Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Klasyka na dziś, na jutro, na zawsze

autor: Paweł Kralka

To co dziś nowoczesne, jutro jest klasyczne. Klasyki zaś pozostaną nimi na zawsze. Znakomitym przykładem na poparcie tej tezy są dwa duże piece kolonialne firmy Jotul.
f500_bbe_int_04.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jotul to ponad sto sześćdziesiąt lat tradycji w walce z zimnem. Ta norweska firma należy do najstarszych na świecie producentów pieców i wkładów kominkowych. Przez ponad półtora wieku udoskonalała swoje produkty tak, by zapewnić nam komfort życia w cieple. Swoje idee Jotul zawiera w pięknej formie, korzystając z usług znanych norweskich projektantów, jednocześnie stosując rozwiązania pomagające zatroszczyć się o otaczające nas środowisko.
W artykule tym chcę przedstawić państwu dwa piece, które idealnie nadają się do ogrzewania dużych pomieszczeń, takich jak salony, sale wystawiennicze czy restauracje. Mowa będzie o rustykalnych piecach Jotul F 500 oraz Jotul F 600, należących do grupy dużych pieców żeliwnych.
Warto napomnieć, że materiał wykorzystywany do ich produkcji pozyskiwany jest od lokalnych firm recyklingowych. Po usunięciu ze złomu zanieczyszczeń i dodaniu różnych związków, pozwalających uzyskać odpowiedni skład, wytapia się żeliwo. Jego wysoka jakość znana jest w całej branży kominkowej, choć tylko nieliczni wiedzą, że prąd zużywany do wytopu i dalszej produkcji, kupowany jest wyłącznie z elektrowni wodnych.
Opisując piece Jotul F500 i Jotul F600, należy wspomnieć o niewątpliwej zalecie, jaką jest bezpośredni dopływ powietrza do spalania z zewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze, którego potrzeba, by proces spalania przebiegał prawidłowo, pobierane jest z zewnątrz budynku. Nie zużywa się zatem już ogrzanego powietrza z pomieszczeń użytkowych, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Pobór powietrza zewnętrznego do spalania umożliwia również montaż tych pieców w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię i domach pasywnych.
Kolejną zaletą, o jakiej warto wspomnieć, jest podział powietrza na "pierwotne" i "wtórne". Dzięki temu w jednej komorze mamy dwie strefy spalania. Powietrze "pierwotne" pozwala nam spalać drewno znajdujące się na dnie paleniska, natomiast powietrze "wtórne" dopala nad półką dymową gazy, powstałe w wyniku spalania drewna. Rozwiązanie to nosi nazwę system czystego spalania CB - Clean Burning. Umożliwia to całkowite i zupełne spalanie opału, a co za tym idzie, eliminację emisji do atmosfery cząstek stałych i tlenku węgla. Poza ograniczeniem do minimum zanieczyszczenia środowiska, należy również zwrócić uwagę na względy ekonomiczne. Dzięki systemowi CB potrzebujemy znacznie mniej drewna do wytworzenia takiej samej ilości ciepła. Można to podsumować słowami: maksimum ciepła przy minimalnym wpływie na środowisko i przy znacznie mniejszych kosztach.
Oba piece posiadają bardzo wygodne dla użytkownika rozwiązania - boczne drzwiczki. Ogień rozpalamy i podziwiamy korzystając z drzwi frontowych. W momencie, gdy początkowa partia drewna się dopali, można dołożyć nowy opał przez drzwiczki boczne (w Jotul F 500 na lewej, a w Jotul F 600 na prawej ścianie pieca). Zostały one tak zaprojektowane, by wygodnie było dorzucać użytkownikowi polana do nawet 55 centymetrów długości. Spalając dobre, suche drewno uzyskujemy odpowiednio 8,5 oraz 9,5 kW mocy nominalnej, przy sprawności powyżej 80%. Oba posiadają ruszt i zewnętrzny, łatwo dostępny popielnik.
Duże piece klasyczne Jotul produkowane są w czterech wariantach kolorystycznych: malowanych czarną matowa farbą, emaliowanych na granatowo-czarno i w kolorze kości słoniowej oraz w brązowej majolice. Różnorodność kolorów daje dużą swobodę przy wyborze pieca do różnych kolorystycznie wnętrz. Emalia to nie tylko możliwości kolorystyczne, ale również ochrona powierzchni pieca przed korozją - ułatwia konserwację i co najważniejsze piece zachowują niezmieniony wygląd przez długie, długie lata.
Mówiąc o dodatkowym wyposażeniu warto wspomnieć o możliwości zakupu płyty steatytowej. Steatyt jest kamieniem mającym bardzo dużą zdolność akumulacji ciepła. Ten szary, na pierwszy rzut oka niepozorny kamień, został stworzony przez naturę, jakby specjalnie do naszej branży. Steatyt, poza funkcją dodatkowego grzania, idealnie pozwala "złamać" stylowy wygląd wyżej wymienionych pieców.
Jotul F 500 i Jotul 600 to ponadczasowa klasyka, która z powodzeniem znajdzie zastosowanie w ogrzewaniu dużych pomieszczeń o tradycyjnym wystroju, ale również doskonale sprawdzi się jako kontrastowa forma w nawet najbardziej nowoczesnych wnętrzach.
Jotul F500pin

Jotul F600pin

Jotul F500pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek