Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Onyks

autor: Karol Rogala

Onyks to kamień, który w ostatnich latach zyskał w naszym kraju większą popularność. Jego różnorodna kolorystyka i bogactwo wzorów sprawia, że coraz częściej sięgają po niego projektanci wnętrz. Jest to kamień unikalny, który znakomicie przepuszcza światło, oddając głębię koloru i ciepłą barwę. Jest to jego niezaprzeczalnym atutem, który dodatkowo podkreśla jego piękno i niespotykany urok. Dzięki temu onyks może nam pomóc stworzyć unikalne i luksusowe wnętrza.
mia-rao-design-onyx-firepla.jpgpin
Zobacz całą galerię

Czym jest onyks?Onyks jest uważany za kamień półszlachetny, jest odmianą chalcedonu. Jego nazwa pochodzi od greckiego "onix" - pazur. Bardzo często inne kamienie są nazywane onyksem, ale jest to już raczej nazwa handlowa niż geologiczna kamieni. Zdarza się, że alabaster, agat, ametyst itp. są nazywane onyksem, nie jest to jednak próba oszukiwania klientów lecz, można powiedzieć, uproszczenie nazewnictwa.
Nie zagłębiając się jednak w szczegóły, pod kątem zastosowania, obróbki i transportu, możemy porównać onyks do marmuru.


Dostępność i kolory


Dostępność złóż tego kamienia i możliwości wydobywania go są wielokrotnie mniejsze niż np. marmuru czy granitu. Wydobywanie z pustynnych rejonów Meksyku, Afryki, Pakistanu i Iranu czyni ten kamień naprawdę wyjątkowym.

Występuje w wielu kolorach, jednak najpopularniejsze, które można dostać w hurtowniach, np. firmy Rogala, to ponad 10 barw, od ciepło miodowego, przez czerwony, do onyksów w kolorach zieleni. Istnieje też możliwość sprowadzenia innego koloru pod specjalne zamówienie. Są to głównie płyty o grubości 2 cm, jednak na życzenie dostępne są inne, grubsze płyty.


Cena


Podstawowym pytaniem zadawanym przez klientów jest jego cena. Decydując się na ten kamień należy liczyć się z kosztem 1000 - 3000 złotych za metr kwadratowy samego materiału. Przy doborze kamienia na kominek oferuje się głównie grubość 2 cm (właśnie ze względu na cenę). Do tego należy doliczyć jeszcze koszt cięcia i przygotowanie materiału do montażu oraz transport. W przypadku kominka montaż i transport może być nawet droższy ze względu na ryzyko uszkodzeń. Sama możliwość zniszczenia materiału i późniejsze koszty naprawy są dla wykonawcy dużo wyższe niż przy innych gatunkach kamieni.

Z powodu swojej ograniczonej dostępności i wysokiej ceny kominki z onyksu wykonuje się stosunkowo rzadko. Pamiętajmy jednak, że kominek ma nam służyć przez wiele długich lat, dlatego może warto rozważyć wykorzystanie tego niezwykłego kamienia, zwłaszcza że odwdzięczy nam się wyjątkową urodą i dodatkowymi możliwościami aranżacyjnymi jakie daje jego podświetlenie.
Kominek z onyksem (fot. Mia Rao Design)pin

Podświetlony onyks (fot. Kominki Kozłowski)pin

Onyks Verde, Miele, Yellow, Verde Scuro, Romano, Fantastico (fot.www.rogala.com.pl)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek