Jotul kominki i piece

Kominki i piece

Pięć szyb Lotusa

autor: Paweł Kralka

Cztery lata temu duńska firma Lotus Heating Systems AS zaprezentowała swój pierwszy model pieca kominkowego o nazwie Prio z komorą paleniska, która była przeszklona z trzech stron. W zasadzie nie była to żadna nowość - przecież na rynku od dawna sprzedawane były kominki z szybami z trzech stron paleniska. Ale na uwagę zasługuje tu fakt, że taki produkt pojawił się z duńskiej fabryki! Cóż w tym jest takiego dziwnego - zapytają niektórzy z Państwa?
miljoe_prio3.jpgpin
Zobacz całą galerię
Otóż duże przeszklenie komory paleniska powoduje, że wewnątrz kominka bardzo szybko spada temperatura i utrzymanie w palenisku temperatury około 600-700oC niezbędnej dla całkowitego spalania drewna i tym samym poprawnej pracy kominka jest niezwykle uciążliwe i wymaga spalania dużych ilości drewna aby dostarczyć odpowiedniej ilości energii. Jak wiadomo Duńczycy są bardzo praktyczni i oszczędni toteż kominek w Danii nie może być "utylizatorem do drewna". Więc czemu Lotus wyprodukował kominek z trzema szybami?! Otóż piec Lotus posiada pięć szyb a nie trzy. Boczne przeszklenia zostały tak skonstruowane jak przeszklenia w oknach, są one po prostu podwójne! Dzięki temu komora paleniska nie traci tak szybko energii i spalanie odbywa się tak jak w prawdziwym duńskim kominku: ekonomicznie, ekologicznie i efektywnie.
Piec ten posiada moc nominalną 6kW (minimalna 3kW, maksymalna 8kW). Mimo bardzo efektownego i stonowanego wyglądu nie zyskał on zbytniej przychylności międzynarodowych gremiów nagradzających tego typu wyroby różnymi laurami ale mimo wszystko warto tutaj powiedzieć kilka słów o nim i jego następcy.
Obecnie mamy 7 wersji modelu Prio. Najpopularniejszym jest Prio 2S - piec z szybkami bocznymi i ścianami oraz płytą górną wykonanymi ze steatytu. Piec ten waży 226kg i dzięki wykończeniu steatytem wspaniale kumuluje ciepło i oddaje je przez wiele godzin po ustaniu palenia. Na uwagę zasługuje również model wiszący Prio 4, który wspaniale nadaje się do nowoczesnego wnętrza o niebanalnym wystroju. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wersja Prio na "nóżce". Ten model ma wielu wielbicieli ale jego awangardowa konstrukcja wyzwala wiele obaw i wątpliwości. Nie ma jednak co ukrywać jest to chyba jedna z ciekawszych form kominka i czasami dziwić może dlaczego ten model do dzisiaj nie otrzymał żadnej cennej nagrody za design. Piec kominkowy Prio spełnia wszelkie wymogi dla uzyskania "Nordisk Miljomaerkning" (znak białego łabędzia). Świadczy to o doskonałym procesie spalania i minimalnej emisji spalin do środowiska, dzięki czemu ten produkt dołączył do elitarnego grona kominków posiadających ten certyfikat - a nie ma ich wiele.
Dość istotnym faktem jest, że wszystkie modele posiadają zamkniętą komorę spalania z możliwością doprowadzenia powietrza do paleniska bezpośrednio z zewnątrz. Rok temu Lotus zaprezentował kolejny model pieca kominkowego z szybami po trzech stronach. Był to model Liva, nieco mniejszy i posiadający więcej odmian. O tym piecyku napiszemy niebawem.
Pięć szyb Lotusapin
Pięć szyb Lotusapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek