Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Kubizmu ciąg dalszy

autor: Paweł Kralka

Na dalekiej północy Europy a ściślej mówiąc w pięknie położonym Holstebro w środkowej Jutlandii (znowu Dania!) natknąłem się na prawdziwy rarytas. Przeglądając ostatnie nagrody Red Dot Design 2008 okazało się, że aż pięć z nich otrzymał Anders Norgaard - projektant związany z jedną z najlepszych "stajni architektonicznych świata" - z duńską firmą Bo Bedre...

cubicseriegulv.jpgpin
Zobacz całą galerię

Co prawda Bo Bedre nie produkuje kominków, ale Anders Norgaard je projektuje. Jednym z jego najnowszych dzieł jest piec kominkowy, a właściwie cała ich rodzina, nosząca poniekąd znajomą już nazwę "Cubic". Proszę jednak nie łączyć fonetycznie brzmiących identycznie nazw (Q-bic i Cubic) w jedno. Są to dwa różne produkty ale ich idea jest taka sama: prostota w każdym calu (właściwie milimetrze). Ostatnio napisałem, że moim faworytem wśród kominków jest Rais Pilar i tego będę się trzymał ale drugie miejsce rezerwuję dla całej serii pieców kominkowych Cubic, zaprojektowanych przez wspomnianego już Andersa Norgaarda a produkowanych przez duńską firmę - legendę Jydepejsen.
Historia Cubic'a jest bardzo prosta: w 2006 roku Henrik Nielsen - dyrektor Jydepejsen - zwrócił się do Andersa Norgaarda z propozycją stworzenia produktu, pozwalającego pokonać "barierę czasu", w której osiadła kolekcja produktów wytwarzanych przez jego firmę. Zadanie niby łatwe, ale jak zaprojektować kolejny kominek dla firmy, która cieszy się nieustającą popularnością w Skandynawii? Otóż Anders Norgaard wyszedł z założenia, że jego projekt musi być maksymalnie "prosty". Wszystko co jest związane z rodziną Cubic wykonane jest z elementów, które zawsze tworzą z czymś obok kąt prosty! Poza fantastyczną bryłą, produkty serii Cubic posiadają fenomenalne parametry (sprawność 81%, Nordisk Miljo Markning, US EPA!).
Wydajność tych produktów umożliwia ogrzanie do 160 m2 powierzchni przy mocy nominalnej 6 kW. Rodzina pieców Cubic liczy 7 modeli znajdujących się w podstawowym katalogu produktów oznakowanym 2008/2009. Jednak jak przyjrzymy się im bliżej, to zauważymy, że możliwości projektowe są praktycznie nieograniczone - za wyjątkiem zgodności z myślą przewodnią czyli maksymalną prostotą. Mi osobiście do gustu przypadł najbardziej model Cubic 166, w którym proporcje są, wg mnie, najlepsze, no ale o gustach nie będziemy się tutaj wypowiadać. Piec ten zbudowany jest jako prostopadłościan o podstawie w 475 x 430 mm (ciekawe z jakiego powodu nie jest to kwadrat?) i wysokości 1660 mm, a jego waga wynosi 166 kg.
Obudowa pieca wykonana jest z wysokogatunkowej stali pokrytej żaroodporną farbą w kolorze czarnym lub szarym. Rączka regulatora dopływu powietrza oraz uchwyt do otwierania drzwiczek paleniska wykonane są ze stali nierdzewnej. To co urzekło mnie w tym produkcie (a właściwie w całej serii) to ogromne drzwi do paleniska, które jest wyposażone w żeliwny ruszt oraz popielnik. Wszystkie produkty Jydepejsen posiadają unikalny system doprowadzenia powietrza do paleniska tzw. Duplicair, dzięki któremu spalanie jest ekologiczne a komora paleniska niezwykle czysta. Widać to na załączonych zdjęciach działającego pieca. Dzięki takim wyrobom coraz częściej możemy mówić: proste jest piękne. Aż żal, że tak długo trzeba było czekać aby duńskie piece zagościły na dobre w naszych domach.

Kubizmu ciąg dalszypin
Kubizmu ciąg dalszypin
Kubizmu ciąg dalszypin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek