Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Dwie pieczenie na jednym ogniu

autor: Paweł Kralka

Nowoczesne trendy designerskie kierują uwagę obserwatorów branży kominkowej w stronę pieców wolnostojących i kominków o kształtach prostych, oszczędnych w formie i eleganckich. W prospektach i katalogach renomowanych firm kominkowych, od kilku sezonów króluje niepodzielnie minimalizm. Współczesne piece wolnostojące łączą w sobie funkcje grzewcze z wysokimi walorami estetycznymi, zaspokajając oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. 

flok_1.jpgpin
Zobacz całą galerię

Gdyby jednak zdecydować się na zestawienie, zdawałoby się niemożliwe i połączyć minimalizm z funkcjonalnością, przyjemne z pożytecznym, wyposażyć piec wolnostojący w funkcję piekarnika i kuchni do gotowania?
Historia mody, wzornictwa i projektowania, to historia zapożyczeń i inspiracji, w której podział tradycja - nowoczesność, zdecydowanie traci na ostrości. Nic więc dziwnego, że w nurcie minimalistycznego designu pojawiają się projekty, cieszące się w Europie ogromnym zainteresowaniem, których powstaniu przyświecała idea powrotu do korzeni. Projektanci firmy Austroflamm zdążyli już przyzwyczaić nas do estetycznych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, na najwyższym, światowym poziomie. Tym razem zaskakują nas jednak dodatkowym atutem, w który zostały wyposażone, zaprojektowane przez nich piece. W dalszej części artykułu chciałbym zaprezentować trzy, szczególnie warte uwagi i polecenia, modele pieców wolnostojących: Lucy Cook, Pallas Back oraz Flok. Jak ogień w kominku był i pozostanie, w potocznym odbiorze, synonimem harmonii, spokoju i komfortu, tak smak potraw dzieciństwa, przyrządzanych na kuchni drzewnej, pozostanie otoczony mitem dań niedościgłych, najsmaczniejszych i niepowtarzalnych.
Wśród nas są oczywiście szczęśliwcy, którzy mogą podzielić się wspomnieniami degustacji takich potraw, pozostali jednak muszą obejść się smakiem, jeszcze inni powinni zwrócić uwagę na piec Lucy Cook, który obok podstawowych grzewczych funkcji uzupełniony został o płytę do gotowania, dzięki czemu energia potrzebna do ogrzewania i gotowania jest wykorzystywana w tym samym czasie, bez potrzeby zużycia prądu. Na pierwszy rzut oka, smukły (szerokość i głębokość po 452 mm), niemal metrowej wielkości piecyk, zwraca uwagę klasyczną formą i doskonałą wizją ognia, osiągniętą dzięki zastosowaniu optymalnej wielkości szyby. Idealną oprawę, a zarazem dopełnienie dla całości, stwarza matowa czerń korpusu oraz świetnie przemyślane i zaprojektowane detale: rączka, przepustnica i sterownik przepływu ciepła. Lucy Cook jest wyposażona we wspomniany sterownik, znajdujący się po prawej stronie pieca, który umożliwia wybór pomiędzy opcją ogrzewania lub gotowania. Ustawienie sterownika w pozycji "ogrzewanie" utrzymuje ciepło w korpusie, podczas gdy, pozycja "gotowanie" umożliwia szybkie i intensywne podgrzanie płyty grzewczej. Model Lucy Cook został wyposażony we w pełni funkcjonalną płytę do gotowania, wykonaną ze specjalnej stali, pokrytej warstwą odpornej na wysokie temperatury farby. Dla osób przywiązujących wagę do ekologicznych rozwiązań, niekwestionowanym atutem Lucy Cook, będzie również niska emisja gazów. Kolejnym z prezentowanych pieców wolnostojących firmy Austroflamm jest Pallas Back.
Na bazie znanego dobrze pieca Pallas, powstał model, który obok funkcji grzewczych, jest przeznaczony do wykonywania wypieków. Wszystko to za sprawą piekarnika, który został umieszczony pod górną płytą. Warto wspomnieć, że jest on ogrzewany z czterech stron, zaś temperaturę w piekarniku można kontrolować za pomocą termometru. W odróżnieniu od omawianej wcześniej Lucy Cook, Pallas Back zyskał na wysokości - 1150 mm, a także szerokości - 732 mm, przy zachowaniu głębokości 450 mm. Dzięki zastosowanym proporcjom pieca, podwojeniu ulega jego nominalna moc grzewcza (z 6 kW w przypadku Lucy Cook, do 11 kW w Pallas Back), a co za tym idzie jego zdolność grzewcza. Niewątpliwie walorem modelu Pallas Back jest również możliwość indywidualnego wyboru płyt bocznych, projektanci Austroflamm zadbali o to, pozostawiając do dyspozycji klientów szeroką gamę kolorystyczną kafli.
Jako ostatni chciałbym zaprezentować piec Flok, wprawdzie, w odróżnieniu od poprzednich modeli, nie jest on typowym urządzeniem do gotowania i pieczenia, jednakże w krótkie zimowe popołudnie, szybko przechodzące we wczesny wieczór, wielu z nas doceni jego zalety. Wymiary Floka: wysokość - 958 mm, szerokość - 425 mm oraz głębokość - 409 mm, sprawiają, że całość stwarza wrażenie formy niezwykle smukłej i eleganckiej. Jego podstawowym atutem jest umieszczony w korpusie pieca podgrzewacz. Dzięki niemu pozostawiona w dzbanku kawa czy herbata pozostanie ciepła, tak długo jak chcemy. Uzupełnieniem pieca są akcesoria: podest, który może również pełnić funkcję półki na polana drewna, a także płyta obrotowa, dzięki której możemy obserwować płomienie z wybranego przez nas miejsca w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku modelu Pallas Back, projektanci Austroflamm pozostawiają swoim klientom ostatnie słowo przy wyborze finalnej wersji pieca, istnieje bowiem dowolność przy wyborze materiału płyt bocznych, płyty górnej oraz rodzaju podgrzewacza.
Zaproponowane przez Austroflamm rozwiązania należą z pewnością do bardzo udanych, opisywane piece wpisują się, nie tylko w grupę wysokiej klasy ekologicznych urządzeń grzewczych, ale przede wszystkim w nurt przedmiotów użytkowych o najwyższych walorach estetycznych, których obecność podnosi wizualną atrakcyjność każdego wnętrza. Projektanci Austroflamm po raz kolejny udowodnili, że tworzenie pieców to dla nich nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja, w którą wkładają wiele uczucia.

Flokpin

Lucy Cookpin

Pallaspin

Flokpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek