dekorowanie - barwne ukształtowanie powierzchni kafla, mogło być realizowane różnymi technikami. Jedną z nich jest najdawniejsza technika angobowa, polegająca na rozmalowaniu powierzchni kolorowymi lub zabarwionymi glinami. Malarstwo angobowe stosuje się na surowej powierzchni kafla, zwykle w pełnym kolorze bez walorowych rozwiązań płaszczyzn.

Zupełnie inny efekt daje naniesienie na powierzchnię zbiskwitowanego kafla, ceramicznych farb podszkliwnych. Farby te dają szerokie możliwości kolorystyczne, a także walorowe - można je konturować, łączyć ze sobą, rozrzedzać i zagęszczać, w zależności od zaprojektowanego obrazu. Obraz namalowany tego rodzaju farbami pokrywa się przed ostatecznym wypałem szkliwem bezbarwnym, które przede wszystkim zabezpiecza go przed zniszczeniem ale też podkreśla barwę użytych farb. Taki ceramiczny obraz wypalony w wysokiej temperaturze jest łatwy w utrzymaniu czystości, stąd z biegiem czasu nie zmienia się jego wartość estetyczna.

Jeszcze innym rodzajem malarstwa stosowanym na kaflach jest malarstwo naszkliwne. Na wypaloną, poszkliwioną powierzchnię kafla nanosi się farby i poddaje kolejnemu wypalaniu. W czasie wypału farby wtapiają się w powierzchnię szkliwa, trwale wiążą się z nią, dając zamierzony efekt.

Wyżej wymienionych przykładów zdobin malarskich szukać możemy także w kaflarstwie w ujęciu historycznym. Przy budowie pieców i kominków stosowano często jednostkowo rozmalowane kafle, wbudowane w lico (front) pieca. Przedstawiały one najczęściej martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe, motywy roślinne lub tarcze herbowe. Często były to pojedyncze sztuki, wykonywane na zamówienie, ze szczegółowym określeniem tematu lub też wybrane z uprzednio przygotowanych wzorów. Z reguły były to kafle gabarytowo większe od pozostałych - stanowiły ich wielokrotność wymiarową.

We współczesnych realizacjach kaflarskich bardzo często spotykamy podobne rozwiązania malarskie, z tym, że szczególną popularnością cieszą się pastisze, czyli obrazy nawiązujące do znanych dzieł jeszcze bardziej znanych twórców.

Dlatego wśród takich realizacji spotkać możemy "ikony" malarstwa takie jak "Słoneczniki" Van Gogha, "Nenufary" Moneta czy "Pocałunek" Klimta, ale także obrazy nawiązujące do grafiki, jak na przykład portrety Marilyn Monroe wg Andy Warhola. Pracownie kaflarskie mogą wykonać na kaflu właściwie każdy obraz zaproponowany przez klienta, ale warto pamiętać, że często w ich ofercie znajdują się także autorskie obrazy współpracujących z kaflarnią artystów plastyków, które stanowić mogą zupełnie nowe, świeże i unikatowe rozwiązanie problemu dekoracji na kaflach.

Tak czy inaczej, budując piec czy kominek zawsze warto postawić na dekoracje malarskie. Sprawią one, że stanie się on nie tylko formą grzewczą, ale naszym prywatnym, unikatowym dziełem sztuki, które z przyjemnością będziemy podziwiać w chłodne zimowe wieczory.
Pastisz portretu Marylin Monroe Andy Warhola - fot. Jadwiga Gajda-Lusina; Kafel-Artpin

Pastisz - Gustaw Klimt "Pocałunek" - fot. Jadwiga Gajda-Lusina; Kafel-Artpin

Pastisz obrazu "Zima" Alfonsa Muchy - fot. Jadwiga Gajda-Lusina; Kafel-Artpin

Pastisz obrazu "Poezja" Alfonsa Muchy - fot. Jadwiga Gajda-Lusina; Kafel-Artpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek