Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Piec na drewno z charakterem

autor: Paweł Kralka

Żeliwne piece wolnostojące odgrywają dominującą rolę w norweskiej tradycji ogrzewania drewnem. Od nich rozpoczęła się ponad 150-letnia historia firmy Jotul jako producenta kominków. Szeroka gama pieców, zarówno o tradycyjnym jak i nowoczesnym wzornictwie, wzbogacona została ostatnio o model, wobec którego nie sposób przejść obojętnie.
jotul_f_163_int_03.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jotul posiada w branży kominkowej ugruntowaną opinię czołowego producenta żeliwnych pieców wolnostojących. Norwegowie, bazując na wieloletnim doświadczeniu, do perfekcji doprowadzili produkcję tradycyjnych "kóz" o kolonialnym wzornictwie. Dbałość o parametry techniczne, połączona z wykorzystaniem możliwości, jakie daje żeliwo przy kształtowaniu detalu, zaowocowała takimi hitami jak Jotul F 602 (prawie 2 miliony sprzedanych egzemplarzy) czy Jotul F 3 TD.

Od kilku lat można zaobserwować coraz bogatszą i ciekawszą ofertę nowoczesnych pieców Jotul. W szczególności udana okazała się kooperacja ze znaną norweską pracownią Hareide Design, grupą utalentowanych projektantów tworzących między innymi dla Volvo. Powstałe według ich koncepcji piece Jotul F 370 i Jotul F 470 otrzymały w 2007 i 2009 roku cenione w branży projektowej nagrody "red dot design award". Naturalną konsekwencją tych sukcesów i znakomitego przyjęcia obu pieców przez klientów, było powierzenie Hareide Design pracy nad nowym modelem.

Jotul F 162 i Jotul F 163 to małe, żeliwne piece na drewno o niepowtarzalnym wyglądzie i znakomitych parametrach pracy. Oba modele bazują na komorze spalania o trójkątnym obrysie, której dwie boczne ściany są wyoblone. Ze względu na kształt obrysu mają trzy nogi, co jest w przypadku pieców dość rzadko stosowanym rozwiązaniem. Przeszklony front ma dużą szybę w układzie pionowym, co w połączeniu z zagłębionym dnem paleniska umożliwia prezentację ognia w całej jego okazałości. Rozmiary i kształt sprawiają, że piece znakomicie nadają się do montażu zarówno na płaskiej ścianie jak i w narożniku pokoju.

Jotul F 162 i jego wariant Jotul F 162C posiadają przeszklenie tylko w drzwiach, a Jotul F 163 ma ponadto przeszklone boki, które dają dodatkowy widok płomieni. Szyby boczne pokryte są powłoką metaliczną, która uniemożliwia osiadanie sadzy we wszystkich zakresach pracy pieca. Jotul F 162C to wersja pieca wyposażona fabrycznie w płyty konwekcyjne. Dzięki nim ruch ciepłego powietrza wokół komory spalania powoduje przyspieszenie procesu ogrzewania pomieszczenia i zwiększa jego wydajność. Dodatkową zaletą płyt konwekcyjnych jest zmniejszenie do 5 cm wymaganej, minimalnej odległości z tyłu lub boku pieca od ścian wykonanych z palnych materiałów.

Wnętrze komory spalania wszystkich modeli wyłożone jest płytami z wermikulitu, tak charakterystycznymi dla małych, nowoczesnych palenisk. Z tego samego materiału wykonano górną płytę dopalającą, za którą umieszczono kanał doprowadzający nawiew kurtyny powietrznej systemu czystej szyby "Air wash".

O ochronę środowiska, będącą jednym z ważniejszych wyzwań naszych czasów, dba system czystego spalania CB - Clean Burn Technology. Umożliwia on przetworzenie do 90% gazów i cząsteczek zawartych w dymie na energię cieplną. Rezultatem jest absolutnie minimalna emisja dymu, ponieważ kominek odzyskuje z niego energię do produkcji ciepła. Technologia CB podnosi też sprawność cieplną urządzenia.

Piece Jotul F 162 i Jotul F 163 są przyjazne dla użytkownika. Obsługę procesów rozpalania i palenia ułatwia pojedyncze cięgno umieszczone poniżej dolnej krawędzi drzwi. Za jego pomocą w nieskomplikowany sposób steruje się dopływem powietrza. Rozwiązanie to jest ze wszech miar godne polecenia. Piece, co stało się standardem w nowo projektowanych modelach, posiadają możliwość podłączenia bezpośredniego dopływu powietrza do spalania z zewnątrz budynku.

Czy mały piec może być wydajny, czy może być sprawnym urządzeniem grzewczym? Po raz kolejny w naszym cyklu dochodzę do wniosku, że "mały kominek grzeje lepiej". Piece linii Jotul F 160 dysponują 5 kW mocy nominalnej, a w zakresie działania od 3 do 7 kW osiągają sprawność ponad 80%. Oznacza to wyjątkowo dobrze zainwestowane pieniądze w proekologiczne, oszczędne ogrzewanie.
Jotul F163 pin

Jotul F162 Cpin

Jotul F162  pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek