Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Heta SL-805 Aqua

autor: Paweł Kralka

Wielokrotnie opisywałem Państwu piece kominkowe produkowane przez duńską firmę HETA, jednak nigdy nie wspomniałem o jednym, ciekawym szczególe. Otóż HETA A/S jako jeden z nielicznych duńskich producentów od blisko dwudziestu lat zajmuje się produkcją pieców kominkowych wyposażonych w płaszcz wodny.  

sl-800-aqua-location.jpgpin
Zobacz całą galerię

rosty rachunek polegający na oszacowaniu kosztów wykonania takiego systemu z czasem jego życia (amortyzacją) musi zostać przeprowadzony przez każdego kto o tym myśli. Jeżeli mamy zamiar palić w takim piecu czy kominku raz w tygodniu to lepiej dać sobie spokój i nie wydawać, jakby nie było sporych pieniędzy. Jeżeli natomiast będziemy go używać dużo, wręcz cały czas, to zapraszam do dalszej lektury. Będzie ciekawie.

Od trzech lat HETA produkuje piece z serii 800 jest to cała rodzina zawierająca piece stalowe, kaflowe, steatytowe i oczywiście bohatera naszego obecnego wydania - SL-805 AQUA. Piec ten może mieć wykończenie ze stali oraz ze steatytu. Piec ten zewnętrznie nie różni się niczym od całej serii SL 800 z jednym szczegółem: jest nieco głębszy (o 60 mm) i szerszy (o 40 mm). Jest to związane z koniecznością ukrycia płaszcza wodnego i całego osprzętu potrzebnego do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji pieca.

Komora paleniska doskonałej konstrukcji, wyłożona jest wermikulitem i w zasadzie
3 minuty po rozpaleniu piec zaczyna pracować pełną parą. Pierwsze oznaki „ruszenia” pompy cyrkulacyjnej - oczywiście na najniższym biegu - pojawiają się po 6 minutach pracy paleniska. Jest to naprawdę coś, co robi wrażenie.

Proszę wziąć pod uwagę, że dla prawidłowej pracy paleniska i aby nie produkować skroplin wyrzucanych do komina, pompa cyrkulacyjna nie może tłoczyć wody z kominka jeżeli nie osiągnie ona (woda) około 55 oC. W tym przypadku piec osiąga wymaganą temperaturę błyskawicznie. Jak już wspominałem wyposażony jest on w komplet urządzeń służących do prawidłowej pracy: termostat sterujący pompą cyrkulacyjną, pompę cyrkulacyjną automatycznie dobierającą prędkość pracy do temperatury wody wychodzącej z paleniska (na zasadzie różnicy ciśnień), zawór bezpieczeństwa, który w sytuacji krytycznej uruchomi system schładzający płaszcz wodny pieca, zawór trójdrożny sterujący kierunkiem wypływu ogrzanej wody (czy nadal wraca ona w krótkim obiegu do pieca czy też może już zasilić układ odbiorczy naszego systemu). Pod popielnikiem zamontowane zostały dwa zegary. Jeden wskazuje nam temperaturę wody wychodzącej oraz ciśnienie panujące w układzie, drugi natomiast pokazuje temperaturę wody wracającej z układu odbiorczego.

Wszystkie te urządzenia zostały elegancko wkomponowane i ukryte we wnętrzu pieca. Dostęp do nich jest banalnie prosty, wystarczy zdjąć tylną ścianę pieca (po odkręceniu dwóch śrubek) i „wnętrzności” mamy na wyciągnięcie ręki.

Najważniejszą informacją jest tutaj fakt, że piec ten może pracować w układzie zamkniętym z ciśnieniem roboczym do 4 bar (tyle mówi atest). Jest to bardzo dużo. O bezpieczeństwo (z kompletem urządzeń dostarczanych przez producenta) dba system schładzający (aktywujący się przy przekroczeniu ciśnienia 2,5 bara lub temperatury 95 oC) w postaci miedzianej wężownicy umieszczonej we wnętrzu płaszcza wodnego, która z jednej strony podłączona jest do przyłącza zimnej wody, a z drugiej do kanalizacji. W razie groźby przegrzania systemu (a co za tym idzie niebezpiecznego wzrostu ciśnienia) zawór bezpieczeństwa otwiera się i przepuszcza przez wężownicę zimną wodę z wodociągów, szybko obniżając temperaturę wody znajdującej się w płaszczu wodnym naszego pieca. I tak dzieje się aż do ustania zagrożenia. Ale proszę pamiętać, tylko w przypadku awarii, a nie cały czas lub co kilka dni. Najlepiej, aby system odbiorczy był tak skonstruowany, by zawór bezpieczeństwa nigdy nie musiał zadziałać.

Jak pisałem zegary umieszczone są pod popielnikiem, a popielnik w piecach HETY to jest po prostu prostopadłościenne wiadro o pojemności prawie 9 litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu popiół wynosić będziemy raz na 3 tygodnie, przy jego codziennym użytkowaniu, a ruchomy ruszt ułatwi nam zrzut popiołu do popielnika.

Parametry techniczne pieca są też bardzo ciekawe gdyż pierwszy raz HETA wprowadziła na rynek piec z płaszczem wodnym, który oddaje do wody 65% wyprodukowanej energii, a tylko 35% w formie konwekcji do otoczenia, w którym się znajduje. Do tej pory zasada w przypadku produktów HETA A/S była dokładnie odwrotna. Moc pieca SL 805 AQUA wynosi od 2 do 10 kW (nominalna 8,7 kW) i regulowana jest oczywiście poprzez zwiększanie lub zmniejszanie dopływu powietrza do paleniska zgrabnie ukrytą dźwignią znajdującą się na tylnej, prawej ścianie pieca. Producent w tej konstrukcji zrezygnował ze stosowania dwóch dźwigni regulacyjnych (pierwsze i drugie powietrze) i zastosował tylko jedną, która steruje obydwoma kanałami dolotowymi powietrza.

Doskonałe wrażenie robi sprawność na poziomie 87%. To jest naprawdę wynik, który budzi szacunek. Do tej pory HETA ustanowiła swój „rekord” na poziomie 84% piecem INSPIRE. Więc to co może SL 805 AQUA jest imponujące.

Rozwiązaniem, które osobiście bardzo mi się podoba w produktach HETY jest sposób ukrycia akcesoriów kominkowych. Łopatka, zmiotka i pogrzebacz zawieszone są po wewnętrznej stronie drzwiczek maskujących komorę pod paleniskiem.

Nie muszę tutaj dodawać, że takie rzeczy jak czysta szyba i zimna rączka to jest standard, od którego w tych produktach nie ma odwrotu no i oczywiście kominek z płaszczem wodnym może mieć inne, przyjemniejsze oblicze. Nic tylko palić.

SL 800 Aqua, fot. Hetapin
Heta SL805 fot. Hetapin
Heta SLl800, fot. Hetapin
Heta SL805, fot. Hetapin
Wszystkie urządzenia obsługujące pracę układu wodnego zostały elegancko wkomponowane i ukryte we wnętrzu pieca. Dostęp do nich jest banalnie prosty, wystarczy zdjąć tylną ścianę pieca (po odkręceniu dwóch śrubek) i "wnętrzności" mamy na wyciągnięcie ręki., fot. Hetapin
fot. Hetapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek