Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Energooszczędne do sześcianu

autor: Paweł Kralka

Liczba użytkowników zainteresowanych energooszczędnym budownictwem ciągle rośnie. Belgijska marka Stuv dostrzega zapotrzebowanie na nowe technologie i udoskonala swoje produkty. W bogatej ofercie posiada gamę pieców Stuv 16, spełniających kryteria niskiego zużycia energii: odpowiedni pobór powietrza z zewnątrz przez kominek, udoskonalone systemy spalania, wzmocniona szczelność, spowolnienie wydobycia spalin na wylocie z kominka, itp. Bezpieczeństwo użytkowania i działania urządzeń było i zawsze będzie dla firmy Stuv priorytetem. Wszystkie produkty spełniają wymogi (wydajność, emisja gazów, bezpieczeństwo) norm europejskich EN.

49d2b9db-d69e-1ca9-315ffcc2.jpgpin
Zobacz całą galerię

Stuv 16 to idealne poczenie nowoczesnej technologii, inspirującego designu i niepowtarzalnego stylu. Producent oferuje 3 rozmiary pieca - 58, 68 i 78 cm - dlatego też niezwykle łatwo dopasować go do własnych potrzeb. W gamie Stuv 16 znajduj si: wkady 16 in oraz wolnostojce 16-Cube i Cube H, a także nowy, wiszący 16-Cube up.
Urządzenia mają wkomponowane nisze na drewno. Dają szeroki i wspaniały widok na ogień. Piec 16-Cube można łączyć z podstawami modułowymi, które łatwo utrzymać w czystości (szafy, półki oraz stojaki są dostępne w 20 kolorach).
Model Stuv 16/58 - najmniejszy - znakomicie sprawdzi si w domach energooszczędnych. Natomiast modele Stuv 16/68 oraz Stuv 16/78, dzięki swoim rozmiarom mają znacznie większą moc - dlatego można je polecić do ogrzewania większych kubatur (np. loftów) lub do budynków o słabszej izolacji termicznej (np. domków letniskowych).
Optymalny zakres mocy użytkowej pieca Stuv 16/58 wynosi od 6 - 9 kW, a więc 8 kW nominalnej mocy grzewczej. Urządzenie waży 105 kg. Emisja CO jest < 0,09%. Wydajność pieca 16/58 sięga 80%.
Następny model Stuv to 16/68-Cube, ważący 113 kg, ma moc nominalną równą 9 kW (optymalny zakres mocy od 7 - 11 kW). Średnia temperatura spalin przy mocy nominalnej wynosi 330 °C. Emisja CO utrzymuje się na poziomie < 0,09%. Urządzenie pracuje z 77-procentową wydajnością.
Listę urządzeń piecowych tej linii zamyka największy piec Stuv 16/78-Cube, o masie 121 kg, który pracuje z nominalną mocą grzewczą 10 kW (optymalny zakres mocy od 8 - 12 kW). Średnia temperatura spalin przy mocy nominalnej wynosi 378 °C. Wydajność urządzenia szacuje się na 75%. Emisja CO utrzymuje się na poziomie < 0,09%.
Do każdego z powyższych modeli pieców Stuv 16 można opcjonalnie zamówić podstawę (wariant 16-H). Waga pieców z zamontowaną podstawą jest następująca dla poszczególnych modeli: 16/58 H - 136 kg, 16/68 H -147 kg, 16/78 H - 158 kg.
Powietrze do spalania może być pobierane z zewnątrz (idealnie) lub z pomieszczenia, a konwekcja jest naturalna (brak wentylatora) lub wymuszona (wentylator). Przyjęte przez producenta rozwiązania technologiczne umożliwiają instalację urządzeń Stuv 16 w czterech konfiguracjach dopływu powietrza do spalania: kominek wyposażony w wentylator, powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, gdzie zainstalowano kominek; kominek wyposażony w wentylator, powietrze jest pobierane bezpośrednio na zewnątrz budynku; kominek bez wentylatora, powietrze do spalania jest pobierane na zewnątrz budynku; kominek bez wentylatora, powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek. W każdym z przedstawionych rozwiązań zadbano o jakość i zadowolenie z użytkowania urządzenia.
Forma pieców Stuv 16 urzeka swoją prostotą i elegancją, która pięknie komponuje się zarówno z nowoczesnymi wnętrzami, jak i z tymi łączącymi tradycję z nowoczesnością. Jeżeli dodamy do tego wysoką wydajność oraz doskonałe ekonomiczne i ekologiczne spalanie, otrzymamy imponujące urządzenie, stanowiące - w zależności od potrzeb - główne ogrzewanie domu lub dodatkowe źródło ciepła. Energooszczędne do sześcianu, tworzone, nie kopiowane - tak można podsumować gamę pieców Stuv 16.

fot. Stuvpin

fot. Stuvpin

fot. Stuvpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek