Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Moda na kubizm

autor: Paweł Kralka

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pięknym steatytowym piecu Geo duńskiej firmy Rais A/S, który w roku 2005 otrzymał prestiżową nagrodę REDDOT DESIGN AWARD i w końcu przyszedł czas aby napisać o kolejnym zdobywcy nagród z tejże fabryki, a mianowicie o piecu Q-Bic.
q-bic_indsats.jpgpin
Zobacz całą galerię
Piecyk ten wprawdzie dość dawno, bo w roku 2003, otrzymał nagrodę DESIGN PLUS, ale od tego czasu zyskuje na popularności wśród klientów w Polsce. Na dodatek znajdują się w całej Europie firmy, które kopiują pomysł na prostą i ekscytującą bryłę... ale mistrz pozostał niedościgniony.
Czym jest ów tajemniczy wzór Q-Bic? Otóż piecyk ten zaprojektowany został jako prosta bryła graniastosłupa o podstawie kwadratu. Występuje on w wariantach wysokości: 127cm i 106cm. W obydwu przypadkach wielkość komory paleniska jest taka sama, jedyna różnica to wysokość podstawy pieca. W górnej części Q-Bic posiada wbudowane dwie szyby, jedna osadzona jest w ramie drzwi, a druga na stałe w ścianie bocznej pieca. Takie usytuowanie szyb powoduje, że piecyk doskonale nadaje się do wnętrz, w których chcielibyśmy mieć kominek narożny. Jakby projektantom z firmy Rais tego było mało, zaprojektowali Q-Bic'a tak, że górna część pieca (ta ponad podstawą) może się obracać o 360 stopni! Ciekawych pomysłów jednak nie koniec.
Podstawa pieca posiada układ doprowadzający powietrze zewnętrzne do paleniska (jeżeli chcemy oczywiście) bezpośrednio z zewnątrz, dzięki czemu nie ma problemu z montażem pieca w budynkach, gdzie takie rozwiązanie jest niezbędne. Całość komory paleniska wyłożona jest płytami wermikulitowymi, dzięki czemu temperatura wewnątrz paleniska osiąga łatwo 600 - 700oC niezbędne dla całkowitego spalania drewna w kominku i tym samym jego poprawnej pracy. Spalanie w Q-Bic'u przebiega idealnie... jest to po prostu perfekcyjnie wykonany duński piec. Posiada on moc nominalną 4,5kW (płynny zakres regulacji mocy wynosi od 2kW do 6kW), co w zupełności wystarczy na ogrzanie 80m2 powierzchni przy - 20oC temperatury na zewnątrz budynku, ponieważ jak większość duńskich pieców kominkowych jest to piec konwekcyjny! Ogromna popularność modelu Q-Bic spowodowała, że projektanci Rais'a postanowili kontynuować pomysł. Dzięki temu w roku 2007 wprowadzona została do sprzedaży kaseta narożna Q-Bic Indsats, której komora paleniska, drzwi i ściana boczna są identyczne jak w wolnostojącym pierwowzorze.
Kaseta ta, dzięki niewielkim rozmiarom 44 x 44cm, idealnie nadaje się do każdego wnętrza, nie zabierając cennej powierzchni użytkowej, jednocześnie nadając mu wyjątkowego charakteru - design połączony ze wspaniałym ciepłem i czystymi szybami. Takie drobiazgi jak zimne rączki w produktach firmy Rais to standard. Wkrótce przedstawimy Państwu kolejne, urzekające prostotą, produkty Rais'a. Myślę, że nie będzie wielkim dysonansem, jeżeli powiem już dzisiaj, że od dłuższego czasu moim faworytem jest Rais Pilar - a prościej już chyba się nie dało.
Moda na kubizmpin
Moda na kubizmpin
Moda na kubizmpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek