Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Fusing w architekturze wnętrz

autor: Iwona Jańczak

Aby zrozumieć możliwości wykonawcze jakie daje fusing, należy choć trochę poznać procesy produkcyjne, którym poddawane jest szkło. Najprościej mówiąc – fusing to technika stapiania i formowania szkła w wysokich temperaturach.

fotolia_105185722_subscription_monthly_xxl.jpgpin
Zobacz całą galerię

Aby przetwarzać szkło metodą fusingu niezbędnych jest kilka elementów, mianowicie: warsztat, czyli przede wszystkim piece do topienia szkła; dalej odpowiednie szkła, tj. w przypadku stapiania szkieł, szkła kompatybilne oraz oczywiście wiedza.

Jeśli chodzi o piece, to najczęściej stosowane są urządzenia elektryczne z możliwością programowania procesów wypału. Jest to niezwykle istotne ponieważ, aby z powodzeniem przeprowadzić proces fusingu, musimy zrobić to zgodnie z krzywą wypału odpowiednią dla danego rodzaju szkła, jego grubości i efektu, który chcemy uzyskać. Warunkiem koniecznym udanego procesu jest to, aby szkło po wypale miało taką samą budowę wewnętrzną oraz było pozbawione naprężeń. Taki wypał daje nam gwarancję, że szkło nie będzie pękało, że będzie można je poddać dalszej obróbce, jeśli będzie taka potrzeba. W wyniku niewłaściwego sterowania procesem wypału można narazić szkło na wiele niechcianych i nieakceptowanych estetycznie efektów, jednym z nich jest np. matowienie powierzchni. Dlatego dobór krzywych wypału jest niezwykle istotny.

W procesie fusingu możemy używać różnych szkieł oraz innych materiałów w celu uatrakcyjnienia wyrobu. Podstawowa rzecz, którą należy wiedzieć o materiałach to ta, że elementy szkła, które łączą się w sposób trwały (tzn. stapiają się ze sobą) muszą posiadać takie same współczynniki rozszerzalności termicznej, muszą być ze sobą kompatybilne. Szkła niekompatybilne po wypale pękają natychmiast bądź po jakimś czasie. Materiały takie jak metal (np. miedź lub mosiądz) umieszczone pomiędzy dwiema warstwami szkła pozostają niezwiązane ze szkłem, dlatego można ich użyć w celu wykonania dekoracji.


Ze szkła możemy wykonywać niezliczoną ilość produktów. Możemy z niego zrobić elementy użytkowe jak patery talerze, elementy dekoracyjne czy biżuteryjne. Możemy je również wykorzystywać w architekturze wnętrz jako: ścianki, drzwi, wypełnienia drzwiowe, blaty, portale kominkowe, szkło pod kominek i wiele innych. Możliwości zdobienia i formowania szkła są prawie nieograniczone. Wielkość formatek ograniczona jest wielkością dostępnego pieca do wypału.

Niezwykłe, piękne efekty możemy uzyskać używając tylko szkła bezbarwnego. Wykorzystujemy wtedy możliwości reliefowania i formowania szkła. Jest wiele materiałów, z których wykonuje się formy czy elementy reliefów, które mają się odcisnąć w szkle. Ich dobór zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, jak i od upodobań oraz umiejętności pracy z danym materiałem wykonawcy fusingu. Wykonanie szklanego elementu architektonicznego, jak i np. ceramicznego, może spersonalizować wnętrze mieszkania czy domu. Możne to być takie samo zdobienie na drzwiach szklanych jak na kaflu kominkowym czy meblu drewnianym. To niesamowite pole do popisu dla architektów wnętrz, dekoratorów, a przede wszystkim właścicieli domów czy obiektów publicznych. Można również wykorzystać we wnętrzach szkła kolorowe, będące swego rodzaju nowoczesnym witrażem. Używa się wtedy szkieł dedykowanych do tej techniki, są firmy specjalizujące się w produkcji szkieł do fusingu. Najlepsze i najbezpieczniejsze efekty uzyskuje się (szczególnie przy dużych formatach) ze szkieł, które produkowane są razem ze szkłem tzw. bazowym czyli bezbarwnym. Są na rynku również szkła kolorowe kompatybilne ze szkłem typu float, jednak zawsze należy, przy każdej partii szkła, wykonać próbę kompatybilności, bowiem nie wszystek float ma ten sam współczynnik rozszerzalności, czy też nie zawsze jest on stabilny dla tego samego producenta.


Nie zawsze jednak każda technika fusingu może być wszędzie użyta. Wiele zastosowań szkła wymaga procesu hartowania, są to: elementy drzwi całoszklanych, wypełnień, portali, podłóg czy też wszystkie elementy ściskane. Bezpiecznie hartuje się szkło bezbarwne, oczywiście po prawidłowo przeprowadzonym procesie fusingu. Są szkła kolorowe, które również poddają się hartowaniu, jednak ich ceny są bardzo wysokie.

Niezwykle ciekawym wykorzystaniem szkła fusingowego są blaty, które pięknie prezentują się zarówno na nowoczesnych stelażach, jak i wkomponowane w stare drewniane elementy mebli. W połączeniu ze starym drewnem bardzo dobrze prezentują się zatopione w szkle elementy metalowe, które mogą mieć kształty odciśniętych w szkle reliefów.

We wnętrzach wcale nie musimy używać dużych elementów, aby uzyskać spektakularne efekty. Małe dekory szklane, wykonywane na wiele sposobów, są niezwykłe i niepowtarzalne. W połączeniu z ceramiką, która może być również wykonana ręcznie, dają przepiękne efekty.


Mnogość wzorów, form, reliefów i sposobów zdobienia w procesach fusingu jest niezliczona. Projektanci zapoznając się z tą techniką i jej możliwościami, zyskują niesamowite pole do popisu, do indywidualizowania i tworzenia niepowtarzalnych projektów wnętrz, również elementów fasad, o czym tu nie piszemy, ale co jest również możliwe, bowiem szkło takie można zespalać. Bardzo istotne jest to, że szkło jest niezwykłym materiałem architektonicznym, poza walorami użytkowymi, jest ze swej natury kompatybilne stylistycznie praktycznie z każdym innym materiałem. 

Przykład wykorzystania fusingu, fot. Aleksandr Simonovpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin
Przykład wykorzystania fusingu, fot. Riwalpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek