Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Jotul Terrazza - kominek ogrodowy

autor: Paweł Kralka

Wraz z nadejściem wiosny, gdy aura staje się bardziej przyjazna, nabieramy ochoty na spędzenie wraz z przyjaciółmi wieczoru w ogrodzie. Możemy wtedy zaopatrzyć naszych gości w koce i polary, posadzić pod gazowymi promiennikami i liczyć na to, że będzie przytulnie. Innym wyjściem jest miłe, pasujące do charakteru imprezy źródło ciepła jakim jest kominek ogrodowy.
jotul_terrazza_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dawniej, gdy nasza świadomość ekologiczna była zdecydowanie niska, rozpalało się po prostu ognisko. W okręgu z kamieni układało się stos drewna, a gdy płomienie sięgały czubków drzew, rozochoceni i wyzbyci strachu panowie imponowali towarzystwu skokami przez ogień. Potem, spoglądając latami na czarny krąg wypalonej ziemi, wspominaliśmy imprezę, na której tyle się działo. Dziś, gdy w dbałości o ogród próbujemy doścignąć Brytyjczyków, nikt rozsądnie myślący nie postąpi w ten sposób.
Rozwiązaniem problemu ogrzania naszych gości podczas party na wolnym powietrzu są kominki ogrodowe. Mogą one być murowane lub wykonane ze stali, mobilne lub stacjonarne, a także z ulubioną przez Polaków funkcją grillowania. Na przeciw tym oczekiwaniom wyszła norweska firma Jotul proponując kominek ogrodowy Terrazza.
Już na pierwszy rzut oka widać, że przy jego narodzinach położono duży naciski na unikalne wzornictwo i dobór materiałów. Kominek Terrazza został zaprojektowany przez współpracującą z Jotulem pracownię Hareide Design, uhonorowaną nagrodami "red dot design award" za linię pieców Jotul F 370 koncept i Jotul F 160.
Jotul Terrazza ma kształt piramidy, której kwadratowa podstawa wsparta jest na czterech nogach. Duży otwór paleniska, umiejscowiony na jednej z krawędzi, gwarantuje wspaniały widok ognia. Pochylone ściany zbierają dym, który ulatuje przez ścięty wierzchołek piramidy.
Jak przystało na praktycznych Skandynawów, projektanci zadbali o prostotę montażu kominka dostarczanego w formie płaskiej paczki. Potrzebny jest do tego tylko klucz i po paru minutach można cieszyć się ogniem.
Kominek ogrodowy Jotul Terrazza wykonany jest z 2 mm blachy stalowej Corten, charakteryzującej się dużą odpornością na korozję. Po krótkim okresie użytkowania na dworze, pokrywa się ona cienką i twardą warstwą rudego nalotu. Ta patyna jest efektem samopasywacji dodatków miedzi zawartych w stopie. Utworzona warstwa ma charakter ochronny, a obiekty wykonane z blachy kortenowskiej nie wymagają konserwacji. Sam materiał został opracowany w USA, w latach trzydziestych XX wieku, gdzie zyskał dużą popularność w budownictwie mostów, których malowanie jest bardzo kosztowne.
Wielką zaletą kominka ogrodowego Jotul Terrazza jest jego mobilność. W przeciwieństwie do kominków murowanych łatwo jest go przenieść w inne miejsce ogrodu, tam gdzie danego dnia chcemy w nim rozpalić. Ze względu na materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych Terrazza może być pozostawiona przez cały rok na zewnątrz budynku i spełniać swoje funkcje również w przepięknej zimowej scenerii.
Kominek ogrodowy Jotul Terrazza może także pełnić funkcję grilla. Dzięki rusztowi w prosty sposób montowanemu wewnątrz paleniska, znakomicie nadaje się on do przygotowania przepysznego poczęstunku w plenerze.
fot. Jotulpin

fot. Jotulpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek