Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kamień - czy wiesz że...

autor: Karol Rogala

img_5487.jpgpin
Zobacz całą galerię

Trwałość


Kamień naturalny jest jednym z trwalszych materiałów budowlanych i ozdobnych na świecie. Jako lita skała potrafi znieść ogromne obciążenia nie tylko na dużych drapaczach chmur, ale także w domowym kominku. Jest materiałem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wręcz zalecane jest używanie jak najmniejszej ilości preparatów chemicznych. Ma to dwojakie znaczenie, gdyż chodzi tu o promowanie ekologii oraz po prostu o to, że kamień nie potrzebuje specjalnych środków czyszczących, poza regularnym myciem czystą wodą.
Różne kamienie posiadają różne właściwości i ważne jest aby przy doborze posłużyć się pomocą firmy wyspecjalizowanej i posiadającej wiedzę na temat zastosowań danego materiału. Warto poszukać i odpowiednio wybrać dostawcę aby uniknąć problemów w przyszłości. Materiał ma wielowiekową gwarancję i może przetrwać tysiące lat, jeśli tylko odpowiedni kamień zastosujemy w odpowiednim miejscu. Przykładem mogą być kominki budowane kilkaset lat temu, na przykład w zamkach, które do dzisiaj doskonale działają, drogi i całe budynki wznoszone tysiące lat temu, a stojące do dziś. Nie musimy się więc martwić o kominek z kamienia, bo on też wytrzyma dużo.


Barwa


Na świecie jest ponad 2000 kolorów kamieni odkrytych i znanych człowiekowi. Chodzi tutaj o kamienie, z których jest możliwość budowania lub tworzenia rzeczy większych niż biżuteria. Na przykład firma Rogala w swojej stałej ofercie utrzymuje ponad 200 kolorów. Są one starannie wybierane, dostępne na magazynach i co ważniejsze występują w tonacjach kolorystycznych od zimnych niebieskich aż do ognisto czerwonych oraz żółtych. Tak więc każdy z nich jest inny i posiada swoją specyficzną strukturę oraz niepowtarzalną barwę. Z tych zapasów korzystają kamieniarze z całego kraju, robiąc produkt dla Państwa.


Ekologia


Coraz większe znaczenie na całym świecie ma ekologiczne budowanie. Postępowanie według prostych zasad oraz wykorzystywanie odpowiednich materiałów służy nam wszystkim. Zastosowanie kominka do ogrzewania lub dogrzewania domu jest dobrą ekologiczną decyzją. Kierując się doborem materiału, z którego jest on wykonany wypada się zastanowić czy warto ryzykować i wspierać zanieczyszczanie środowiska czy wybrać produkt w 100% ekologiczny. Jedyna emisja zanieczyszczeń to transport kamienia. Do obróbki nie używa się żadnych maszyn, które powodowałyby degradacje środowiska. Cała produkcja jest zasilana energią elektryczną. Środki chemiczne nie są stosowane podczas produkcji oraz, jak już wspomniano, nie zaleca się nawet chemii do czyszczenia kamienia. Kamień jest bezpieczny do użytku, gdyż sam się dezynfekuje poprzez zawarte w nim naturalne minerały. Podczas badań potwierdzono, że na kamieniu wolniej rozwijają się bakterie niż np. na ceramice, stali lub drewnie. Te badania są szczególnie ważne przy doborze materiału na blaty kuchenne lub łazienkę. Nie każdy wie o tych szczegółach i o tym, że można bez zbędnego kosztu żyć bardziej ekologicznie.

Cena


Mitem jest utarte przekonanie o wysokiej cenie kamienia. Owszem jest to materiał ekskluzywny, ale może zaskoczyć, że cena najtańszych płytek w pierwszym gatunku to około 50 - 60 zł za metr kwadratowy, a kominki z kamienia są dostępne już od 500 - 600 zł. Z wyższej półki, spośród kamieni klasycznych, można wybierać wśród płytek w cenach od 100 zł do 200 zł za metr kwadratowy. Portale wycinane pod wymiar to już cena powyżej 2000 zł za sztukę, a zastosowanie w nich kamieni ekskluzywnych, może podwoić lub potroić tą cenę. Można cenowo kamień porównywać do innych produktów, takich jak drewno czy ceramika, ale jeśli przeliczymy to na późniejsze lata użytkowania, to kamień wypada bezkonkurencyjnie. Trwałość i bogactwo kolorów kamienia naturalnego to jego niewątpliwe zalety, które z pewnością doceni każdy wielbiciel ponadczasowej elegancji i jakości.
Giallo Triana - kominek, Rosso Alicante - podłoga, fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Forest Green - kominek, Cremo Marphil- podłoga, fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Azul Macaubas, fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Forest Brown szczotkowany, fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Onyx, fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek