Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Inspiracje - Dotyk anioła

autor: Marita Benke-Gajda

Od początku swojego istnienia człowiek wierzył, że nad jego życiem czuwa jakaś nadprzyrodzona siła, która miałaby go chronić od nieszczęść czy uprzedzać przed zagrożeniem. W wielkich religiach monoteistycznych to właśnie aniołowi powierzono ważną funkcję stróżowania, a jego przedstawienia na ceramicznym kaflu, nie tylko zdobią kominki i piece, ale i wzmagają to instynktowne doświadczenie obecności Anioła Stróża w życiu człowieka.
anioly-021.jpgpin
Zobacz całą galerię
Formę, jaką ten byt duchowy może przyjmować, znamy głównie z opisów biblijnych. Przełożenie tych wyobrażeń na język sztuki przez całe pokolenia artystów, na stałe utrwaliło w naszej wyobraźni kanon piękna, związany z postacią anioła. Najwyższe w niebiańskiej hierarchii serafiny przedstawiano w sztuce z trzema parami skrzydeł - jedna para zakrywała im twarz, druga nogi, a trzecia służyła do latania (ukazywane także z odsłoniętą twarzą, dla której tło stanowiły skrzydła). Cherubiny najczęściej malowano z dwoma parami skrzydeł i czterema obliczami: człowieka, wołu, lwa i osła. Twórcy szczególnie upodobali sobie postacie archaniołów - Michała (najczęściej ubranego w zbroję), Gabriela (pojawiającego się w scenach Zwiastowania), Rafała (przedstawianego z laską pielgrzyma, a niekiedy z rybą). Artyści lubili ukazywać anioły na freskach, obrazach, mozaikach oraz reliefach.
Uważano, że mową aniołów jest muzyka. Dlatego też na obrazach, np. tych malowanych przez Fra Angelico w XV w., najpiękniejsze anioły grają na trąbach, cymbałach, tamburynach i cytrach, zachwycając kolorystyką i pięknem swoich wizerunków.
Na przestrzeni wieków mieszano ze sobą opisy biblijne dotyczące anielskich przedstawień. Powstała w ten sposób dość swobodna ikonografia anielska. Wyobrażenia aniołów - malowane czy rzeźbione - wzbogaciły historię sztuki. W XVIII w. szwedzki mistyk Emanuel Swedenborg pisał o aniołach jako o postaciach czysto ludzkich, z którymi można rozmawiać.
Takie właśnie wyobrażenie anioła - człowieka najczęściej przedstawiali artyści malujący na kaflach do pieców czy kominków. Ludzkie wizerunki aniołów "obsiadały" gzymsy czy korony pieców, strzegąc domowego ogniska. Natomiast ludowi artyści bogato czerpali z podań i legend, malując anioły na piecowych kaflach.
W miarę upływu czasu na kaflu pojawiał się również anioł, nieobciążonego kulturowym wyobrażeniem, dziecięcego projektu. W ten sposób wizerunki aniołów zaczęły przybierać coraz bardziej zaskakujące formy. "Nasz własny" anioł, namalowany przez współczesnego artystę na kaflu, na pewno uczyni piec lub kominek unikatowym elementem domu.
fot. Kafel-Artpin

fot. Kafel-Artpin

fot. Kafel-Artpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek