Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Morso seria 7600

autor: Paweł Kralka

Wśród rynkowych propozycji pieców wolnostojących moją uwagę zwróciły wyroby duńskiego producenta. Niewielu jest takich, którzy wiedzą więcej na temat żeliwa, aniżeli specjaliści z odlewni Morso Jernstoberi. Od ponad 150 lat zajmują się sztuką budowania pieców żeliwnych, które mają nie tylko ładny kształt, ale są także funkcjonalne. To doskonały przykład połączenia solidnego materiału z nowoczesną technologią.
morso---7642.jpgpin
Zobacz całą galerię
Z uwagi na własności żeliwa (specjalny stop żeliwa z chromem w celu podniesienia wytrzymałości komory spalania) firma Morso, jako jedyny duński producent, udziela 10-letniej gwarancji na swoje piece oraz na dostawy części zamiennych również przez co najmniej 10 lat od zakończenia produkcji danego modelu. Morso produkuje urządzenia spełniające najostrzejsze na świecie normy ochrony środowiska, jak europejska EN 13 240. Wiele urządzeń sprawdzono pod kątem norweskiej normy NS 3058/3059, wymagającej niskich emisji cząstek zawieszonych. Na dowód tego, że firma stawia na czołowym miejscu ochronę środowiska, większość pieców firmy opatrzono symbolem certyfikacyjnym "Nordyckiego łabędzia" co oznacza, że należą one do najmniej szkodliwych dla środowiska na rynku.

Moją szczególną uwagę tym razem zwróciły piece z serii Morso 7600, która została zaprojektowana przez Monicę Ritterband, jedną z najlepszych współczesnych duńskich projektantów. Monica Ritterband znana jest z nowatorskich rozwiązań, które opierają się o aktualne światowe trendy. Seria 7600 to forma okrągła, jedyna w swym rodzaju, o obłych, żeńskich kształtach, z jedną dużą szybą, największą w dziejach firmy Morso. Wyszukane elementy projektu nadają piecom "osobowy" styl. Seria 7600 oparta jest o zasadę konwekcji. Można do nich podłączyć powietrze bezpośrednio z zewnątrz, a w piecach zastosowano niezwykle czysty i wydajny układ spalania. Jednocześnie obsługa pieca jest logiczna i prosta - za pomocą pojedynczego suwaka steruje się wlotem powietrza do pieca, a także spalaniem i ilością wytwarzanego ciepła. Piece mogą ogrzać do 120 m2 powierzchni i są wyposażone w zaawansowany układ spalania z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, co prowadzi do optymalnego spalania.
Poszczególne modele serii 7600 różnią się między sobą głównie rodzajem podstawy, a co za tym idzie także wysokością. Model 7642 ma stabilną, owalną podstawę, co tworzy razem swoistego rodzaju kolumnę o wysokości 950 mm. Podobnie prezentuje się model 7690, jednak jego podstawa jest wyższa, co w sumie daje wysokość pieca 1150 mm. Nieco "lżejsze" wrażenie sprawia piec 7644, który zyskał dodatkowo nóżki. Wraz z nimi wysokość tego urządzenia to 1035 mm. Klienci mogą także wybrać podstawę w formie nogi (jak w modelu 7648) lub zdecydować się na wariant wiszący (7670), który można montować bezpośrednio na ścianie. Przy tej wersji zyskujemy oszczędność miejsca w pomieszczeniu, a jednocześnie nie tracimy nic z urody pieca oraz jego mocy, która dla wszystkich urządzeń z tej serii wynosi 6,2 kW.
Każdy piec można podłączyć do komina od góry lub z tyłu, co ułatwia jego wkomponowanie we wnętrze. Możemy też być pewni doskonałej wizji ognia, przez cały czas użytkowania, gdyż w urządzeniach zastosowano podwójny system czystej szyby (kurtyna powietrzna).
Prosty i ponadczasowy wygląd, różnorodność wariantów i doskonałe parametry grzewcze przysporzyły tym nowoczesnym piecom zwolenników, nie tylko wśród ciągle rosnącego grona zadowolonych klientów, ale także wśród projektantów. Seria 7600 zdobyła bowiem prestiżową nagrodę "red dot award design 2010". Jest doskonałym przykładem na to, że produkcja prowadzona zgodnie ze starymi rzemieślniczymi tradycjami może być jednocześnie nośnikiem nowoczesnych rozwiązań.
Morso 7642 fot. Morso / Steinbergpin

Morso 7648 fot. Morso / Steinbergpin

Morso 7670 fot. Morso / Steinbergpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek