Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Ekologiczny Stuv 30

autor: Paweł Kralka

Obecnie coraz częściej mówimy o budynkach energooszczędnych i pasywnych, które są bardzo dobrze izolowane. Jednakże domy tradycyjne wciąż stanowią większość zamieszkiwanych nieruchomości.
49d77495-ed1d-e02c-1fe75215.jpgpin
Zobacz całą galerię
Piece Stuv 30 zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadać różnym potrzebom energetycznym. Modele należące do gamy energooszczędnej posiadają możliwość pobierania powietrza do spalania z zewnątrz, za pomocą rękawa bezpośrednio podłączanego do paleniska. Z kolei w domach tradycyjnych, słabo izolowanych, które wciąż przeważają, zazwyczaj występuje centralne ogrzewanie. W takim budynku bezpośrednie czerpanie powietrza z zewnątrz nie jest ani obowiązkowe, ani niezbędne. Zaleca się zapewnienie bezpośredniego dopływu powietrza z najbliższego otoczenia pieca. Moc urządzenia nie musi być zbyt wielka, biorąc pod uwagę istnienie centralnego ogrzewania. Nawet w porze przejściowej dobrze spełni swoją funkcję, czyli będzie wydajny, emitując do atmosfery minimalną ilość spalin. Natomiast, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 °C, centralne ogrzewanie dostarczy pokładów ciepła, umożliwiając równomierne ogrzanie całego domu.

Pierwszy Stuv 30 opuścił halę fabryczną w 2000 roku. Jest to model trzydrzwiowy i jak twierdzi producent: drzwi otwarte ogrzewają serce, drzwi przeszklone - ciało, drzwi zamknięte - duszę. Urządzenie ważące 115 kg można obracać w zakresie 360°. Piec osiąga wysoką moc (6 - 12 kW) i sprawność rzędu 84%. Jest to również urządzenie łatwe w instalacji, a króciec odprowadzenia spalin można podłączyć z góry lub z tyłu. Stuv 30 został wyposażony w duży popielnik i zestaw grillowy. Prosta linia i czysta forma cieszy amatorów designerskich rozwiązań. Jego innowacyjność została doceniona w Paryżu, gdzie nagrodzono go w konkursie "Lépine Compétition". Od 2000 roku piec Stuv 30 doczekał się kilku wersji: 30-in, 30-compact in, 30-compact oraz 30-up.

Wysoki model Stuv 30-in przeznaczono do zabudowy. Przy jego wyborze producent oferuje 20 kolorów gotowych obudów. Piece Stuv 30-compact in są zgodne z normami Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN plus), BimSchV, a także spełniają najbardziej rygorystyczne austriackie normy emisji spalin 15a B-VG. Są to modele o niższej mocy, które występują w wersji standardowej i powiększonej. Możliwość personalizacji obudowy pozwala wyjść naprzeciw najbardziej wymagającemu użytkownikowi.

Kolejną wersję, Stuv 30-Compact, również zaprojektowano w dwóch wariantach: niskim (Compact B) oraz wysokim (Compact H). Stuv 30-Compact B posiada zintegrowany obrotowy korpus oraz doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Nie zużywa tym samym powietrza z pomieszczenia i nie zakłóca systemu wentylacji. Dlatego też to niewielkie urządzenie o małej mocy, doskonale nadaje się do domów pasywnych i energooszczędnych.
Natomiast Stuv 30-Compact H z masą akumulacyjną jest nowością zaprezentowaną na tegorocznych belgijskich targach Batibouw, które odbywały się od 21 lutego do 3 marca w Brukseli. Model o masie 150 kg oddaje ciepło jeszcze przez 8 godzin po wygaśnięciu ognia.
Jeśli użytkownik życzyłby sobie mieć wiszący piec, to Stuv 30-up, spełnia takie oczekiwania. Może on ogrzać pomieszczenia z mocą 5 - 9 kW. Emisja pyłów jest zgodna z normą DIN plus.

Technologia produkcji staje się bardziej złożona, gdyż musi odpowiadać coraz bardziej wymagającym normom. Firma Stuv rozwija bezustannie innowacyjne systemy ogrzewania indywidualnego na drewno. W efekcie tych działań otrzymujemy urządzenia wpisujące się w funkcjonowanie różnych typów domów. Design, wydajność, ekologia - te trzy słowa charakteryzują najpełniej piece Stuv od momentu ich powstania. I tak oto można działać w sposób odpowiedzialny ekologicznie, nie odbierając sobie przyjemności płynącej z obcowania z ogniem.
Stuv 30pin

Stuv 30-compact Hpin

Stuv 30-uppin

Stuv 30-compact inpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek