Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Luxor - blask starożytnego Egiptu

autor: Paweł Kralka

W roku 1831 wicekról Egiptu Muhammad Ali podarował Francuzom pochodzący ze świątyni w Luksorze obelisk - mający ponad 3300 lat, charakterystyczny dla architektury starożytnego Egiptu pomnik, który ma formę, zwężającego się ku górze, słupa o kwadratowej podstawie, zakończonego ostrosłupem. Monument ten został zdemontowany, przetransportowany specjalnym statkiem do Francji, gdzie w roku 1836 stanął na Place de la Concorde - największym placu Paryża.
luxor_389113.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zaledwie 4 lata po tym wydarzeniu francuski przemysłowiec i wizjoner, Jean Baptiste Andre Godin, w małym miasteczku Guise, położonym wśród malowniczych wzgórz północnej Francji, odlał pierwszą żeliwną kozę: znany i produkowany do dziś piecyk Petit Godin. Musiało minąć ponad 170 lat zanim projektanci fabryki Godin, która w tym czasie stała się czołowym europejskim producentem pieców wolnostojących, skojarzyli fakty i stworzyli nowy piec, nadając mu nazwę Luxor (Al Uqsur - miasto leżące na prawym brzegu Nilu, ok. 700 kilometrów na południe od Kairu).
Gorący jak piaski pustyni piec Luxor ma kształt ściętego u góry egipskiego obelisku. Jest dostępny w trzech wersjach. W podstawowej (model 389113) wykonany jest w całości z żeliwa, korpus pieca spoczywa na stalowej podstawie, stanowiącej przedłużenie formy obelisku. W wersji Luxor IV (model 389147) piec jest wyposażony dodatkowo w dwie boczne szyby i również stoi na stalowej podstawie. Natomiast wersja Luxor III to urządzenie z bocznymi szybami stojące na nodze. W trójstronnych wersjach piece Luxor dają doskonałą wizję ognia z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.
W każdej z wersji piec wolnostojący Luxor ma opcję dolotu powietrza zewnętrznego, którą zaleca się stosować w domach z wentylacją mechaniczną lub z rekuperacją. Stosunkowo wysoka, nominalna moc grzewcza, co jest normą przy kozach żeliwnych - 12 kW, pozwala na ogrzanie przestrzeni od 200 do 480 m3.
Żeliwo wykorzystane w konstrukcji pieca zapewnia najlepsze właściwości grzewcze i najlepiej ze znanych materiałów przekazuje ciepło uzyskiwane ze spalania drewna. Potwierdzeniem jakości pieców Luxor jest sprawność 78,2%, która plasuje to urządzenie w czołówce najbardziej wydajnych pieców kominkowych dostępnych na rynku. Obszerne palenisko umożliwia palenie polanami o długości do 40 cm. Dwa wyloty spalin pozwalają na łączenie pieca z kominem opcjonalnie od góry lub z tyłu. Szyby pieca są wyposażone w kurtyny powietrzne, które ułatwiają utrzymanie ich w czystości.
Mimo oczywistego nawiązania stylistycznego do starożytności, piece Luxor mają zdecydowanie nowoczesny design. Boki podstawowej wersji pieca są zdobione, ale już nie hieroglifami, jak obelisk z paryskiego Placu Zgody, lecz delikatnym ornamentem. Zwężający się ku górze kształt może stanowić urozmaicenie surowego, pełnego kątów prostych współczesnego wnętrza lub może stanowić nowoczesny akcent w tradycyjnie urządzonym domku letniskowym.
Wspominając w mroźną słowiańską noc nasze egipskie wakacje pozwólmy, by francuski piec Luxor ogrzał nas niczym powiew gorącego wiatru znad Sahary.
Luxor 389113 fot. Godin / Kominki GPpin

Luxor IV 389147 fot. Godin / Kominki GPpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek