Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kominki Artystyczne

autor: Marita Benke-Gajda / wsp. Jadwiga Gajda-Lusina

W całej rodzinie kominków, posiadających przede wszystkim funkcję grzewczą, zdarzają się kominki, które noszą w sobie wartości dzieła sztuki. Nie są powieleniem gotowych szablonowych wzorów, a wykonywane są one z bardzo różnych materiałów (często rzeźbiarskich jak np. kamień). My skupimy się wyłącznie na kominkach ceramicznych czyli zbudowanych z kafli, w szerokim pojęciu tego słowa.
fn-krzesla-2-kopia.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na przestrzeni wieków możemy zaobserwować dużą popularność kafla jako elementu obudowy pieca czy kominka. Popularność ta wynika zapewne z faktu, że kafel doskonale pełni funkcję akumulacji ciepła, efektywnie oddając je do otoczenia. Obecnie przy wzroście popularności kominków akumulacyjnych kafle przeżywają swój renesans.

Oprócz tych technicznych zalet funkcja dekoracyjna także pełniła bardzo ważną rolę. Znamy przecież z historii przykłady pięknych pieców kaflowych utrzymanych w stylistyce danego okresu w sztuce, żeby wymienić tylko renesansowe piece w Komnatach Wawelskich czy na Zamku Królewskim w Warszawie. Nierzadko podkreślały one zamożność właściciela, odzwierciedlały aktualną modę, a także były obrazem gustu, upodobań i zainteresowań posiadacza.
Współcześnie artyści plastycy zajmujący się kominkami projektują i budują je tak jak obiekty rzeźbiarskie, często z założeniem tematycznym. Stąd zapewne inny będzie kominek zaprojektowany przez artystę do wnętrza galerii mebla, a inny kominek zaproponowany wielbicielowi talentu Marylin Monroe. Zazwyczaj takie kominkowe dzieła sztuki są odpowiedzią na konkretne wskazówki inwestora (np. kominek z pastiszem abstrakcyjnego malarstwa Joana Miro).
Mimo tego, w każdym takim kominku artyści zostawiają swój ślad jako wyraz ich indywidualnej wypowiedzi artystycznej. Czasem zdarza się, że inwestor daje wolną rękę artyście, znając i ceniąc jego dotychczasowy dorobek. W wielu przypadkach takie odważne posunięcia owocują niezwykle oryginalnym efektem.

Przy odrobinie odwagi inwestora i inwencji projektanta możemy liczyć na zaskakujący i nietuzinkowy efekt. Osoby, które cenią niesztampowe podejście z pewnością docenią indywidualny charakter takiego artystycznego kominka.

Jako artystki wciąż mamy nadzieję, że w zmieniającej się ciągle rzeczywistości, w zalewie tandety i kiepskich artystycznie projektów, znajdzie się więcej miejsca na indywidualne działania twórcze w dziedzinie projektowania kominków.
fot. Kafel-Artpin

fot. Kafel-Artpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek