Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Oryginalny Stuv 60

autor: Paweł Kralka

Firma Stuv już zadomowiła się na naszym rynku i jej produkty coraz częściej można znaleźć w polskich domach. Jednym z ciekawszych i bardziej oryginalnych wyrobów tego producenta jest model Stuv 60.
49duze.jpgpin
Zobacz całą galerię
Został on zaprojektowany w 1982 roku. W tamtym czasie był on po prostu nazywany Stuv, a firma składała się zaledwie z dwóch osób - założycieli. Byli to Gérard Pitance (projektant przemysłowy) i Benoit Lafontaine (elektryk przemysłowy), którzy postanowili połączyć siły, aby opracować i wyprodukować wyjątkowy piec. Wówczas nie było na belgijskim rynku kominka, który spełniałby marzenia właścicieli. Tak powstał pierwszy produkt o prostej linii, w nowoczesnym stylu. Twórcy nie mieli laboratorium, wyrafinowanych przyrządów pomiarowych, a nawet komputera. Stuv 60 by zatem opracowany w oparciu o doświadczenie i obserwacje. Jednak w trakcie projektowania cele były takie same jak obecnie: pogodzenie wysokowydajnego ogrzewania z przyjemnością obcowania z ogniem. Dzięki temu powstało urządzenie, które może spełniać dwie funkcje - efektywnego źródła ciepła oraz tradycyjnego kominka otwartego.

W ciągu dnia, pracując w wersji zamkniętej, Stuv 60 doskonale spełnia rolę samodzielnego i niezależnego ogrzewania domu. W układzie zamkniętym jego moc wynosi od 8 do 15 kW, a sprawność 75%. W tej formie działa najbardziej ekonomicznie i w sposób przyjazny dla środowiska. Urządzenie to posiada doprowadzenie powietrza z zewnątrz i doskonale sprawdza się w domach pasywnych. Zużycie drewna (przy wilgotności 12%) wynosi 2,4 - 4,5 kg/h, a emisja CO <0,30%. Ponadto spełnia wymogi normy EN13240.
Za to wieczorem, kiedy chcemy odpocząć i zrelaksować się, wystarczy otworzyć palenisko i cieszyć się widokiem i ciepłem trzaskającego ognia. Wśród akcesoriów przystosowanych do modelu Stuv 60 znajdują się między innymi regał na drewno oraz zestaw grillowy. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak przyjemnie jest siedzieć przy ogniu w długi, zimowy wieczór i smażyć kiełbaski, a jeśli jeszcze przy tym nie trzeba wychodzić z domu, to już mamy pełen luksus. Zestaw umożliwia nam cieszenie się atmosferą letnich grilli przez cały rok. Grill jest bardzo łatwy do zamontowania, nawet w rozpalonym piecu. Nie musimy też obawiać się zapachów gotowania rozchodzących się po naszym salonie. Wszystkie aromaty są zasysane bezpośrednio do komina.

Stuv 60 jest łatwy w montażu (bez konieczności gipsowania), podłączenie do komina można, zależnie od potrzeb, wykonać z tyłu lub od góry pieca. Ponadto jest to urządzenie dość mobilne. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania nie musimy się rozstawać z naszym Stuvem. Jego waga wynosi 180 kg, więc spokojnie mona go odłączyć i zamontować w nowym miejscu. Występuje on w kilku rozmiarach, więc łatwo go dostosować do przestrzeni, jaką dysponujemy.
Model ten jest doskonałą alternatywą dla osób, które chcą mieć kominek otwarty ze względu na jego wyjątkowy klimat i możliwość bezpośredniego kontaktu z ogniem, ale obawiają się zostawiać rozpalone palenisko, na przykład wychodząc z domu. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że mamy urządzenie bezpieczne, wydajne i takie, które dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń.
fot. Stuvpin

fot. Stuvpin

fot. Stuvpin

fot. Stuvpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek