Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Duńska prostota

autor: Paweł Kralka

Dziesięć lat temu pisałem Państwu po raz pierwszy i jak się okazało jedyny, o duńskiej firmie Meteor. Była to jedna z moich pierwszych podróży po skandynawskich fabrykach zajmujących się produkcją wkładów i pieców kominkowych. Dotarliśmy wówczas do położonej na północy Jutlandii, fabryki Meteor A/S, której szefem był Ole Poulsen.
meteor-134-u-bkasse.jpgpin
Zobacz całą galerię
W tamtym czasie ta niewielka fabryka (poza bardzo specjalistycznym osprzętem do elektrowni wiatrowych) produkowała wyłącznie wkłady kominkowe. Dzisiaj fabryką zarządza syn ówczesnego szefa Rene Jepsen. Poza wkładami kominkowymi fabryka wytwarza specjalistyczne, precyzyjne elementy z metalu dla wielu kooperantów z całej Europy. Dodatkowo dwa lata temu firma postanowiła zrobić piec kominkowy. Ponieważ palenisko, a w zasadzie paleniska, były już gotowe i sprawdzone, pozostało "uszyć" tylko obudowy zewnętrzne.
Meteor prezentuje, bardzo charakterystyczną dla Danii, prostotę formy połączoną z niezwykłą efektywnością i ergonomią. Dla przypomnienia napiszę, że paleniska tej firmy osiągają sprawność 83% i posiadają wyjątkową budowę rurowego systemu konwekcyjnego (coś na podobieństwo pieców Bullerjan), który jest ukryty przed wzrokiem użytkowników, ale działanie jego w pełni zaspokoi każdego miłośnika gorącego powietrza.
W pewnym sensie można powiedzieć, że Meteor od zawsze produkował piece wolnostojące, ale były to pojedyncze egzemplarze wykonywane na indywidualne zamówienia i projekty. Teraz można napisać, że dołączył do grona duńskich producentów pieców kominkowych najwyższej jakości.
Aktualnie dostępne są piece wolnostojące zbudowane na bazie kaset pionowych 470 i 550 oraz kaset poziomych 550 i 550XL. Palenisko 550XL posiada szerokość prawie 700 mm.
Dla mnie osobiście najciekawsze rozwiązania zbudowane zostały na bazie pionowej kasety z serii 550. Wśród wyrobów z tej serii mamy do dyspozycji piece ze steatytem, jak również piece vis-a-vis.
Pod paleniskiem umieszczona jest obszerna komora na drewno, która bez problemu pomieści zapas paliwa na cały dzień. Piece są wyposażone w zimną rączkę oraz jako dodatkowa opcja - system szczelnego dopływu powietrza z zewnątrz bezpośrednio do paleniska. Czysta szyba jak i perfekcyjne spalanie są tutaj standardem.
Piece z serii 550 posiadają moc regulowaną w zakresie od 3 do 9 kW (moc nominalna 6,7 kW). Sprawność tych produktów wynosi 83%, co jest bardzo dobrym wynikiem przy takiej mocy. Niezwykle ważnym elementem jest średnica wylotu spalin, zarówno największe jak i najmniejsze modele posiadają wylot o średnicy  150 mm.
Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnego systemu deflektorów, który umożliwia zatrzymanie jak największej ilości energii w palenisku, dzięki czemu piec, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, pracuje ekologicznie i spełnia najostrzejsze skandynawskie normy dotyczące emisji spalin.
Ostatnio często nawiązuję do świadomości ekologicznej zarówno producentów jak i użytkowników kominków i życzę sobie oraz naszym czytelnikom, aby wszyscy docenili czyste powietrze i zaangażowali się w poprawę środowiska, w którym żyjemy.
Meteor 134pin
Meteor 245pin
Meteor 550 High Double Stonepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek