Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Jotul F 470 koncept

autor: Paweł Kralka

Kontynuując cykl artykułów poświęconych piecom wolnostojącym, nie sposób pominąć jednego z czołowych skandynawskich producentów, a mianowicie norweskiego Jotula.
jotul_f_473_foto02.jpgpin
Zobacz całą galerię
Firma ta już od 1853 roku tworzy piece i kominki, będąc od lat najbardziej rozpoznawalną skandynawską marką w branży kominkowej. Moją uwagę przykuła jednak nie historia i tradycyjne "kozy", ale nowoczesne piece, które z powodzeniem konkurują z innymi europejskimi produktami, zarówno pod względem technologii, jak i wzornictwa. Zwłaszcza, że firma swoją ofertę poszerzyła niedawno o rodzinę bardzo interesujących modeli z drzwiczkami unoszonymi, co jest niewątpliwą ciekawostką w dziedzinie piecyków.
Jotul F 470 koncept został zaprojektowany przez znaną norweską firmę projektową Hareide Designmill. F 470 to nie jeden model, ale szereg pieców, które powstały w oparciu o tę samą komorę spalania. Poszczególne modele różnią się między sobą rodzajem posadowienia: podstawa, kolumna z opcją obrotową, noga. Każdy z pieców jest wykończony w jednym z trzech rodzajów paneli: żeliwnych, z czarnego szkła lub matowego aluminium. Wyjątek stanowi Jotul F 476, który ma na całej wysokości panele ze steatytu. Jotul F 471 posiada żeliwną, otwartą podstawę, wyposażoną w demontowaną półkę. F 473 posadowiony jest na kolumnie, którą można wyposażyć w opcjonalny mechanizm obrotowy. Umożliwia on obrót komory spalania o 360o wokół pionowej osi pieca. Model F 474 ma pojedynczą, cofniętą ku tylnej krawędzi pieca  żeliwną nogę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma się wrażenie, że piec unosi się w powietrzu. Jotul F 475 to rozwinięcie modelu na podstawie żeliwnej. W tym wypadku podstawa zamykana jest szklanymi drzwiami.
Piece mają unikalny kształt kropli łzy, posiadają półokrągłe, szklane drzwi z mechanizmem gilotynowym, co jest nowością na rynku. Projektanci położyli duży nacisk na detale. Zadbali miedzy innymi o to, żeby pojawiające się podczas unoszenia drzwi przeciwwagi ozdobione były subtelnym ornamentem. Duże półokrągłe szklane drzwi oraz szyby boczne umożliwiają podziwianie ognia z różnych miejsc pokoju.
Żeliwne piece, o mocy nominalnej 6 kW i sprawności 75,4%, potrafią z powodzeniem ogrzać powierzchnię 80 m2. Wyposażone są w podłączenie powietrza z zewnątrz oraz wylot spalin o średnicy 150 mm umieszczony w górnej lub tylnej części.
Norweski producent już wielokrotnie udowodnił, iż zalicza się do światowej czołówki, nie tylko w dziedzinie wkładów kominkowych, ale również pieców wolnostojących. Do znakomitych parametrów technicznych, dołącza coraz częściej unikatowy design, czyniąc w ten sposób ze swoich produktów urządzenia kompletne. Stylistyka nowych pieców Jotula została doceniona w 2007 roku, kiedy to model F 373 otrzymał jako pierwszy norweski produkt, prestiżową nagrodę red dot, za wyjątkowe wzornictwo.
Nowatorskie rozwiązania, wysoka jakość i design wpisany w najnowsze trendy, pozwalają przypuszczać, że skandynawski producent jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczy i przez następne dziesięciolecia będziemy mogli podziwiać coraz to nowsze żeliwne "perełki" z norweskiej fabryki.
fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

Piece mają unikalny kształt kropli łzy, posiadają półokrągłe, szklane drzwi z mechanizmem gilotynowym, co jest nowością na rynku. Projektanci położyli duży nacisk na detale. Zadbali miedzy innymi o to, żeby pojawiające się podczas unoszenia drzwi przeciwwagi ozdobione były subtelnym ornamentem.  fot. Jotulpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek