Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kominek z piaskowca

autor: Karol Rogala

Piaskowiec od zawsze kojarzy się z materiałem stosowanym na kominki. Jego ciepło i możliwości obróbki czynią z niego materiał doskonale nadający się na wymagające realizacje. Wbrew pozorom jest to materiał bardzo trwały i łatwy w "obsłudze". Dzisiejsze środki chemiczne radzą sobie doskonale z czyszczeniem nie zawsze gładkiej powierzchni kamienia.
fotomontaz_kominek_3-kopia.jpgpin
Zobacz całą galerię
MOŻLIWOŚCI 
Materiał jakim jest piaskowiec, jak już wspomniałem, bardzo dobrze nadaje się na nietypowe realizacje. Kominki, które mają posiadać ciekawą kolorystykę i fakturę, mogą być z powodzeniem wykonywane z piaskowca. Rzeźbienia oraz większe elementy są możliwe do wykonania z grubych płyt lub bloków, a nowoczesne proste kominki można wykonać ze standardowych 2 i 3 cm płyt lub płytek. Możliwość cięcia elementów z bloków to bardzo duże ułatwienie i praktyczny brak ograniczeń dla architekta. Częstym problemem zgłaszanym przez architektów jest zbyt cienka grubość standardowych płyt. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić czy wykonawca może zaoferować kamień dowolnej grubości.

MATERIAŁ I KOLORYSTYKA
Materiał jest dostępny w kilku kolorach. Podstawowy kolor piaskowca to żółto - złoty, ale nie oznacza to, że jest to jedyny odcień. Sama nazwa wskazuje na pochodzenie tego kamienia, a jak wiadomo kolorów skał, piasku jest wiele. Dostępne są klasyczne kolory złote, ale także piaskowiec tęczowy (Rainbow), czerwony, zielony, lub popielaty (Pietra Serena). Ten ostatni stanowi zazwyczaj część kolekcji kamieni do wnętrz wymagających stonowanych barw. Nowoczesne rozwiązania doskonale pasują do kolorystyki tego kamienia. Wspomniany piaskowiec, sprowadzany głównie z Indii, jest bardzo lubianym przez kamieniarzy materiałem, gdyż dzięki swoim właściwościom jego obróbka nie jest ciężka, a efekt wykonanej pracy jest znakomity.

KONSERWACJA

Piaskowiec jest kamieniem naturalnym, który posiada swoje nierówności, przez co jest bardziej narażony na zabrudzenia niż np. gładka powierzchnia marmuru lub granitu. Poler piaskowca jest prawie niemożliwy, a najwyższa gładkość do uzyskania to bardzo gładki szlif. Materiał ten posiada zróżnicowaną grubość ziarna, która jest zależna od kraju pochodzenia. Polecam na kominki piaskowce indyjskie, które posiadają bardzo drobne ziarno przez co są łatwiejsze w utrzymaniu oraz twardsze.

CENA
Cena tego rodzaju kamienia zależy od kraju pochodzenia. Płytki są dostępne w granicach 150 zł/m2, a elementy kominkowe 500 - 800 zł/m2. Należy wziąć pod uwagę to, że cena zależy także od koloru oraz rozmiaru elementu. Kominki o skomplikowanej budowie są zawsze droższe od kominków nowoczesnych, przy których jest stosunkowo mało obróbek. Jakość kamienia i wykonania jest też bardzo ważna. Należy sprawdzić czy wykonawca miał doświadczenie w pracy z piaskowcem gdyż wszelkie poprawki, klejenia będą bardziej widoczne niż np. na elementach marmurowych.
fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Wymywany przez powodziebłyskawiczne piaskowiec, stworzył na przełomie milionów lat niesamowite krajobrazy. Kanion Antylopy w amerykańskim stanie Arizona. (fot. csourav - Fotolia.com)pin

Teac, Red, Rainbow, Pietra Serena - fot. Z.O.K.B. Rogala pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek