Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kamień naturalny - montaż i pielęgnacja

autor: Karol Rogala

Potwierdzeniem naturalnego pochodzenia i niepowtarzalnego piękna kamienia są wahania kolorystyczne tego materiału. Istnieją też pewne różnice we właściwościach fizycznych poszczególnych rodzajów kamienia, lecz w domowym użytkowaniu nie mają one większego znaczenia. Przestrzeganie kilku przedstawionych poniżej zasad pomoże w pełni cieszyć się zakupionym wyrobem.
rogala-1.jpgpin
Zobacz całą galerię
ZASTOSOWANIE KAMIENIA WE WNĘTRZACH

Kominki
Kamienie stosowane na kominki są całkowicie ognioodporne. Dzięki temu nasz kominek pozostanie niezmieniony przez lata, jeśli zachowamy odpowiedni sposób montażu oraz pielęgnacji.
Posadzki
Każdy z ponad 200 dostępnych kamieni nadaje się na posadzki. Podczas codziennego użytkowania nie jest wymagane specjalne traktowanie kamiennych podłóg. W dalszej części artykułu znajduje się więcej wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.
Parapety
Wykonane z granitu są odporne na zarysowanie. Przedmioty takie jak doniczki lub metal mogą natomiast rysować powierzchnię parapetu wykonanego z marmuru. Należy zwracać szczególną uwagę na wodę pozostawioną na obrysie doniczek lub szklanek. Może ona tworzyć ciężkie do usunięcia okręgi.
Schody
Wytrzymałe i nigdy nie skrzypiące. Dobrze zamontowane nie sprawiają problemów.
Blaty kuchenne
Blaty wykonane z granitu są niezwykle trwałe. Deski do krojenia stają się zbędne, gdyż granit jest całkowicie odporny na zarysowania. Stuprocentowa odporność ogniowa pozwala też na bezpośrednie stawianie na blacie gorących naczyń. Powstałe na blacie plamy, na przykład z wina, są możliwe do usunięcia. Jeśli pojawi się taka konieczność najlepiej skorzystać z porady firmy wykonującej kamienne wyroby, doradzą jakich środków użyć.
Łazienki
Materiał zastosowany w łazience będzie nam służył przez lata, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany. Należy uważać na żrące substancje czyszczące, których używamy do czyszczenia łazienki. Mogą mieć one wpływ na kamień.


KAMIEŃ NA ZEWNĄTRZ
Elewacje
Elementy wykonane z granitu czy kwarcytu są w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne: mróz, deszcz, itp. Ich pielęgnacja została opisana na następnej stronie.
Posadzki
Przy spełnionym wymogu dobrze utwardzonego podłoża, wytrzymają nie tylko ruch pieszy, ale i obciążenia samochodów osobowych. Wykonane w technologii płomieniowania mają właściwości antypoślizgowe.
Parapety
Odporne na zarysowania nie tracą poleru, koloru. Nie odkształcają się.
Schody
Wykonane w technologii płomieniowania mają właściwości antypoślizgowe. Ułatwia to użytkowanie w zimie.


MONTAŻ
Zaleca się aby płytki oraz inne elementy z kamienia naturalnego były montowane przez profesjonalną firmę. Jeśli jednak chce się wykonać montaż we własnym zakresie, warto przynajmniej skorzystać z fachowej rady w kwestii doboru właściwych materiałów i narzędzi.
Klej
Dla osiągnięcia pożądanego efektu należy używać właściwego kleju do konkretnego kamienia: innego do montażu wewnątrz, innego do montażu na zewnątrz. Szczegóły i proporcje mieszania masy klejącej znajdują się na opakowaniu. Należy bezwzględnie ich przestrzegać. Zastosowanie odpowiedniego kleju do kominka pozwoli uniknąć odpadania elementów podczas nagrzewania całości. Jest to ważne gdyż nie każdy klej "pracuje" pod wpływem ciepła lub zimna. Podobny problem dotyczy układania kamienia na zewnątrz. Jest on wtedy narażony na bardzo niskie temperatury, co może spowodować pękanie kleju i uszkodzenie kamienia.

Generalnie jest przyjęte, aby klej nie był ciemniejszy niż kładziony kamień. Jasne kamienie montuje się zatem na jasnym kleju, a ciemne na ciemnym. Montaż kamienia na cemencie może spowodować przebarwienia.

Poleca się użycie zaprawy, spoiny i fugi, która dodatkowo zapewni konserwację przed plamami lub wilgocią.
Fugi
Robienie fug pomiędzy elementami zależy tylko od naszych upodobań estetycznych. Kamień jest cięty z tolerancją, która pozwala na układanie bezfugowe.
Dylatacje
Należy zastosować dylatację wokół obiektów takich jak np. słupy. Brak dylatacji może spowodować naprężenia, a w rezultacie uszkodzenia powierzchni. Należy także pamiętać o tym, że kominek pracuje inaczej niż ściana, mamy do czynienia z ciężkim wkładem oraz kamieniem.
Docinanie
Stosowanie pił diamentowych pozwala uniknąć strzępienia kamiennych krawędzi. Ze względów bezpieczeństwa czynność tę powinna wykonywać osoba odpowiednio do tego przeszkolona.
Ogrzewanie podłogowe
Kamień doskonale nadaje się do montażu z ogrzewaniem podłogowym. Kamień działa jak akumulator, który zbiera ciepło, a później powoli je oddaje. Przy montażu należy sprawdzić czy klej jest odpowiedni do tego typu zastosowań.

PIERWSZE CZYSZCZENIE
Powierzchnia kamienia tuż po montażu może nosić ślady kleju, fugi lub silikonu. Ważne jest, by w celu ich prawidłowego usunięcia, ściśle zastosować się do poniższych wskazówek.
Pierwsze gruntowne czyszczenie - Po montażu, zanim zaczniemy inne czynności, do gruntownego czyszczenia powierzchni używamy czystej wody, ewentualnie wody z mydłem.
Jeśli stosujemy jakikolwiek środek czyszczący, należy koniecznie przeczytać na opakowaniu czy przypadkiem nie usuwa on kamienia. Takie środki mogą uszkodzić powierzchnię, przy czym uszkodzenia te mogą następować powoli, nawet przez kilka miesięcy lub lat.
Substancję czyszczącą rozprowadzamy na posadzce za pomocą czystej szczotki lub czystego płótna.

1. Używamy szczotki z miękkim włosiem lub profesjonalnej polerki i delikatnie usuwamy zanieczyszczenia. Odkurzamy lub ścieramy pozostałości.
2. Następnie przemywamy dużą ilością wody.
3. Usuwamy wszystkie płyny z powierzchni i osuszamy.

Bardzo możliwe, że będzie konieczne powtórzenie tych czynności kilkakrotnie.

IMPREGNACJA
Chemiczne środki impregnujące pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia trwałego zabrudzenia lub zniszczenia kamienia. Generalnie jednak zaleca się pozostawienie kamienia bez impregnacji, gdyż jest to zgodne z ideą posiadania produktu naturalnego i ekologicznego.
Zastosowanie - Impregnaty można stosować do kamienia na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Zdecydowanie należy unikać stosowania impregnatów na blatach kuchennych - mają one styczność z żywnością.
Impregnat rozprowadzamy cienką warstwą na powierzchni za pomocą czystego materiału. Nie wcieramy, lecz pozostawiamy do swobodnego wchłonięcia. Po 12 godzinach, kiedy powierzchnia jest już sucha, usuwamy pozostałość za pomocą czystego materiału i myjemy powierzchnię.
Szczegółowy sposób użycia podany jest na opakowaniu konkretnego produktu.

PIELĘGNACJA
Aby kamienne elementy długo cieszyły nas swoim wyglądem należy je regularnie pielęgnować.
Kamień wewnątrz
Kamień nie lubi chemikaliów. Do jego czyszczenia najlepiej nadaje się woda. W przypadku czyszczenia chemicznego należy używać preparatów przeznaczonych do kamienia. Nie wolno używać środków typu "usuwa kamień i osad", gdyż mogą uszkodzić wypolerowaną powierzchnię.
Środek czyszczący rozprowadzamy na powierzchni za pomocą szczotki czyszczącej z miękkim włosiem lub czystego materiału. Odkurzamy lub ścieramy nadmiar preparatu.
Myjemy i płuczemy dużą ilością czystej wody. Kamień może chwilowo nasiąknąć, lecz nie wpływa to na jego trwałość lub jakość. W przypadku plam trudnych do usunięcia (wino itp.) najlepiej skontaktować się firmą zajmującą się profesjonalną obróbką kamienia. Doradzi odpowiednie środki czyszczące.
Kamień na zewnątrz
Zaleca się systematyczne mycie kamienia: minimum raz w roku czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Kamień można myć często, nie wpływa to ani na jego właściwości ani na jakość.
Do tego celu używa się środków chemicznych przeznaczonych do impregnacji kamienia na zewnątrz. Nieprzystosowane preparaty mogą stwarzać zagrożenie dla środowiska.


UWAGA!
Nie stosujmy suszarek mechanicznych, ani środków typu "usuwa kamień i osad".
Impregnaty są substancjami chemicznymi. Zastosowane niezgodnie z instrukcją na opakowaniu mogą szkodzić naszemu zdrowiu oraz środowisku.
fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek