Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Nowa Epoca

autor: Paweł Kralka

Chciałbym w tym artykule zaprezentować piecyk, którego pierwsze wcielenie nie wzbudziło mojego zachwytu, ale teraz wersja, a raczej wersje, po liftingu przykuwają uwagę piękną formą oraz perfekcyjnym wykończeniem. Chociaż w przypadku marki RAIS, bo to właśnie o jej piecykach będzie mowa, perfekcyjne i subtelne wykonanie to standard.
poleo-fedtsten.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ponieważ nie mogę przystąpić do pisania o piecu RAIS EPOCA II i POLEO II SST bez kilku słów wyjaśnienia, rozpocznę od krótkiej historii. Otóż w 2009 roku w ofercie firmy RAIS pojawił się piec AVANT, o którym myślałem, że stanie się superhitem. Niestety losy jego potoczyły się zupełnie inaczej, ponieważ bardzo odważna forma, z charakterystycznymi żeliwnymi drzwiami, mimo zastosowania jednego z najlepszych na owe czasy paleniska (bardzo wysoka sprawność, duży zakres regulacji mocy oraz przepiękny widok ognia), nie znalazła uznania u klientów. W fabryce zapanowała duża konsternacja, że tak dobry piec osiągnął tak małe zainteresowanie. Zaczęto więc eksperymenty z formą i powstały piece EPOCA i POLEO, z tymi samymi drzwiami co poprzednik, z tym samym paleniskiem i małymi zmianami wizualnymi. W 2012 roku pojawiły się w ofercie firmy RAIS nowe rozwiązania dotyczące systemu zamykania i elementów wykończenia drzwi (tzw. wersja GLAS z nałożoną dodatkową szybą na drzwi pieca), które znalazły uznanie u klientów. Wobec takiego obrotu sprawy postanowiono piece poddać liftingowi, aby powstały EPOCA II i POLEO II. Szczerze mówiąc, dla mnie są to zupełnie inne produkty, ale jak widać sentyment do produktu pozostał i postanowiono nie rozstawać się z nazwą. W końcu dobry produkt może mieć kolejne, lepsze odsłony.
Palenisko zastosowane w tych piecach charakteryzuje się bardzo niską emisją cząstek stałych (2,9 g/kg), co w czasie, kiedy zostało ono wprowadzone do produkcji, było ewenementem wśród podobnych produktów. Przy bardzo niskiej emisji spalin palenisko to ma doskonale ustawiony zakres regulacji mocy, który wynosi od 3 kW mocy minimalnej do 8 kW mocy maksymalnej, czyli praktycznie w każdych warunkach możemy cieszyć się z posiadania pieca i nie będzie nam ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Przy tak dużym zakresie regulacji mocy producentowi udało się osiągnąć sprawność na poziomie 79%, czyli blisko magicznej granicy 80%, którą niewiele produktów na rynku przekroczyło.
Bardzo charakterystycznym elementem paleniska jest system izolacyjny komory z deflektorem, który posiada wewnętrzne tunele doprowadzające bardzo gorące powietrze do dopalania spalin.
Producent, wprowadzając zmiany w wyglądzie, postanowił od razu zaszeregować piece. I tak EPOCA jest piecem stalowym, a POLEO steatytowym. Różnią się też nieznacznie obrysem w podstawie, ale patrząc na nie od przodu, nie widać żadnej różnicy w kształcie.
Gabaryty obydwu naszych bohaterów są też prawie takie same: 542 x 391 x 1095 mm - EPOCA i 548 x 429 x 1090 mm - POLEO. Generalnie rzecz ujmując, są to średniej wielkości piece. Komora paleniska pozwala z łatwością zmieścić drewno o długości do 35 cm, a bardzo duża szyba umożliwia cieszenie się pięknym widokiem ognia.
RAIS wprowadził też pewne zmiany do samej komory paleniska. Otóż zamontowany został ruchomy ruszt żeliwny, czyli wprowadzono pewnego rodzaju unifikację. Dodatkowo, na potwierdzenie poprzedniej zmiany, piec został wyposażony w system samozamykających się drzwi, identyczny jak w modelach wymienionych poprzednio (dotyczy to rączki oraz mechanizmu domykającego). Sposób zamykania drzwi jest komfortowy, same dojeżdżają do korpusu i cicho się zamykają.
Frontową szybę pieca pięknie osadzono, w delikatnej metalowej ramce, która jest praktycznie niewidoczna na przyczernionych brzegach szyby. Nałożenie jej (w wersji GLAS) powoduje, że palenisko wydaje się znacznie większe niż jest, a dodatkowe refleksy światła odbijające się w niej jak w lustrze, znacznie to wrażenie potęgują.
Bardzo ciekawym elementem jest praktyczny schowek ukryty za drzwiczkami pod paleniskiem, który do tej pory w produktach RAIS był albo na stałe otwarty, albo na stałe zamknięty.
Piece te posiadają oczywiście takie cechy jak zimna rączka, szczelny system doprowadzenia powietrza zewnętrznego do paleniska, o systemie czystej szyby wspominam tylko, aby wymienić wszystkie ważne dla użytkownika cechy techniczne.
Pisałem już, że wygląda na to, iż RAIS rozpoczął nową epokę, a teraz mogę napisać, że z nową EPOCĄ rozpoczął się kolejny rozdział w konstrukcji palenisk i piecyków.
Rais Poleopin

Rais Epocapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek