Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Niagara - ogień i woda

autor: Michał Hojnacki

Nie wszyscy mamy chęci i czas, by spędzać go na wybieraniu właściwej obudowy dla naszego wymarzonego wkładu, warto więc wybrać już gotowe rozwiązanie, jakim jest piec. Idąc tym tropem, postanowiłem przyjrzeć się ofercie polskich dystrybutorów. Wybór dość szybko padł na niemieckiego producenta pieców Max Blank. Do tej marki przekonało mnie nowoczesne, ale jednocześnie stonowane wzornictwo, jak i przysłowiowa niemiecka solidność. Moją uwagę przykuł w szczególności model Niagara z racji udanej próby połączenia dwóch sprzecznych żywiołów - wody i ognia.
lklk.jpgpin
Zobacz całą galerię

Niagara w Twoim domu


Woda, a właściwie niewielki wodospad, stanowią główną atrakcję tego pieca. Z racji eksponowania spływającej wody ma on ponad 180 cm wysokości, jednak dzięki dobrze dobranym proporcjom nie sprawia wrażenia zbyt wysokiego i dopiero stając obok można przekonać się o jego wielkości. Prosta forma Niagary została złagodzona łukiem, który znakomicie podkreśla sylwetkę pieca i świetnie sprawdza się w roli sztucznego wodospadu. Nowoczesnego posmaku dodają odpowiednio dobrane kolory obudowy.
Łącząc ogień i wodę piec doskonale nawilża suche powietrze w pomieszczeniu. Producent zdaje sobie sprawę, iż nie wszystkim musi to wystarczać, więc w zestawie znalazły się trzy różne olejki eteryczne, które mieszając się z wodą w zbiorniczku roztaczają przyjemną i relaksującą woń.
Uzupełnianie wody nie jest procesem skomplikowanym. Po otwarciu drzwiczek pieca pod paleniskiem znajduje się łatwo dostępny lejek, dzięki któremu w prosty sposób możemy dolać niezbędną ilość wody. Umieszczony został tam również wskaźnik poziomu wody. Warto tutaj zaznaczyć, że można używać praktycznie każdych olejków eterycznych, z jednym zastrzeżeniem - muszą być one rozpuszczalne w wodzie, w innym przypadku możemy uszkodzić system pompujący wodę.
Sam wodospad można w prosty sposób regulować zwiększając lub zmniejszając jego siłę przy pomocy pilota, wystarczy wiec usiąść sobie wygodnie w fotelu i "kontrolować" Niagarę.MontażZ racji rozmiarów i wagi (blisko 250 kg) korpus grzewczy, obudowa i wysokiej jakości szamot dostarczone są w oddzielnych opakowaniach. Aby w pełni cieszyć się gotowym piecem musimy wykonać kilka prostych czynności montażowych, założyć obudowę i umieścić szamot wewnątrz paleniska. Warto tutaj zaznaczyć, iż zabieg ten odbywa się bez użycia zapraw klejowych oraz dodatkowych elementów montażowych.
Moc pieca firmy Max Blank to 7 kW, co nie jest może wielką liczbą, jednak bez problemów Niagara może ogrzać do 270 m3 powietrza. Sam piec opalany może być drewnem lub drewnianymi brykietami. Standardem jest już rozwiązanie  polegające na owiewaniu szyby strumieniem powietrza tzw "system czystej szyby", także Niagara nie byłaby w stanie obejść bez niego. Dysponujemy możliwością regulacji dopływu powietrza do komory spalania, łatwo więc możemy przygasić lub zwiększyć płomień.

Podsumowując, Max Blank pokazuje na modelu Niagara swoje konstrukcyjne i "dizajnerskie" możliwości. Otrzymujemy nie tylko ciekawy wizualnie projekt, ale również solidną konstrukcję, która charakteryzuje się wysoką niezawodnością. Doskonałe umiejętności inżynierskie zapewniły, że w Niagarze znakomicie sprawdziła się koncepcja połączenia pozornie wykluczających się żywiołów wody i ognia. Piec ten w domu pełnić może naprawdę wiele zadań, lecz przede wszystkim relaksuje i odpręża, co jest szczególnie potrzebne, gdyż czasu dla siebie mamy coraz mniej.
Prosta forma Niagary została złagodzona łukiem, który znakomicie podkreśla sylwetkę pieca i świetnie sprawdza się w roli sztucznego wodospadu. (fot. Max Blank)pin

Woda, a właściwie niewielki wodospad, stanowią główną atrakcję tego pieca (fot. Max Blank)pin

Po otwarciu drzwiczek pieca pod paleniskiem znajduje się łatwo dostępny lejek, dzięki któremu w prosty sposób możemy dolać niezbędną ilość wody (fot. Max Blank)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek