Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Mebel do grzania

autor: Paweł Kralka

"Meble do grzania" - tak o swoich kominkach mówią, cieszący się międzynarodową sławą, projektanci współpracujący z firmą Scan. Ich najnowsze piece linii Scan 83 w pełni zasługują na to miano.
scan_83-2_int01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Scan 83 jest nowym dziełem pracowni Harrit & Sorensen - duetu będącego w ścisłej czołówce wśród designerów w Danii. Prosty wygląd, wysoka jakość wykonania, estetyka i dbałość o detal oddają to, co najlepsze w duńskiej szkole wzornictwa. Projektanci, dzięki kreatywnym pomysłom, odwadze do podejmowania nowych wyzwań i przywiązywaniu wagi do szczegółów, robią wszystko, by wyprzedzić konkurencję oraz wyznaczać standardy w łatwości obsługi i w trosce o środowisko.
Dostojna, kolumnowa forma Scan 83 zadowoli najbardziej wymagającego klienta, zarówno pod kątem wizualnym, praktycznym, jak i ekologicznym. Piec posiada skandynawskie oznaczenie Nordic Ecolabel. Przyznawane jest ono produktom najwyższej jakości i najbardziej ekologicznym. Nic w tym dziwnego, skoro palenisko zostało zaprojektowane proekologicznie - emituje jedynie 0,07% tlenku węgla.
Parametry spalania, spełniające wymogi normy europejskiej, osiąga już przy 3 kW. Moc nominalna pieca wynosi 5 kW i pozwala ogrzać około 100 metrów kwadratowych powierzchni. Doskonale sprawdzi się w domach niskoenergetycznych. Sprawność spalania wynosi 79%.
Scan 83 to godny następca i kontynuator - nagrodzonej "reddot design award: winner 2011" - linii Scan 85. Piec, o nieco mniejszych gabarytach niż poprzednik, posiada cylindryczną formę z komorą spalania w układzie pionowym. Dzięki owalnemu kształtowi paleniska, projektanci stworzyli pieczarę, w której rozgrywa się ekscytujące widowisko. Panoramiczna szyba w drzwiach umożliwia oglądanie fascynującego teatru płomieni.
Opisywany piec, tak jak wszystkie nowe produkty Scan, posiada możliwość doprowadzenia zewnętrznego dopływu powietrza do spalania bezpośrednio do paleniska, co eliminuje spalanie tlenu z pomieszczenia - takie rozwiązanie zaleca się w szczelnych budynkach i jest niezbędne w domach pasywnych.
Jak przystało na światowej klasy designerów, Harrit & Sorensen zadbali również o praktyczną część projektu. Piec Scan 83 posiada zatrzaskowy mechanizm blokujący drzwi po ich otwarciu, co umożliwia łatwe i bezpieczne dokładanie opału. Gdy chcemy je zamknąć, wystarczy na nie delikatnie nacisnąć, a wtedy - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - drzwi bezszelestnie same się domykają. Nie ma to nic wspólnego z czarami, mimo że piece Scan powstają w bliskim sąsiedztwie Odense, rodzinnego miasta Hansa Christiana Andersena. Rozwiązaniem zagadki jest innowacyjne podejście projektantów do kwestii bezpieczeństwa użytkowania kominków. Zastosowali oni siłownik gazowy, który magazynuje energię podczas otwierania drzwi i wykorzystuje ją do ich zamknięcia.
Zarówno klamkę drzwi, jak i cięgna do sterowania powietrzem potrzebnym do procesu rozpalania i spalania właściwego, zaprojektowano poza obszarem promieniowania z paleniska, dzięki czemu wyeliminowany został problem związany z możliwością ich nagrzewania.
Piec występuje w kolorze czarnym lub w okładzinie ze steatytu, która dodatkowo posiada doskonałe możliwości magazynowania energii cieplnej. Elementy ozdobne, ograniczone do minimum, jak klamka, listwy i cięgna sterujące, w zależności od wybranego wariantu, występują w kolorze srebrnym (wykonane ze szczotkowanego aluminium) lub czarnym (z aluminium anodowanego).
Projektanci pomyśleli również o wersji podwyższonej (wariant Maxi), w której umieszczone zostały krążki z masy akumulacyjnej - dzięki nim odzyskujemy i gromadzimy energię, która jest tracona ze spalinami. Akumulacyjne wymienniki ciepła HSS (Heat Storage System), wykonane z materiałów ceramicznych, wydłużają nawet do 12 godzin czas ogrzewania, bez konieczności dodatkowego zużycia drewna.
Każdemu, komu zależy na unikatowości i niepowtarzalności klimatu panującego we wnętrzu, polecam piec Scan 83. Poza byciem wspaniałym źródłem ciepła, zasługuje on na miano designerskiej dominanty w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował. Taki "mebel" sprawdzi się w każdym, zwłaszcza eleganckim i nowoczesnym, wnętrzu.
Scan 83-2 pin

Scan 83-2, Scan 83-4, Scan 83-6pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek