Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Morso S

autor: Paweł Kralka

Jeden z europejskich liderów w produkcji pieców wolnostojących, duńska firma Morso, zaskoczyła nas w ostatnim czasie nową linią urządzeń grzewczych, znanych wśród polskich użytkowników pod swojsko brzmiącą nazwą "koza".
s10-70_miljoe.jpgpin
Zobacz całą galerię
Tym razem projektanci firmy postanowili wzbogacić asortyment produktów, nie tak jak do tej pory w nowe modele pieców żeliwnych, lecz w kilka modeli, wykonanych ze stali - serię "S". Jest to poważny krok w rozwoju firmy, która od ponad 150 lat wykonywała piecyki wyłącznie z żeliwa.
Nowe piece serii "S" oferują jeszcze wyższy poziom estetyki wizualnej niż ich żeliwni poprzednicy i podobnie jak one oferują najnowocześniejsze rozwiązania w technikach ogrzewania drewnem. Przy projektowaniu wzięto pod uwagę najostrzejsze normy ochrony środowiska. Fasady tych modeli charakteryzują się olbrzymią, w stosunku do wielkości pieca, szybą ozdobioną dyskretnym przyciemnieniem jej brzegów, przez co wizualnie paleniska wydają się być większe niż w rzeczywistości.
Piecyki standardowo posiadają możliwość podłączenia powietrza do spalania z zewnątrz pomieszczenia, oraz możliwość przyłączenia przewodu spalinowego zarówno od góry urządzenia jak i z tyłu. Intensywność spalania może być regulowana suwakiem znajdującym się pod górną pokrywą piecyka.
Wszystkie modele serii "S" są urządzeniami ogrzewającymi pomieszczenia metodą konwekcyjną. W kompaktowej obudowie zawierają kanały, którymi przepływa powietrze odbierające ciepło od korpusu. Wyłożenie paleniska kształtkami z wermikulitu powoduje wyższą temperaturę spalania drewna, co przedkłada się bezpośrednio na polepszenie jakości procesu spalania, mniejsze zużycie drewna, przy zachowaniu wysokiej mocy oddawanego ciepła oraz, co za tym idzie, mniejszą ilość popiołu.
Kolejną technologią konsekwentnie realizowaną przez Morso, od dłuższego już czasu, jest doprowadzenie do paleniska powietrza wtórnego, które przyczynia się do pewniejszego spalania gazu drzewnego i jeszcze lepszego wykorzystania energii zawartej w drewnie. Ponadto powietrze wtórne, przed dostaniem się do komory paleniska, zostaje wstępnie podgrzane. Oczywiście nie mogło zabraknąć systemu zapobiegającego szybkiemu zabrudzeniu szyby, realizowanego poprzez wytworzenie kurtyny powietrznej powietrza trzeciorzędnego pomiędzy płomieniami palącego się drewna a powierzchnią szyby.
Pomimo stosunkowo niewielkich mocy grzewczych rzędu 4 - 9 kW piece są w stanie ogrzać pomieszczenia o powierzchni od 30 do 120 m2.
W serii "S" znalazł się również model S10-70 przeznaczony do zamontowania na ścianie, oraz S80-90 do tradycyjnej zabudowy konwekcyjnej, jednak całkowicie odbiegający formą i kształtem od pozostałych modeli z serii.
Na swoje produkty Morso oferuje dziesięcioletni okres gwarancji oraz zapewnienie części zamiennych przez dziesięć lat od zakończenia produkcji danego modelu.
Firma Morso, oprócz piecyków żeliwnych czy stalowych, oferuje w swoim asortymencie bogaty wybór akcesoriów ułatwiających i umilających prace związane z użytkowaniem i pielęgnacją piecyków. Najwyższa jakość wykonania i nowoczesny design tych akcesoriów sprawiają, że codzienne korzystanie z pieców Morso staje się dla użytkownika prawdziwą przyjemnością.
fot. Morsopin

fot. Morsopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek