W manifeście międzynarodowej organizacji SLOW FOOD (czytamy na stronie internetowej) nasze czasy określane są jako kompletnie podporządkowane cywilizacji przemysłowej i zniewolone przez prędkość, ów zawrotny pęd życia, którego przejawem są między innymi fast food’y. Prędkość odwraca naszą uwagę od szczegółów, detali, które stanowią o prawdziwym smaku życia.
Pozwalamy sobie zapomnieć o jednej z podstawowych wartości egzystencji, jaką jest, dobrze rozumiana, zmysłowa przyjemność. Przyjemność jaką daje chwila wytchnienia, odpoczynku, spokoju, jaką daje czas spędzony wśród przyjaciół; wreszcie przyjemność ze smakowania, zarówno jedzenia, jak i po prostu głębi i różnorodności życia. Jest coraz więcej osób, które rozumieją to i utożsamiają się z takim podejściem do życia. Życie jest zbyt krótkie, aby pokonywać je w tempie biegu sprinterskiego.
Sądzę, że kuchnia kaflowa może być jednym z elementów - symboli życia spokojnego, harmonijnego, będącego zaprzeczeniem pośpiechu. Nie znaczy to oczywiście, że każdy kto szuka w życiu spokoju będzie posiadaczem kuchni kaflowej; są tacy, którzy spokój znajdują w innych sferach życia, niekoniecznie dom i kuchnia dają im poczucie spełnienia.
Jednak dom i kuchnia, rozumiana również jako gotowanie i spożywanie potraw, od zawsze kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Moda na otwarte wnętrza, włączenie kuchni do strefy pokoju dziennego, jest tak naprawdę powrotem do modelu takiego spędzania czasu, kiedy to właśnie kuchnia była centrum życia codziennego. Stół kuchenny czy jadalny służy nie tylko do spożywania posiłków, jest miejscem rozmów, spotkań, dzieci odrabiają przy nim lekcje. Daje poczucie bliskości domownikom. Kuchnia jest miejscem domowego ogniska w przenośni i za sprawą kuchni kaflowej dosłownie, bo tu właśnie ogień ma swoje najwłaściwsze miejsce.
Ci, którzy chcą powrotu kuchni kaflowej w swym domu, maja niezwykłe możliwości aranżacji i komponowania różnych urządzeń opalanych drewnem, łączenia urządzeń ogniowych w jednej obudowie z urządzeniami standardowymi, jak kuchenki i piekarniki elektryczne czy gazowe. Takie rozwiązania stosowane są coraz częściej w projektowaniu kuchni. Przedstawione na zdjęciach kuchenne zabudowy kaflowe, prezentują trzy spośród wielu możliwości rozwiązań tzw. kuchni kaflowych.
Zabudowa nr 1 to rozwiązanie najbardziej klasyczne pod względem technicznym. Jest to trzon kuchenny z piekarnikiem. Piec został zwieńczony stalową płytą, a obudowę stanowią klasyczne kafle w błyszczącym szkliwie transparentnym. Największą ozdobę, a zarazem element nadający indywidualny charakter, stanowią kaflowe narożniki oraz listwy dla dekoracji delikatnie podmalowane. Klimat jaki stwarza zabudowa, przenosi nas do dawnej kuchni, która dzięki dodaniu odrobiny koloru i elementów dekoracyjnych daje ciepły i przytulny klimat, dosłownie i w przenośni.
Zabudowa nr 2 to połączenie trzonu kuchennego oraz piekarnika, które są tradycyjnie opalane drewnem, z nowoczesną, minimalistyczną płytą indukcyjną. Zastosowane tutaj kafle są wykończone białym błyszczącym szkliwem, a elementy półek zostały podmalowane na szaro. Jako urozmaicenie zastosowano także kafle dekoracyjne rzeźbione. Wart uwagi jest fakt, że motyw rzeźbienia został zaczerpnięty i przeniesiony z żeliwnych drzwiczek. Dla podkreślenia tych ozdobnych elementów wykonano szare, charakterystyczne podmalowanie, imitujące szkic ołówkowy. Wszystko razem tworzy niepowtarzalny klimat i doskonale łączy w sobie charakter wiejskiej chaty z nowoczesnym, funkcjonalnym wnętrzem.
Zabudowę nr 3 nazwać można kotliną kuchenną. Tu, z wyboru inwestora, urządzeniami ogniowymi są piecokominek z masą akumulacyjną, kopułowy piec chlebowy oraz suszarnia na owoce, grzyby, itp. W zabudowie znajdują się ponadto płyta elektryczna oraz elektryczny piekarnik. Kuchnia jest pięknie wkomponowana w część dzienną domu, dlatego ciepło z kominka nie zamyka się w obrębie samej tylko kuchni i ogień jest jednocześnie częścią salonu. Kafle zostały wykonane w dekoracyjnym szkliwie efektowym z delikatnym przebarwieniami w reliefach. Dekorację stanowią kafle ozdobne z subtelnymi motywami kogutków. Idealnym dopełnieniem całości są elementy w kolorze mosiądzu, które pięknie podkreślają wyjątkowy kolor kafli. Dopasowane urządzenia elektryczne czyli piekarnik i okap są w kolorze eleganckiej czerni, świetnie korespondując z kolorem drzwiczek paleniska, a także innych elementów wystroju w dalszej części pomieszczenia. Efekt końcowy zachwyca, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym.
We wszystkich zabudowach bardzo istotną rolę gra detal i staranność wykonania. Jednak podstawową i zasadniczą sprawą w urządzeniach ogniowych, w kuchniach szczególnie, jest właściwy projekt i wykonanie. Decydując się na kuchnię kaflową musimy być pewni, że powierzamy budowę rzetelnej firmie zduńskiej. Tylko piękno zabudowy, połączone z prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniem urządzenia, da nam prawdziwą przyjemność z użytkowania i pozwoli na spokojne i bezstresowe przygotowanie posiłku dla najbliższych, tak byśmy mogli w pełni delektować się tą przyjemnością.