Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Łupek kwarcytowy

autor: Karol Rogala

W poprzednim artykule starałem się wprowadzić Państwa w różnorodny i jakże bogaty świat kamienia naturalnego. W kolejnych częściach cyklu będę przedstawiał poszczególne rodzaje kamieni, aby jego wybór na obudowę własnego kominka czy innych elementów wnętrz, był wyborem świadomym i trafnym. Dziś chciałbym przybliżyć łupek kwarcytowy.
elewacja.jpgpin
Zobacz całą galerię
Łupek jest kamieniem, który doskonale nadaje się do wykończeń wewnętrznych ścian, posadzek jak i zewnętrznych elewacji.  Możliwości stosowania go w budownictwie jednorodzinnym są bardzo szerokie, a trwałością dorównuje on najtrwalszym granitom, a nawet je przewyższa. Stanowi uzupełnienie bogatej kolorystyki marmuru i granitu. Na rynku sprzedawany jest w postaci płytek (np. 40 x 40 cm lub 60 x 60 cm) oraz pasków gotowych do łatwego montażu. Ciekawostką jest łupek do krycia dachów. Zastępuje on dachówki, które nie dorównują mu trwałością.

Łupek jest skałą składającą się w 80% z kwarcytu, przez co często jest nazywany łupkiem kwarcytowym. Jest to podobny skład do granitu, który także w około 80% składa się z kwarcytu.
Faktura tego kamienia może pozostać od nieregularnej z postrzępionymi bokami do całkowicie gładkiej. W przypadku wielu materiałów wykonanie takiej gamy powierzchni jest technicznie niemożliwe. Łupek można z łatwością zastosować zarówno w nowoczesnym jak i rustykalnym kominku. Rzadko który materiał ma takie możliwości dostosowania się do stylu wnętrza.

Sprzedawany jest, oprócz regularnych płyt, także w formie pasków tworzących pewną mozaikę na ścianie. Takie wykończenie ścian kominka z pewnością nie zostanie niezauważone. Paski są bardzo łatwe w montażu, gdyż sklejane są w płytki o formacie 60 x 15 cm i przez sprawnego montażystę mogą być szybko montowane. Mają także dodatkową cechę, dzięki małym elementom umożliwiają obkładanie zaokrąglonych obudów kominka. Kamień pozwala na układanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Należy pamiętać, iż na większych płytkach wzór (rysunek) kamienia jest bardziej widoczny.
Płytki zalecamy do montażu bezfugowego. Ich boki dolegają do siebie, co ułatwia klejenie. Bywa to problem przy okładzinach ceramicznych, które często nie pozwalają na montaż bezfugowy.
Łupek należy montować na kleju. Powinien on mieć oznakowanie umożliwiające stosowanie go do kamienia naturalnego. Należy zwrócić uwagę także na kolor zaprawy, gdyż jasny kamień należy montować na jasnych klejach, a ciemny na ciemnych.

Przy zakupie należy zadbać także o transport. Płytki z łupka ważą 35 kg/m2, co może okazać się zbyt ciężkie dla małego samochodu.  

Gama kolorystyczna łupka to podstawowa czysta czerń, zieleń, rudy, beż. Można go z łatwością łączyć z innymi  kamieniami, jak marmur, granit, trawertyn. Jest to rzadka cecha, ponieważ nie wszystkie kamienie dają się łączyć ze sobą, tworząc odpowiednią harmonię wnętrza.
fot. Z.O.K.B. Rogalapin

fot. Z.O.K.B. Rogalapin

łupek do krycia dachu fot. Z.O.K.B. Rogalapin

odmiany łupka fot. Z.O.K.B. Rogalapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek