Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Montaż kamienia

autor: Karol Rogala

Jakość montażu w przypadku kamienia naturalnego jest sprawą niesłychanie ważną. Podstawowe pytanie w tym przypadku brzmi więc: czy montować samemu czy zlecić to doświadczonemu montażyście? Kamień naturalny ma inne właściwości niż np. ceramika i sam montaż może przysporzyć wielu problemów niedoświadczonemu montażyście. Zaleca się więc, aby kamień był montowany przez doświadczonego kamieniarza. Jeśli mamy problem ze znalezieniem takiego, najlepiej skontaktować się w tej sprawie z firmą zajmującą się dystrybucją kamienia.
fotolia_3489099_subscriptio.jpgpin
Zobacz całą galerię

Kleje


Jedną z najważniejszych rzeczy przy montażu kamienia jest klej jakiego użyjemy. Należy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczony montażysta może mieć problem, jeśli dostarczymy mu klej złej jakości. Jak się okazuje, nie każdy materiał można kleić takim samym środkiem.
Uwagę należy zwrócić na oznaczenie na opakowaniu. Możemy tam znaleźć informacje np. jak szybko trzeba układać elementy w "mokrej" zaprawie, jaka jest siła kleju i jego przyczepność, czy np. osadzony element nie "spłynie" z klejonej powierzchni.
Ważne jest oznaczenie CE, które świadczy o tym, że klej jest dopuszczony do sprzedaży na naszym rynku. Brak tego znaku może np. świadczyć o szkodliwych dodatkach, niewidocznych, ale groźnych dla zdrowia.
Do klejenia kamienia polecamy kleje białe na bazie cementu oznaczone "C", które nie zmienią koloru, nie odbarwią powierzchni okładziny. Jest to bardzo ważne ponieważ plam kleju bardzo często nie da się usunąć. Zaraz po oznaczeniu na jakiej bazie jest produkowany klej, możemy zobaczyć jego przyczepność. Jest to oznaczenie najczęściej 1 lub 2. Następne oznaczenie, które powinno widnieć na opakowaniu to "T" (tixotrop) czyli deklaracja, że np. płytka obsadzona na powierzchni pionowej nie "spłynie" ze ściany. Oznaczenie świadczy o tym, że element może obniżyć się max 0,5 mm, a bez oznaczenia jest to 2 mm.
Można także spodziewać się, że elementy podczas montażu muszą zostać dopasowywane do siebie, a na to potrzeba czasu. Powierzchnia pokryta klejem może po prostu zastygnąć i trzeba jeszcze raz rozprowadzać ją na powierzchni. Litera E na opakowaniu oznacza, że mamy minimum 30 minut na dopasowywanie i klej w tym czasie nie stwardnieje.
Do klejenia większych elementów niż płytki modułowe należy używać kleju super elastycznego o klasie S2. Można używać także kleju o klasie S1, ale należy zadać sobie pytanie czy często nie tanie elementy z kamienia są warte ryzyka zniszczenia, pęknięcia jeśli nie zostaną należycie zamontowane.
Klej posiada swoją elastyczność, odkształcalność oznaczaną właśnie S1 lub S2, a czasem jest bez oznaczenia czego nie polecamy. S1 oznacza, że element może pracować, odkształcać się na pewnej powierzchni nawet do 2,5 mm, a oznaczenie S2 świadczy, że odkształcanie kleju to nawet 5 mm. Jeśli na kominku są montowane duże elementy powyżej 1,2 mb to zaleca się zdecydowanie kleje S2.
Elementy z kamienia montuje się na tzw grzebień, aby zapewnić równomierne rozłożenie kleju pod elementem. Pustki powietrzne mogą osłabiać elementy.
Ważne jest, aby kamień był sprawdzony i czysty przed montażem. Po zamontowaniu może być problem z ewentualnymi poprawkami.


Fugi i dylatacje


Robienie fug pomiędzy elementami zależy tylko od indywidualnych upodobań estetycznych. Elementy są cięte z tolerancją, która pozwala na układanie bezfugowe. Niezwykle ważne jest zastosowanie dylatacji wokół obiektów takich jak słupy, itp. Brak dylatacji może spowodować naprężenia, a w rezultacie uszkodzenia powierzchni.


Docinanie


Stosowanie pił diamentowych pozwala uniknąć strzępienia kamiennych krawędzi. Ze względów bezpieczeństwa czynność tę powinna wykonywać osoba odpowiednio do tego przeszkolona. Kamień doskonale nadaje się do montażu na kominku lub z ogrzewaniem podłogowym. Elementy posiadają bardzo małą rozszerzalność pod wpływem temperatur. Koniecznie należy sprawdzić czy klej jest odpowiedni, ponieważ elementy mogą ulec uszkodzeniu jeśli klej nie był elastyczny.


Cena montażu


Jeśli zlecimy montaż kamieniarzowi to ważne jest ustalenie na początku ceny. Trudno jest ogólnie określić ile może kosztować montaż ponieważ każdy kominek jest inny i rozpiętość cenowa jest duża. Cena na pewno będzie uzależniona od jakości wykonanych elementów, ich wielkości, wagi i innych czynników nieprzewidzianych, które mogą wystąpić na każdej budowie.
Warto jednak ponieść ten koszt i mieć pewność, że kominek będzie nam służył wiele lat bez żadnych przykrych niespodzianek, które mogą być niestety dużo bardziej kosztowne.
fot. www.rogala.com.plpin

Elementy z kamienia montuje się na tzw grzebień, aby zapewnić równomierne rozłożenie kleju pod elementem. fot. www.rogala.com.plpin

Należy zwrócić uwagę na oznaczenie na opakowaniu kleju. fot. www.rogala.com.plpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek