Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Nowoczesne piece z nutką tradycji

autor: Paweł Kralka

Kafle od lat towarzyszą nam w życiu domowego ogniska, ich wysoka trwałość, jak i niebywały urok, od zawsze mają swoich wdzięcznych amatorów. Obecnie w niebywały sposób przeżywają swój renesans, co cieszy gdyż jest to powrót do tradycji związanej z estetyką, zdrowym otoczeniem i ekologią.
athmosfaecher_1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ciepło, które uzyskujemy dzięki kaflom przez promieniowanie to nie tylko tworzenie przytulnego nastoju przy rodzinnym stole, ale przede wszystkim długa kumulacja ciepła oraz naturalne, nie wysuszone powietrze przyjazne dla wielu dziś alergików.
Obecnie możemy przy nowoczesnym wzornictwie otrzymać niezwykle szeroką ofertę kafli w przeróżnym formacie, od prostych, narożnych, wklęsłych lub wypukłych, po nowoczesne, wielkogabarytowe, w rozmiarach dochodzących nawet do 90 cm. Dużą ich zaletą jest wybór kolorystyki, od popularnych białych, kremowych czy waniliowych, po takie kolory jak opal, zielony, grafitowy, a nawet z domieszką brokatu, dający metaliczny kolor.
Oprócz formatu możemy dziś zmieniać także fakturę kafla, od tradycyjnej gładkiej powierzchni po, występujące na przykład w nowoczesnych ciepłych zabudowach typu Kera, porowatych rzeźbień.
Dzisiejsze zastosowanie kafli dalej nieodzownie łączone jest z tradycyjnym piecem kaflowym naszych dziadków, opalanym nie tylko drewnem, ale też węglem, gdzie gromadzona jest skumulowana energia grzewcza, która przez promieniowanie oddawana jest całą zabudową przez bardzo długie godziny. Powiedzmy sobie szczerze, nie wyobrażamy sobie takiej zabudowy bez kafli, choćby miały tylko spełniać rolę dekoracji, jak w przypadku zabudowy typu Athmos, gdzie jednak okazują się jej ważną częścią.
Tradycja i nowoczesność w zastosowaniu kafli nie ogranicza się tylko do pieców kaflowych i kominków. Tam gdzie można kumulować energię z urządzenia opalanego drewnem, zawsze znajdzie się zastosowanie dla kafli. I tak jest również w przypadku pieców wolnostojących, ta tradycyjna tzw. koza, z reguły żeliwna, tak samo ewoluowała jak kafle, by stać się nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które dziś w Europie zaczyna wypierać tradycyjne kominki. Piece dzięki swoim technicznym właściwościom, czyli stalowym korpusom z wnętrzem ceramicznym, a także innowacyjnym kształtom, pokazały jak piękne formy i właściwości posiadają kafle. Poczynając od faktury, jak w piecu Bingo, czy formatowi w Pallas lub Solo, po przepiękny kształt jak w piecu Spark.
Na zakończenie jeszcze raz zachęcam, aby kafle jeśli to tylko możliwe, powróciły do naszych domów, ciesząc nas swoim urokiem i dając namiastkę powrotu do naszych korzeni.
fot. Austroflammpin

fot. Austroflammpin

fot. Austroflammpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek