Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kominek klasyczny

autor: Karol Rogala

Wiele kamieni i wiele wyborów czeka wszystkich, którzy zamierzają zbudować lub przebudować swój kominek. Zakończeniem całej budowy jest okładzina kominka, która będzie zdobiła nasz salon po zakończeniu budowy. W poprzednich numerach poruszane były tematy wyboru rodzaju kamienia, ale bardzo ważny jest też styl kominka.
rogala_kominek_1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Kominek to integralna część naszej codziennej przestrzeni życiowej. Jest więc bardzo ważne aby kamień, którego chcemy użyć był odpowiedniej jakości.

KOLOR


Kamień jest na tyle "elastycznym" materiałem, że zaspokoi gust osób lubiących nowoczesny styl, ale także miłośników klasycznych rustykalnych wnętrz. Najprościej mówiąc, kamień dostosuje się do Państwa salonu. Spośród bogatej kolorystyki ponad 200 kolorów, możemy z łatwością wybrać wzór, który nam odpowiada. Niekiedy można odnieść wrażenie, że kolorystyka jest zbyt bogata i dlatego ciężko się zdecydować.
Zasób kolorystyki jest dużo większy niż wspomniane 200 kolorów, więc wybór może być naprawdę "ciężki". Zawsze jest możliwość sprowadzenia innego kamienia pod indywidualne zamówienie. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a czasami warto po prostu zapytać o nietypowe opcje.

WYMIAR


Kominek klasyczny bardzo często wymaga do konstrukcji elementów grubszych niż standardowe
2 i 3 cm. W ofercie należy szukać kamieni, z których jest możliwość wycięcia np. rzeźbionych elementów. Niekiedy grubość 12 cm to minimum.
Takie płyty pozwalają na wycinanie elementów z całości, przez co unika się łączeń oraz podklejania, aby uzyskać żądaną grubość. Na takich elementach dużo lepiej wyglądają wszelkiego rodzaju frezy. Nie wszystkie firmy mogą zaoferować kamień o dowolnej grubości, ale to nie znaczy, że nie da się takiego kupić.


TRANSPORT I MONTAŻ


Kamień na kominku klasycznym wymaga większego zaangażowania wykonawcy w wybór materiału. Polecamy aby płyty do takich kominków wycinanych z grubych slab powyżej 10 cm, były odbierane przez fachowców zajmujących się na co dzień kominkami. Klient ma wtedy pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia materiału przy transporcie lub przeładunku. Waga takiego kominka może być kilka, a nawet kilkanaście razy większa niż waga "standardowego" kominka. Należy się liczyć z tym, że jest to lity kamień, a nie okładzina, która jest najczęściej stosowana.
Dodatkową sprawą jest jakość wykonania elementów. Wszystkie frezy, zdobienia wymagają wprawnej ręki wykonawcy oraz dobrego pomysłu. Dobry kominek powinien mieć przemyślany projekt pasujący do wnętrza.
Montaż elementów jest bardziej skomplikowany niż obkładanie gotowym zestawem z supermarketu, ale efekt końcowy pracy jest o niebo lepszy.

CENA


Cena kominka wykonanego z litego kamienia może być znacznie wyższa i należy się liczyć z kwotą minimum 5 - 10 tys. złotych za sam gotowy portal, bez transportu i montażu. Mam tutaj na myśli kamień w pierwszym gatunku, grubości minimum 12 cm. Kamień na kominek nowoczesny może być kosztem 1 tysiąca złotych, więc różnica jest znaczna.
Poza ceną kamienia należy wziąć pod uwagę także koszt montażu, ale tutaj już nie ma aż takich różnic w cenie.
fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek