Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Od projektu do realizacji

autor: Iwona Jańczak

Ogień towarzyszy człowiekowi od zawsze. Gości w domach z potrzeby obcowania z nim, chęci patrzenia na niego, bowiem wraz z rozwojem cywilizacji przestał pełnić funkcję jedynie źródła ciepła. Został „zamknięty” w przeróżnych formach wkładów, piecyków i kominków. Domowe wnętrza, nie tylko salonów, ale i kuchni, sypialni, wyposażane są w najróżniejsze z tych form. Najczęściej jednak są to kominki konwekcyjne z zimnymi obudowami, coraz popularniejsze stają się również gotowe piecyki typu kozy. Producenci kafli marzą jednak o tym, by bardziej popularne stały się rozwiązania z wykorzystaniem akumulacji.  

img_2707c.jpgpin
Zobacz całą galerię

Obudowy kaflowe kominków czy też rozwiązania piecowe są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane niż obudowy z materiałów izolacyjnych. Powodem tego wydaje się być dużo prostsze projektowanie jak i wykonanie takich rozwiązań. Z doświadczenia wynika, iż większą determinację do wykonania kominka lub pieca kaflowego mają inwestorzy, właściciele domów, rzadziej projektanci czy architekci.

Projekt wnętrza przygotowany przez pracownię Popart uwzględnia właśnie zabudowę w formie pieca kaflowego. Prezentowany projekt obejmował kompleksowe zagospodarowanie wnętrza z piecem oraz przyległymi do niego ściankami ze szkła w technologii fusingu. Warto wspomnieć w tym miejscu, iż piec wraz ze szklanymi elementami nie jest jedynie uzupełnieniem czy dekoracją przestrzeni. To właśnie ta zabudowa wprowadza główny podział wnętrza i nadaje mu indywidualnego klimatu, do którego dopasowano pozostałe elementy wystroju. Jedna ściana pieca oraz ścianki wydzielają z przestrzeni wiatrołap, a piec w całej swej zabudowie obejmuje również komin. Wnętrze domu zaprojektowane zostało bardzo klasycznie w spokojnych kolorach ziemi. Piec miał być bardzo wyraźnym akcentem, zarówno w formie jak i w kolorze. Na ściankach szklanych miał znaleźć się taki sam motyw jak na kaflach.

Montażem pieca zajęła się firma EV Kominki, jednak za realizację całego projektu odpowiadała Pracownia Ceramiki i Szkła Riwal, która dostarczyła kafle, szkło i wykonała montaż elementów szklanych. Projekt pieca został dopracowany w zakresie obudowy kaflowej jak i jego wyposażenia.

Piec, jak na zabudowę kaflową, jest bardzo duży. Jest to bryła prostopadłościanu o wymiarach 1,7 x 1,7 x 2,4 m, w której zaprojektowano specjalne wycięcia. Jedno z nich pełni rolę siedziska skierowanego frontem do salonu, a drugie to wnęka na drewno usytuowana z boku. Projekt od początku zakładał budowę pieca w kolorze zielonym. Do realizacji dobrane zostały kafle ze standardowej oferty w kolorze "zieleń mchu". Wnętrze pieca wyposażono w palenisko piecowe model PPA 350 z Akubetu - kompozytu akumulacyjnego firmy Cebud. Na górnej jego płycie, a także obok - w wycięciu w formie ławki, został zbudowany system kanałów akumulacyjnych, który pozwala na zgromadzenie w takiej bryle wystarczającej ilości ciepła, by mogło ono być oddawane przez wiele godzin. Drzwiczki paleniska posiadają podwójną szybę, co ze względu na bliskie sąsiedztwo stołu, zapewnia odpowiedni komfort dla użytkowników.

Głównym elementem ozdobnym pieca jest listwa secesyjna z motywem kwiatowym. Ten sam wzór został powtórzony na elementach szklanych ścianek. Jedną z nich, o wymiarach 1,7 x 2,4 m, stanowią trzy szyby zamocowane na stałe, natomiast w drugiej ściance o wymiarach 2,1 x 2,4 m znajdują się dwie stałe szyby i drzwi prowadzące z wiatrołapu do salonu. Ścianki wykonane zostały ze szkła odbarwionego Diamand o grubości 10 mm.

Motywy kwiatowe, przeskalowane z listew ceramicznych oraz tło tafli szklanych, powstały w wyniku poddania szkła procesowi fusingu, następnie szkło zostało zahartowane. W przypadku elementów całoszklanych, szczególnie ściskanych, niewbudowanych w ramy, jest to proces konieczny ze względu na wytrzymałość szkła jak i bezpieczeństwo użytkowników. Do zamocowania wszystkich szklanych elementów użyto okuć Dorma w osłonkach w odcieniu starego złota, które doskonale podkreśliły kolorystykę całej realizacji.


Mimo tego, iż do wykonania pieca użyte zostały typowe kafle, całość zabudowy, wraz ze szkłem, stanowi niezwykle indywidualne rozwiązanie. Współgra pięknie z wnętrzem, nadając mu wyjątkowy charakter. Wykonanie zabudowy w formie pieca stworzyło nietuzinkowe rozwiązanie ze zdrowym źródłem ciepła, pozwalającym jednocześnie podziwiać płonący ogień.

Fot. Popartpin
Fot. Popartpin
Fot. Popartpin
Fot. Popartpin
Fot. Popartpin
Fot. Popartpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek