Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Efektywny i efektowny

autor: Paweł Kralka

Projektant, przystępujący do pracy nad nowym piecem, za każdym razem staje przed dylematem czy ma to być efektywne urządzenie grzewcze czy też niezwykle efektowny mebel? Czasami w swych staraniach osiąga to, co starożytni Grecy określali mianem "złotego środka" i udaje mu się połączyć przeciwstawne cechy. Czy zadaniu temu sprostali konstruktorzy urządzeń Jotul F 260 koncept?
jotul_f_262.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na wstępie warto nadmienić, że opracowując nową linię pieców, firma Jotul po raz kolejny skorzystała z pomocy znakomitej, skandynawskiej pracowni Hareide Design. Dotychczasowa współpraca zaowocowała już kilkoma udanymi projektami, które m.in. zdobyły w latach 2007, 2010 i 2011 nagrodę "red dot design award". Tym razem na deskach projektantów czy raczej na ekranach ich komputerów, znalazł się średniej wielkości żeliwny piec na drewno. Celem, jaki postawili przed sobą konstruktorzy i designerzy, było stworzenie paleniska spełniającego restrykcyjne normy ochrony środowiska w Norwegii oraz zaspokojenie potrzeb estetycznych przyszłych użytkowników.
Linia pieców Jotul F 260 koncept składa się z czterech modeli dysponujących 5 kW mocy nominalnej. Dzięki wykorzystaniu systemu czystego spalania CB, urządzenia plasują się w ścisłej, światowej czołówce proekologicznych palenisk (zawartość CO rzędu 0,06% i emisja pyłów 20 mg/Nm3). Piece posiadają wysoką sprawność, dochodzącą do 83% już przy 3 kW mocy i poleca się je do montażu w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię.
Ten parametr odgrywa w Skandynawii bardzo znaczącą rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie kominka. Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania Skandynawów budowaniem domów pasywnych, w których zapotrzebowanie na energię cieplną jest ośmiokrotnie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Jednym z elementów systemu grzewczego takiego domu może być kominek lub piec posiadający szczelną komorę spalania. Oznacza to, że całe powietrze użyte, zarówno podczas rozpalania, jak i palenia właściwego, pobierane jest z zewnątrz budynku. Linia pieców Jotul F 260 spełnia ten warunek, a ich konstrukcja umożliwia wygodne sterowanie za pomocą jednego cięgna. Takie rozwiązania są nie do przecenienia - pomagają w osiągnięciu efektywnego spalania, co znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia opału.
Piece Jotul F 260 posiadają w standardzie panele konwekcyjne. Dzięki takiej konstrukcji możliwy jest montaż pieca w odległości zaledwie 10 cm od ściany, wykonanej z palnych materiałów. Ta cecha jest szczególnie przydatna podczas podłączania w narożniku pokoju. Konwekcyjną konstrukcję można również wykorzystać do szybkiego ogrzania domu.
Służy temu, dedykowany do tego modelu - wentylator wspomagający. Montuje się go w dolnej części pieca, w zasobniku na drewno. Za sprawą wymuszonego obiegu, powietrze wokół pieca szybko się nagrzewa i rozchodzi do sąsiednich pomieszczeń. Rolę takiego udogodnienia docenią zwłaszcza posiadacze domków weekendowych, którzy po dłuższej nieobecności będą chcieli szybko je ogrzać.
Znajdujący się w dolnej części pieca zasobnik na drewno, kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę. Na wewnętrznej stronie żeliwnych drzwiczek zamontowany jest podręczny zestaw kominkowy. Będące w standardowym wyposażeniu pogrzebacz, szufelka i miotełka, świetnie sprawdzają się podczas codziennej obsługi pieca, a co najważniejsze zawsze są w jego pobliżu.
Jak już wspominałem, linia Jotul F 260 składa się z czterech modeli. Jotul F 262 to podstawowa wersja z przeszklonymi drzwiami, panelami konwekcyjnymi i przybornikiem kominkowym. Jotul F 262 S posiada dodatkowo steatytowe panele boczne i płytę górną. Oba piece, ze względu na brak szyb bocznych, znakomicie nadają się do montażu w rogu pokoju. Jotul F 263 i Jotul F 263 S wyposażono natomiast w duże okna boczne, tworząc jeszcze bardziej spektakularną wizję płomieni. Zastosowane w nich szkło posiada specjalną powierzchnię, zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń.
Na szczególną uwagę zasługują wersje z elementami steatytowymi. Większość pieców posiadających takie panele, ma je nakładane na "zewnątrz" pieca. W przypadku linii Jotul F 260 koncept, projektanci zadbali o to, aby kamień ten stanowił integralną całość z piecem i podkreślał jego elegancką formę, dając wrażenie kompletności i "czystości stylu". Dzięki zastosowaniu steatytu piece zwiększyły swoje możliwości akumulacyjne i jeszcze długo po wygaszeniu paleniska, wypromieniowują ciepło, utrzymując wokół siebie miłą atmosferę.
Zatem w linii Jotul F 260 z powodzeniem połączono to, co efektywne, z tym, co efektowne. Projektantom udało się stworzyć produkt niezwykle praktyczny, przy czym jego estetyka nie odpycha, a wręcz przeciwnie - przyciąga użytkowników dyskretną elegancją.
Jotul F262pin

Jotul F262 Spin

Jotul F263pin

Jotul F263 Spin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek