Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Heta znowu zaskakuje pomysłami

autor: Paweł Kralka

W polskich salonach kominkowych już od kilku lat goszczą piece duńskiej firmy HETA. Są to produkty o wyjątkowych właściwościach i doskonałej wręcz ergonomii. Nie było jednak od dłuższego już czasu produktu HETY, który poza doskonałymi parametrami, wzbudzałby jednocześnie zachwyt swoim wyglądem. Na szczęście latem tego roku doczekaliśmy się premiery kilku produktów tego znanego duńskiego producenta. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej piecowi, a właściwie całej ich rodzinie oznaczonej jako SL80 i SL80XL.

scan-line-80xl-komplet-fedtsten-lokation-cb-ven-ild.jpgpin
Zobacz całą galerię

Piece SL80 i SL80XL zostały wyposażone w doskonale znaną komorę paleniska montowaną w piecach z serii 800. Komora ma szerokość 310, głębokość 300, a wysokość 350 mm i wyłożona jest po bokach oraz od góry płytami wermikulitowymi. Dno paleniska wykonane jest z wysokogatunkowego żeliwa i wyposażone w ruchomy ruszt. Charakterystycznym elementem tego pieca są profilowane płyty wermikulitowe, nadające palenisku charakterystyczny beczkowaty kształt. Kolejną cechą wspólną, chyba dla wszystkich duńskich pieców i wkładów kominkowych, jest sporych rozmiarów deflektor spalin, który poprzez znaczne pochylenie w tylnej części paleniska obniża jego wysokość prawie o 30%. Tylna część deflektora wspiera się bezpośrednio na nieco wypukłej stalowej listwie systemu dopalania spalin, przez którą do paleniska dostarczane jest bardzo gorące powietrze powodujące dokończenie procesu spalania w komorze. W efekcie uzyskujemy bardzo wysokie parametry, jak i wyjątkowo ekologiczny proces spalania drewna. Piece serii 80 posiadają, tak samo jak piece serii 800, doskonałe dla tego typu palenisk parametry spalania, spełniające najbardziej rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska.

Wszystkie modele z serii 80 mają możliwość przyłączenia wylotu spalin do komina z tyłu lub od góry. Jeżeli zastosujemy elegancką rurę profilowaną, na której nie widać śladów szwów, to możemy uzyskać ładny efekt wizualny i dodatkowo odzyskać 1 kW energii. Według producenta moc nominalna pieca wynosi 5,5 kW, a zakres poprawnej pracy od 2 do 8 kW (wg badań przeprowadzonych przez duński SINTEF). Jeżeli do tego dodamy jeszcze sprawność pieca określoną w czasie procedury atestacji na 79%, otrzymujemy bardzo dobry produkt.

Piece zostały sklasyfikowane przez producenta jako ciężkie piece akumulacyjne. Taka kwalifikacja wynika z zastosowanych materiałów wykończeniowych: jest to steatyt lub ceramika. Tego typu wykończenie daje nam w efekcie końcowym produkt ważący od 266 do 395 kg. Do tej pory ciężkie piece steatytowe posiadały popielnik wyciągany przez drzwi paleniska lub nie posiadały go w ogóle. W piecach serii 80 zastosowano inne rozwiązanie i jest to wyciągane 8 litrowe wiadro na popiół. Producent zastosował tutaj bardzo fajny system polegający na umieszczeniu dolnych kamieni steatytowych (maskujących dostęp do popielnika), znajdujących się pod drzwiczkami paleniska, na specjalnych szynach, wyposażonych w łożyska kulkowe. Dzięki temu cały czas jest dostęp do popielnika, a piec nie traci uroku. Samo wysunięcie tych kamieni nie sprawia najmniejszych kłopotów. Wszystko działa lekko, cicho i bezproblemowo.

Kolejnym bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji wypływu powietrza konwekcyjnego z pieca. Do regulacji służy mała dźwignia ukryta pod górną płytą. Dzięki temu można przyspieszyć ogrzewanie pomieszczenia lub spowodować większą kumulację energii w masie urządzenia.

Sama forma pieca jest bardzo spokojna i „nie stresuje” potencjalnego nabywcy różnymi rączkami i dźwigniami. Producent proponuje wybór kilku kolorów emalii, którą można pokryć metalowe (standardowo czarne lub szare) elementy pieca.

Komora paleniska jest oczywiście wyposażona w tzw. system czystej szyby, który w duńskich piecach polega na odpychaniu spalin w głąb komory przez strumień gorącego powietrza, dostającego się do paleniska w górnej jego części nad drzwiami. Powietrze to jest wstępnie podgrzane w systemie kanałów zabudowanych wokół paleniska do kilkuset stopni Celsjusza. Zimna rączka do otwierania drzwiczek pieca i zimna regulacja dopływu powietrza są standardami dla tych wyrobów.

Dzięki zastosowaniu steatytu i ceramiki otrzymujemy serię produktów, z której można bez problemu wybrać coś dla siebie. Nie pozostaje już nic innego, jak tylko palić i cieszyć się ciepłem.

Heta SL80XL fot.Hetapin
Heta SL80XL fot.Hetapin
Heta SL80XL fot.Hetapin
Heta SL80 fot.Hetapin
Heta SL80 fot.Hetapin
Znajdujące się pod drzwiczkami paleniska, dolne kamienie steatytowe (maskujące dostęp do popielnika), producent umieścił na specjalnych szynach, wyposażonych w łożyska kulkowe. Fot. Bertelsenpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek