Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Nowe oblicze steatytu

autor: Paweł Kralka

W maju bieżącego roku duńska firma RAIS A/Szaprezentowała nowy model pieca o nazwie JUNO. Firma ta znana jest z doskonałych produktów, o często niebanalnej formie, która była niejednokrotnie nagradzana (reddot design, designPLUS).
rais_milja___dome_cam02.jpgpin
Zobacz całą galerię
Piec ten (a w zasadzie jego palenisko) nie jest nowością wśród produktów RAIS'a, ale sposób zastosowania tego paleniska jest co najmniej zaskakujący. Jak dla mnie, wielkiego zwolennika pieców steatytowych, jest to milowy krok w podejściu do ogrzewania, jak i równocześnie w sposobie postrzegania masywnych pieców steatytowych.
Producent połączył tutaj dwa doskonałe produkty: palenisko znane z serii VIVA (sprawność 79%) oraz produkt naturalny, a mianowicie steatyt. Gdy widziałem po raz pierwszy piec VIVA, wiedziałem, że palenisko, które w nim zastosowano, będzie doskonałą bazą do zaprojektowania całej serii ultranowoczesnych wyrobów.
Duńskie piece kominkowe znane są głównie z doskonale działającej konwekcji powietrza, która umożliwia w krótkim czasie szybkie ogrzanie dużych przestrzeni. Zastosowanie steatytu jest sygnałem, że piec ma kumulować ciepło i oddawać je bardzo powoli do pomieszczenia. Generalnie większość pieców kominkowych ze steatytem stygnie około 12 godzin. W przypadku JUNO producent dołączył wykres stygnięcia pieca od momentu rozpalenia, czyli widzimy jak długo piec kumuluje energię do poziomu nasycenia, a następnie po wygaśnięciu paleniska jak długo ją oddaje do pomieszczenia.
Musimy cały czas pamiętać, że jest to piec konwekcyjny, więc pomiędzy jego zewnętrzną powłoką a ścianami paleniska ciągle przepływa strumień powietrza konwekcyjnego, co powoduje szybsze stygnięcie masy akumulacyjnej. W przypadku JUNO widzimy, że temperatura pieca po 10 godzinach wynosi 60 oC. Po prawie 24 godzinach uzyskuje temperaturę pomieszczenia, w którym piec się znajduje. Jak na konstrukcję tego typu jest to wynik znakomity.
Należy zwrócić szczególną uwagę na doskonale skomponowane elementy tego pieca: lekka konstrukcja paleniska z masywną obudową steatytową. Smaczku całości dodaje tutaj wersja JUNO GLASS, w której palenisko pieca mamy przeszklone z trzech stron! W zasadzie nie jest to jakieś nowatorskie, ale sposób wykonania tego pieca (mam na myśli JUNO GLASS) każdemu, kto wie czym jest steatyt, powinien przyspieszyć bicie serca.
Powodem jest tutaj konstrukcja pieca: bardzo ciężka, masywna bryła steatytu spoczywa na delikatnej i przeszklonej z trzech stron komorze paleniska. Wrażenie: to się zaraz zawali! Na szczęście piec został zaprojektowany przez RAIS A/S, więc pewnie przetrwa kilkadziesiąt lat. Główną ideą projektantów było stworzenie doskonałego pieca do nowoczesnego domu energooszczędnego. Jak przyjrzymy się bliżej naszemu "bohaterowi", to okaże się, że jego moc nominalna wynosi "tylko" 4 kW, a zakres regulacji mocy 2 - 6 kW, czyli w sam raz do ogrzania domu energooszczędnego o powierzchni dostosowanej do potrzeb przeciętnej rodziny (około 120 - 140 m2).
Ponieważ o piecach z tym paleniskiem pisałem już wcześniej, nie będę tym razem poświęcał mu zbyt wielkiej uwagi. Z doświadczeń użytkowników pieców z tymi paleniskami wynika, że konieczność usuwania popiołu wynosi około 1 raz w tygodniu przy bardzo intensywnym użytkowaniu pieca. Jest to możliwe dzięki tzw. zgazowywaniu drewna. Chodzi tutaj o to, że komora paleniska osiąga temperaturę około 600oC, w której to drewno ulega zgazowaniu i dzięki temu spalanie mamy prawie całkowite, a w palenisku pozostaje w stosunku do spalonego drewna tylko około 0,5% popiołu (wagowo).
Kolejnym elementem ukrytym dla oka użytkownika jest komora ponad paleniskiem, gdzie można zamontować dodatkowy wkład z masy akumulacyjnej o wadze około 73 kg, która zwiększa zdolność akumulacyjną całego urządzenia. W pełni wyposażony piec waży około 356 kg. Jak na piec steatytowy nie jest to waga imponująca, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę wykres, na którym pokazano czas stygnięcia urządzenia, to zaczyna być bardzo interesująco.
Piec posiada oczywiście szczelne doprowadzenie powietrza do paleniska oraz możliwość wyboru sposobu podłączenia do komina (z góry lub z tyłu).
Palenisko zostało przepięknie wkomponowane w bryłę pieca. Nic nas nie razi, a piec sprawia wrażenie niezwykle lekkiego. Krawędzie płyt steatytowych zostały doskonale opracowane i nie ma obawy, że ulegną przypadkowemu wyszczerbieniu.
Piec ten wydaje się być idealnym rozwiązaniem do współczesnych domów. Małe zużycie drewna, niewielkie gabaryty (średnica 470 mm, wysokość 1660 mm), ultranowoczesny design. Samozamykające się bezgłośnie drzwi paleniska, zimna rączka, czysta szyba, doskonałe wykonanie, po prostu RAIS.
Reasumując, jest to produkt, który będzie miał i zwolenników, i przeciwników, ale mam nadzieję, że zwolenników będzie kilkaset razy więcej niż przeciwników.
fot. Raispin

fot. Raispin

il. Raispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek