Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Owal, który dostał "kropkę"

autor: Paweł Kralka

Przeglądając ofertę nowoczesnych pieców wolnostojących, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przeważająca ich część to wielokrotne reminiscencje na ten sam temat. Na szczęście zdarzają się też prawdziwe perły. Przykładem może być linia duńskich pieców Scan 58, uhonorowana w 2009 roku prestiżową nagrodą "red dot design award".
scan_58_5_int_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
 Scan jest jednym z czołowych duńskich producentów stalowych pieców i wkładów kominkowych. Produkty tej firmy zawsze wyróżniały się doskonałymi i przemyślanymi rozwiązaniami technicznymi oraz innowacyjnym wzornictwem. Przez wiele lat koncepcje nowych modeli powstawały wyłącznie w oparciu o własny zespół projektowy. Rosnące wymagania klientów i presja konkurencji spowodowały, że kierownictwo Scan poszukiwało firmy projektowej. Znakomitym rozwiązanie okazała się współpraca z jedną z czołowych duńskich pracowni - Harrit & Sorensen. Piec Scan 57 ich projektu urzekł klientów i stał się hitem sprzedaży.
Kontynuując dobrze rozpoczętą współpracę, Scan zlecił opracowanie nowoczesnego pieca, który mógłby być komponowany przez klientów. Tak powstała koncepcja modułowego pieca Scan 58. Trzy komory spalania, z jedną szybą albo z dodatkowymi małymi lub dużymi szybami bocznymi oraz trzy różne podstawy, dają w rezultacie dziewięć różnych pieców. Podstawy Scan 58 mogą być przestrzałowe, pełne lub mieć kształt kolumny. Jeżeli dodamy do tego czarne albo aluminiowe listwy i klamki, ilość wariantów się podwaja. Dostępne są również dodatkowe panele steatytowe, doskonale akumulujące ciepło i szklane płyty ozdobne. W 2009 roku wprowadzono wersję przeznaczoną do zawieszenia na ścianie - Scan 58 wall. Jedną z unikalnych cech tego modelu jest jego elipsoidalny kształt. Z uznaniem trzeba podkreślić, że tak trudny projekt został zrealizowany z dużą starannością i precyzją, a wykonanie wystawia doskonałe świadectwo kunsztu rzemieślniczego duńskiej firmie. Innowacyjny design pieca został doceniony w 2009 roku przez międzynarodowe jury, składające się ze znanych ekspertów projektowania i uhonorowany nagrodą "red dot design award". To prestiżowe wyróżnienie, pierwszy raz przyznane piecowi Scan, stawia produkt tej firmy w jednym rzędzie z tak znanymi markami jak Apple, Porsche czy Prada.
Walory użytkowe Scan 58 znalazły uznanie w oczach klientów. Od dnia premiery w 2008 roku, jest on najchętniej kupowanym piecem tej marki. Już od wielu lat firma Scan intensywnie pracuje nad innowacyjnymi eko-technologiami. Nie dziwi użytkowników pieców Scan, że drewno to odnawialne źródło energii, a jego spalanie jest obecnie neutralne dla środowiska naturalnego. Istotnym jest fakt, iż innowacyjna technologia czystego spalania zastosowana przez firmę Scan, znacząco zmniejszyła ilość spalanego drewna w stosunku do starszych modeli, przy jednocześnie większym odzysku energii. Piece firmy Scan z opcją czystego spalania są wyposażone w system podwójnego dopalania, który umożliwia przetworzenie w energię cieplną 90% gazów i cząsteczek zawartych w dymie, tym samym oddając więcej ciepła przy mniejszej emisji gazów. Scan 58 dysponując 6 kW mocy nominalnej jest w stanie ogrzać około 80 m2 powierzchni. Posiada możliwość doprowadzenia zewnętrznego powietrza do spalania i tylnego lub górnego odprowadzenia spalin.
Owoc współpracy firmy Scan z pracownią Harrit & Sorensen, wysoko zawiesił poprzeczkę, nie tylko konkurencji, ale i macierzystej Jotul Group. Z zainteresowaniem czekamy na kolejny piec potwierdzający znakomitą opinię o skandynawskim wzornictwie.
fot. Jotul Grouppin

fot. Jotul Grouppin

fot. Jotul Grouppin

fot. Jotul Grouppin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek