Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kominek egzotyczny - granit egzotyczny

autor:

W przeszłości wybór kamienia do wykończeń kominka był skomplikowany, ale można śmiało powiedzieć, że w przyszłości będzie jeszcze trudniejszy przez pojawienie się na rynku kilkudziesięciu nowych kolorów.
rogala_kominek_ogien-granit.jpgpin
Zobacz całą galerię
Gama granitów egzotycznych, które pochodzą właściwie z każdego zakątka Brazylii, posiadającej w swoich złożach największe zapasy takich kamieni, uzupełniła już i tak bogatą ofertę granitów dostępnych na rynku. Można śmiało powiedzieć, że nigdy dotąd nie było takiego wyboru na polskim rynku.
Co to jest?

Jedyne kryterium wyboru kamienia na kominek to kolor, który ma nam pasować do wykończeń wnętrza, koloru mebli i ścian. Egzotyczne kamienie posiadają bardzo bogatą barwę i desenie, niekiedy mogącą zastąpić grafiki lub obrazy na ścianach. Każdy kamień dodatkowo posiada wystarczające właściwości, które pozwalają na użycie go w połączeniu z gorącym ogniem kominka.
Mogę zaznaczyć, że te wystarczające właściwości ognioodporności posiadają na tyle duży margines bezpieczeństwa, iż nie jesteśmy w stanie stworzyć w warunkach domowych sytuacji, w której kamień mógłby ulec zniszczeniu poprzez złe użytkowanie kominka. Odpowiedniej grubości okładzina kamienna wytrzyma duże obciążenia oraz wysokie temperatury.
Powracając do tematu nowych kolorów, na rynku można wybierać z ponad 200, wśród których około 20% to granity egzotyczne. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, czym różni się granit od granitu egzotycznego to odpowiedź jest prosta. Różnica jest podobna jak przy rodzajach drewna. Granity egzotyczne pochodzą z pewnych "egzotycznych" rejonów świata i posiadają nieznacznie inne właściwości, takie jak ścieralność lub gęstość.
Nie należy od razu myśleć, że te różnice są bardzo duże, jak przy drewnie. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej, gdyż kamienie posiadają, mało zauważalne dla indywidualnego użytkownika, różnice swoich właściwości. Owszem różnice istnieją, ale proponowałbym bardziej zwrócić uwagę na kolor kamienia niż na jego szczegółowe właściwości fizyczne.
Zastanawiasz się jak taki kamień zachowuje się w obróbce i montażu? Czy nie będzie z nim niespodzianek podczas transportu? Jak już wspomniałem materiały te posiadają podobne właściwości i skład jak każdy inny granit. Dodatkowo są wzmacniane siatką na lewej stronie (niewidoczna strona). Ułatwia to transport całych płyt do zakładu produkcyjnego. Obróbka nie jest bardziej skomplikowana od tradycyjnych kamieni.
Gdzie kupić?

Nowości na rynku nie od razu są wszędzie dostępne. Szukając odpowiedniego materiału z kamienia warto zapytać swojego kominkarza, który będzie montował kominek, czy nie może sprowadzić z hurtowni interesującego nas koloru. Na rynku spośród miejsc, które mogą dostarczyć kamień warto sprawdzić największe w Polsce hurtownie.
Gdziekolwiek zaopatrujemy się w kamień, zawsze warto zapytać o jakość materiału, gdyż promocje w kamieniu mogą za sobą nieść niższy gatunek.
Wybierając go warto zwrócić uwagę na informacje dodatkowe, takie jak sposób prawidłowego montażu lub pielęgnacji. Kamień nie wymaga specjalnych zabiegów kosmetycznych lecz warto wiedzieć o paru szczegółach.
Cena

Istnieje przekonanie, że granity egzotyczne z uwagi na swoją egzotyczną nazwę powinny mieć "egzotyczną" cenę. Nic bardziej mylnego! Nie dajmy się zwieść, że nazwa tworzy cenę kamienia. Często te kolory rzeczywiście są droższe od pozostałych, ale różnica może realnie wynieść do +30%.
Kamienie te są dostarczane z dalekich zakątków świata i to podwyższa ich cenę, lecz nie w nieskończoność. Rozsądna granica to 200-300 zł/m2 materiału (bez cięcia).
Zanim więc zdecydujemy się na zakup to sprawdźmy ceny w kilku miejscach, najlepiej tych cieszących się dobrą opinią.
Kominek - granit Lapidus fot. Z.O.K.B Rogalapin

Blat - granit Exodus fot. Z.O.K.B Rogalapin

Blat- granit Exodus fot. Z.O.K.B Rogalapin

Splendour, Lapidus, Four Seasons, Giallo Burgundy, Delicatus, Exodus fot. Z.O.K.B Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek