Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kominki gazowe DRU – nowa definicja ognia

autor: Paweł Kralka

Mamy coraz mniej czasu i cenimy wygodę, a jednocześnie tęsknimy za tym co piękne i co dostarcza nam wyjątkowych wrażeń estetycznych. Nie jest tajemnicą, że w każdym z nas była, jest i zapewne będzie, fascynacja ogniem stwarzającym szczególny klimat, bez względu na fakt, czy będzie to tradycyjne ognisko czy ogień ujarzmiony w różnego rodzaju urządzeniach. Także drewno nieodłącznie kojarzy się z piecem, kominkiem, ale nade wszystko z ogniem.

p32-metro-150xt-tunnel-houtset-berken.jpgpin
Zobacz całą galerię

Czas weryfikuje wiele rozwiązań, zmieniają się nasze upodobania i preferencje, otwieramy się na nowe produkty, bardziej nowoczesne, ekonomiczne, w mniejszym stopniu angażujące nasz czas i dające dodatkowo satysfakcję z posiadania nowoczesnego urządzenia.

W te trendy już od wielu lat wpisują się kominki gazowe, rozpowszechnione w wielu krajach Europy Zachodniej. Również rynek polski zaczął doceniać te wysokosprawne, prawie bezobsługowe urządzenia.

Wygoda użytkowania, wydajność i pięknie dopracowany kształt płomieni, pozwalają konkurować kominkom gazowym z tradycyjnymi urządzeniami. Dla tych, którzy mają problem z magazynowaniem drewna, jak również z wnoszeniem go na wyższe kondygnacje, często jest to jedyne rozwiązanie, aby móc cieszyć się żywym ogniem w swoim domu. Współczesne, nowoczesne, ale i zarazem eleganckie wnętrza stosunkowo szybko zaadoptowały kominki na gaz.

Przedstawione realizacje są dość nowoczesne, mają w sobie zarówno elegancję jak i prostotę. Firma Spartherm, która wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, zaoferowała swoim klientom wysokiej klasy kominki gazowe renomowanej holenderskiej firmy DRU, stała się w niedługim czasie głównym udziałowcem tej firmy. Propozycja w zakresie tych urządzeń, podobna jest do oferty kominków na drewno. Mamy zatem wkłady z szybą płaską, w układzie pionowym lub poziomym, z szybą narożną, ale znajdziemy także przeszklenie trójstronne. Oczywiście większość z tych propozycji realizowana jest w postaci typoszeregu o różnych wymiarach, co daje możliwość adaptowania ich do różnych gabarytowo pomieszczeń.

Zamknięta komora spalania pozwala na bezpieczne użytkowanie kominka bez obawy niepożądanej ingerencji naszych maluchów. Dopracowany system spalania sprawia, że szyba praktycznie nie ulega zabrudzeniu. Zdecydowanym atutem jest także pilot, którym nie tylko włączamy i wyłączamy urządzenia, ale również programujemy temperaturę wewnątrz naszego mieszkania.

Nie jest to jedyny atut, wersja Eco Wave i moduł WiFi skonfigurowany z tabletem pozwalają na modyfikację kształtu płomienia w celu oszczędności zużycia gazu, a wersja „ceraglass schwarz” i antyrefleksyjna szyba optycznie podwajają nam efekt wizualny migoczących płomieni. Zdecydowanym hitem jest kominek Maestro gdzie efekt wizualny z powodzeniem może konkurować z pięknie palącym się drewnem, a to za sprawą innego rodzaju i układu palników.

Można zaryzykować stwierdzenie, że urządzenia tego typu zasadniczo są bezobsługowe, jeśli nie brać pod uwagę wymiany baterii od czasu do czasu. Dla wielu użytkowników istotnym atutem jest także eliminacja problemów związanych z magazynowaniem i noszeniem drewna, załadunkiem czy usuwaniem popiołu i niestety dość częstą koniecznością użycia odkurzacza. Tych problemów nie mamy przy kominkach gazowych. Dla osób, które nie mają w domu instalacji gazowej, firma oferuje również rozwiązania z możliwością zastosowania gazu skroplonego propan-butan, co daje możliwość instalowania tego typu kominków również w okazjonalnie używanych domkach letniskowych.

Dopracowany płomień, podobnie jak ceramiczne drewno, już niejednego wprowadziły w błąd. Dość często zdezorientowany klient pyta – dlaczego to drewno się nie spala? Często też nieufnie nastawiony do gazu klient pyta o ilość zużywanego gazu. To oczywiście zależy od użytkownika. Regulacja jest „od zera w górę”, w zależności od tego jaką temperaturę chcemy mieć w domu czy mieszkaniu, podobnie zresztą jest z typowymi piecami gazowymi.

Zatem kominek gazowy staje się w niektórych rozwiązaniach konkurencją również dla typowych pieców gazowych przewyższając je piękną wizją ognia. 

Metro 150XT Tunnel, fot. Sparthermpin
Metro 100XT/3 RCH, fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek